Jednak nie "po równo". Służba Więzienna stawia na podwyżki procentowe

6 lutego 2020, 15:02
fot sw
Fot. Służba Więzienna

Związkowcy związani ze Służbą Więzienna opublikowali propozycję Centralnego Zarządu Służby Więziennej, dotyczącą realizacji wzrostu uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy tej formacji. Okazuje się, że ostatecznie władze SW zdecydowały się na przyznanie podwyżki w formie procentowej. 

Jak przypominają związkowcy z NSZZFiPW, propozycja resortu sprawiedliwości to skutek podpisanego jeszcze w 2018 roku porozumienia pomiędzy ministerstwem a samym związkiem. Zarząd podkreśla, że jest ona zgoda z jego oczekiwaniami i "najbliższa ze wszystkich dotychczas przedstawionych propozycji przez Centralny Zarządu Służby Więziennej do stanowiska wyrażonego w uchwale" związkowców. Przypomina również, że do przedstawionych kwot wzrostu uposażenia zasadniczego, które widać na załączonej do komunikatu tabeli, należy doliczyć wzrost dodatku z tytułu wysługi lat, uzależniony od stażu służby zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Informację na temat propozycji ministerstwa opublikował również najnowszy związkowy "nabytek" w formacji, czyli NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej. W tym przypadku możemy przeczytać, że Centralny Zarząd przychylił się do propozycji przedstawionej przez "Solidarność". "Według wskaźnika procentowego w jednostkach podstawowych wzrost uposażeń będzie na poziomie ok. 14 proc., w Okręgowych Inspektoratach ok. 11 proc. i w CZSW ok. 9 proc., co bezpośredni przekłada się na wskaźnik kwotowy w niżej przedstawionej tabeli" - tłumaczą związkowcy na oficjalnym kanale na Facebooku.

Inne propozycje dla funkcjonariuszy władze formacji miały jeszcze w styczniu br. Wtedy, po spotkaniu z przedstawicielami Centralnego Zarządu formacji, w trakcie rozmów ustalono, że "do wyboru" funkcjonariusze mieli dwie opcje: procentową lub kwotową:

  1. w formie kwotowej: 365 zł wszystkim funkcjonariuszom po równo + dodatek za wysługę lat (średnio 15  proc.) + kwota przeznaczona na nagrodę roczną. Pozostała kwota zostanie przeznaczona na realizację wszelkich awansów w roku 2020.
  2. w formie procentowej: propozycja podwyżki uposażenia w formie procentowej uwzględnia wzrost o 12,2 proc. w poszczególnych grupach zaszeregowania z wyłączeniem stanowiska młodszego referenta.

Ostatecznie, NSZZFiPW opowiedział się wtedy za rozwiązaniem kwotowym (i jak na razie nie zmienił swojego stanowiska), które - zgodnie z jego oceną - pokrywało się z zapisami porozumienia z listopada 2018 roku. Wiadomo również było już wtedy, że Centralny Zarząd Służby Więziennej skłania się ku rozwiązaniu procentowemu. Jak widać, ostatecznie wygrała propozycja władz formacji, która - jak się okazuje, i jak wspomniano wcześniej - jest bliska zarówno stanowisku NSZZ "Solidarność", jak i NSZZFiPW.

Przypomnijmy, że zgodnie z porozumieniem od stycznia 2020 roku uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy SW miało się zwiększyć o 500 zł brutto na etat wraz z nagrodą roczną. Część tych środków pochodzi ze zwiększania podstawy wyliczenia, czyli tzw. kwoty bazowej w ustawie budżetowej na 2020 rok z 1 523,29 zł do kwoty 1614,69 zł. Jak piszą funkcjonariusze, aby uzyskać kwotę 500 zł, strona służbowa skierowała stosowne wystąpienie do ministra sprawiedliwości o zawnioskowanie do Rady Ministrów o zwiększenie tzw. wielokrotności kwoty bazowej od 01 stycznia 2020 r. z 3,71 do 3,81.

Walka o zasługi

Czy rozwiązanie zaproponowane przez ministerstwo sprawiedliwości i ostatecznie zaakceptowane przez związkowców to faktycznie wynik porozumienia między stroną służbową a związkową i rozwiązanie, które satysfakcjonuje obie strony?  W rozmowie z InfoSecurity24.pl przewodniczący NSZZFiPW Czesław Tuła podkreśla, że tabela udostępniona przez związkowców, to wynik poprawek zleconych przez sekretarza stanu w resorcie sprawiedliwości, Michała Wójcika. Nie uwzględnia więc już wzrostu uposażeń o 12,2 proc. w poszczególnych grupach zaszeregowania z wyłączeniem stanowiska młodszego referenta. Tuła podkreśla również, że nie zmieniło się stanowisko zarządu w sprawie tego, jaka podwyżka, a dokładnie w jakiej formie, powinna trafić do funkcjonariuszy Służby Więziennej. NSZZFiPW nadal obstaje przy stanowisku, że powinno być to rozwiązanie kwotowe. "Natomiast jeżeli są trzy stanowiska, czyli nasze, <<Solidarności>> i Centralnego Zarządu (...) no to arbitrem jest zgodnie z ustawą pan minister" - tłumaczy Tuła. Przewodniczący nie wyklucza również, że to nie ostateczna propozycja ze strony resortu, i coś jeszcze może się w niej zmienić. 

