Czasowy zakaz noszenia broni palnej w Warszawie

16 sierpnia 2019, 12:44
holster-1228061_1920
Fot. Pixabay

Na terenie miasta stołecznego Warszawy ma obowiązywać czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Wspomniane ograniczenia, trwające od 30 sierpnia do 2 września bieżącego roku, związane są z wymogami bezpieczeństwa dotyczącymi tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. 

Zgodnie z planem MSWiA, wprowadzony ma zostać zakaz noszenia broni i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na terenie Warszawy, w dniach 30 sierpnia do 2 września bieżącego roku. Zakaz ma wynikać z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku z wymogami względem zabezpieczenia obchodów 80-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Obecnie trwają uzgodnienia z resortami, władzami województwa oraz miasta, jak również służbami zajmującymi się bezpieczeństwem w kraju.

W tym roku polskie władze podkreślają, że z racji udziału licznych delegacji międzynarodowych, na czele z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, istnieje realna konieczność wprowadzenia ograniczeń obejmujących również posiadaczy broni palnej. Stąd we wskazanych dniach - od 30 sierpnia do 2 września - miałoby dojść do czasowego zakazu noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym.

Ograniczenia mają, zdaniem MSWiA, zmniejszyć przede wszystkim ryzyko wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, chociażby poprzez eliminację ewentualnych przypadków utraty broni, a tym samym możliwości dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych. Na podstawie danych Komendy Stołecznej Policji, MSWiA szacuje, iż czasowy zakaz obejmie ok. 28 tys. osób fizycznych oraz ok. 150 podmiotów posiadających pozwolenia na broń, a mających miejsce stałego pobytu lub siedzibę właśnie na terenie miasta stołecznego Warszawy.

Przypomnieć należy, że podobne rozporządzenie pojawiło się niedawno w związku z festiwalem "Pol'and'Rock Festival", ale tego rodzaju ograniczenia były wielokrotnie stosowane (np. w kontekście COP24 w Katowicach oraz konferencji bliskowschodniej w Warszawie). Wówczas, również z przyczyn bezpieczeństwa, wprowadzono zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym broni wszelkiego rodzaju na obszarze gminy Kostrzyn nad Odrą oraz sołectwa Dąbroszyn w gminie Witnica, położonych w województwie lubuskim.

JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Gość
piątek, 16 sierpnia 2019, 21:16

Rozbrajania społeczeństwa ciąg dalszy, bo według autorów zakazu to legalnie posiadający broń są zagrożeniem. Przestępcy na pewno się przestraszą, aż zatrzęsą portkami. Nie wiem kto na górze wpada na takie pomysły.

andys
piątek, 16 sierpnia 2019, 20:53

Jesli trzeba to trzeba. Nie ma o czym dyskutować.

shooter
wtorek, 27 sierpnia 2019, 20:58

Właśnie, że jest... Zakazy noszenia broni nie podnoszą bezpieczeństwa, a wrecz przeciwnie... Bandyci mają pewność, że w tych dniach nikt poza nimi broni nie ma zw sobą, wiec im nie przeszkodzi w ewentualnym zamachu...

Romek
piątek, 16 sierpnia 2019, 20:16

Nadal u władzy mentalny PRL... ogromne braki w wyszkoleniu strzeleckim polskich służb.

ech...
sobota, 17 sierpnia 2019, 10:16

Właściwie to niezupełnie. Zapewne postrzegasz to ostatnim okresem tamtej epoki kiedy PRL już nie istniał. Na mnie można mówić dziadzia ale zanim wszystko poszło w piach i ludzie ze służb odeszli bądź zostali wyrzuceni to wyszkolenie strzeleckie było na bardzo wysokim poziomie i to we wszystkich służbach. Tak żeby była jasność. PRL faktyczny był przed 78. Później to już trudno mówić co było aż do dziś niezależnie jak w tzw prawie nazywano system.

Tweets InfoSecurity24