Z kolei reprezentujący NSZZ "Solidarność" Andrzej Kołodziejski podkreślił w rozmowie z redakcją, że podwyżka procentowa uwzględniająca wzrost o 12,2 proc. w poszczególnych grupach zaszeregowania z wyłączeniem stanowiska młodszego referenta, była "nie do przyjęcia". Solidarnościowi związkowcy przygotowali więc trzy propozycje, w tym rozwiązanie procentowe z gradacją w dół. Kołodziejski podkreślił jednak, że propozycja Centralnego Zarządu Służby Więziennej, także w opinii "Solidarności", nie jest idealna. 

Wobec powyższego zaproponowaliśmy też rozwiązanie procentowe, ale z gradacją w dół. W CZSW podwyżka będzie około 8,5 proc., w OISW na poziomie około 11 proc. i w jednostkach podstawowych około 14 proc. Nasze argumenty były takie, że to tam w jednostkach, zwłaszcza na oddziale, powinien być ciężar podwyżki.

Andrzej Kołodziejski, reprezentujący NSZZ "Solidarność"

Niezależnie od tego, czy Centralny Zarząd zdecyduje się na wprowadzanie jeszcze jakichkolwiek poprawek do propozycji, którą przesłał związkowcom, to dalsze kroki i ostateczne wpłynięcie dodatkowych środków na konta funkcjonariuszy, uzależnione są od przyjęcia ustawy budżetowej. Co więcej, przygotowany musi zostać projekt zmiany rozporządzenia o mnożniku. Jak poinformował redakcję przewodniczący Tuła, dokument taki trafił już do związkowców do zaopiniowania. Oznacza to, że od jego ogłoszenia potencjalnie dzieli Służbę Więzienną około dwóch tygodni.

MR/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Mk
piątek, 7 lutego 2020, 11:55

Panie redaktorze proszę zwrócić uwagę na tabelę najwięcej dostaną ci co siedzą na stołkach a ci co narażają życie i zdrowie dostaną naj mniej :/ Gdzie tu sprawiedliwość? W porozumieniu jest jasno każdy po 500 zł.

Oddziałowy
czwartek, 6 lutego 2020, 23:02

Źle się dzieje w tej służbie. W dużej mierze rękę dokłada generałek. Afera z jego z-cą. Widać są równi i równiejsi. Podwyżki też podzielił jak świnia przy korycie. Ten mundur ubierają ludzie, jako ostatni do ubrania, albo pociotki i znajomki. Tych zaczyna brakować, a generałek nie poprawia sytuacji, wręcz przeciwnie.

Dyrektor
piątek, 7 lutego 2020, 17:01

Nie usuwajcie komentarzy. A ten Pan zastepca to co świeta krowa drugi Najsztub. Mijają 3 miesiące i zarzutów brak a spowodował wypadek że skutkiem śmiertelnym potrącił babkę na pasach. W Żyrardowie po 5 dniach facetowi postawili zarzuty...prawda są równi i równiejsi...

dyrektor
piątek, 7 lutego 2020, 13:22

A ten Pan zastępca to co święta krowa drugi Najsztub 3 miesiące bez zarzutów a wypadek spowodował śmiertelny, masz rację są równi i równiejsi ...

Też oddziałowy.
piątek, 7 lutego 2020, 10:47

Tak szczerze. Skoro Ci tak źle to odejdziesz do cywila za np 500 więcej? Mogę się założyć, że nie.

Kielbasa
czwartek, 6 lutego 2020, 22:06

Pan alltwasser kłóci się jak dziecko z przewodniczącym solidarności, zastępcą DGSw jest człowiek który zabił a my na dole i tak musimy pracować , osobą sprawującym władzę brakuje pokory a chęć władzy zasłania oczy i wywołuje sadystyczne cechy jak na przykład u diamenta.

obi
czwartek, 6 lutego 2020, 19:33

Podwyżki wg czsw to 700 zl plus wysluga dla cezetu a okolo 400 zl plus wysluga dla pozostalych(dla niektorych nawet mniej). Zapewnie zgodnie z maksyma sprawiedliwie nie znaczy równo

Służbista
piątek, 7 lutego 2020, 18:38

W wojsku się da, w policji też w sw jak zwykle podwyżki w czerwcu,lipcu z wyrównaniem od stycznia. Doliczenie cywila do wysługi chyba już też wszystkie formacje wprowadziły a projekt nowelizacji o sw nie wiadomo na jakim jest etapie...

Mauer
czwartek, 6 lutego 2020, 17:33

Panie Kołodziejski, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jest Pan bardzo stronniczy w swoich wypowiedziach. Przyznaję że oddziałowy ma ciężką służbę ale jednak są równie ciężkie i trudne stanowiska a może nawet bardziej. Czy nie sądzi Pan Przewodniczący że jednak jakieś różnice na stanowiskach są wskazane. Przykładowo Dowódca Zmiany ma nieporównywalną odpowiedzialność na zajmowanym stanowisku. Po godzinach pracy administracji podejmuje decyzje za Dyrektora jednostki. A Pan chce powiedzieć że ma dostawać tyle samo co pozostali funkcjonariusze. Różnice na stanowiskach są już tak spłaszczone że zaczyna się to robić demotywujące. Proszę powiedzieć jakie Pan zajmuje stanowisko ? Czyżby był Pan oddziałowym !?

sierżant sztabowy
sobota, 8 lutego 2020, 02:14

Dowódca bez oddziałowych nic nie znaczy. Tylko prawdziwy dowódca potrafi docenić swoich podwładnych. Jak oddziałowy coś spartoli to po dowódcy. Dzięki oddziałowym dowódca ma spokojną służbę.

A.K
piątek, 7 lutego 2020, 00:47

Też jestem zdania, że D-cy powinni lepiej zarabiać, lub być wyżej zaszeregowany w tabeli. Solidarność również ma krytyczny stosunek do spłaszczenia wynagrodzeń. Będziemy pracowali na rzecz zmiany tego stanu rzeczy.

Tom
piątek, 7 lutego 2020, 09:58

Na reszcie głos rozsądku Ja rozumiem że najwięcej jest w służbie pracowników ochrony i najgłośniej oni krzyczą i chcieliby dostawać podwyżki najwyższe natomiast niestety tak jest że im wyżej tym odpowiedzialność jest większa i proporcjonalnie zarobki też powinny być większe w tej chwili spłaszczenie wynagrodzeń w służbie jest już tak znaczne że nie ma chętnych do obsadzania stanowisk kierowniczych do pracy w okręgach propozycja związkowa prowadzi do jeszcze większego spłaszczenia wynagrodzeń i w tej chwili już nikt nie będzie chciał ponosić odpowiedzialności narażać własnej dupy za 300 400 zł więcej. Ja rozumiem że ochroniarze uważają że to oni są solą służby i bez nich by się ona zawaliła ale tak samo jak w fabryce bez robotników taśmowych nigdy nie wytworzono tak jednak to menedżerowie i dyrektorzy zarabiają więcej ze względu na ponoszenie odpowiedzialności opracowywanie strategii i takie tam inne menedżerskie rzeczy o których pracownik taśmowy nawet nie myśli bo po 8 godzinach wychodzi do domu i ma na wszystko wywalone.i tak niestety powinno być służbie że wyższe stanowiska powinny być nagradzane bardziej ponieważ teraz dochodzi do takich absurdów że kierownikami zostają osoby absolutnie się do tego nie nadające i powodujące tylko w śmiech w jednostkach niestety nikt kto ma dobrze w głowie w normalnej sytuacji nie chcę zostać kierownikiem jeśli dostanie za to parę marnych złotych więcej

Oddziałowy
czwartek, 6 lutego 2020, 21:37

Dowódca zmiany to się schował na wartowni żeby że złodziejami się nie użerać. A pieniądze to ma za to wyższe na stanowisku i dodatku...

koksu79
czwartek, 6 lutego 2020, 20:44

Dowodca za swoją pracę otrzymuje większe uposażenie i dodatek służbowy,a to odzialowy pracuje na takiego d-ce i resztę kierownictwa w zakłdzie.Jezeli jest spokój w oddziale,spokój mają wszyscy!!!

czwartek, 6 lutego 2020, 22:18

Bierz się do roboty. A nie tylko narzekanie.

Plk
czwartek, 6 lutego 2020, 22:02

Racja 100

czwartek, 6 lutego 2020, 21:31

Popieram. Wzywajcie swoich dowódców na oddziały z byle pierdołą oczywiście w tygodniu to i kierownik przyjdzie. Docenią naszą pracę

Tweets InfoSecurity24