"Sytuacja jest krytyczna". Celnicy apelują o wprowadzenie dodatków przedemerytalnych

4 sierpnia 2021, 11:48
slużba celno-skarbowa, fot. izba adm. skarb. w Lublinie
Fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

"Należy pilnie powstrzymać odpływ doświadczonych kadr. Sprawa dotyczy bezpieczeństwa obywateli. Sytuacja jest krytyczna i należy działać niezwłocznie" – pisze przewodniczący ZZ Celnicy PL w piśmie do ministra finansów Tadeusza Kosińskiego. Związkowcy apelują o wprowadzenie do Służby Celno-Skarbowej – wzorem służb podległych MSWiA – specjalnych dodatków motywacyjnych po 25 oraz 28,5 latach służby. Czy resort finansów zdecyduje się na inicjatywę ustawodawczą i doprowadzi do nowelizacji uchwalonej w ubiegłym roku ustawy?

Ustawa wprowadzająca do służb mundurowych specjalny dodatek przedemerytalny obejmuje dziś służby podległe MSWiA oraz Służbę Więzienną, nadzorowaną przez Ministra Sprawiedliwości. Resort finansów próbował - na etapie prac rządowych - rozszerzyć katalog formacji o Służbę Celno-Skarbową, jednak jak się okazało, propozycję zmian w projekcie złożono zbyt późno. Jak tłumaczyła w grudniu ubiegłego roku w rozmowie z InfoSecurity24.pl szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, Magdalena Rzeczkowska, to rozwiązanie, nawet kiedy było przez kierownictwo MF rozważane, "nigdy nie miało dotyczyć wszystkich funkcjonariuszy". "U nas ta specyfika jest jednak nieco inna niż w pozostałych służbach mundurowych" – mówiła redakcji minister Rzeczkowska.

Myśleliśmy jednak o tym i cały czas nam zależy, żeby taki dodatek motywacyjny, w formule dodatku mentorskiego, był dostępny i by była możliwość skorzystania z niego w stosunku do tych funkcjonariuszy i pracowników, którzy najbardziej się wyróżniają i którzy mogą też przygotowywać do zawodu osoby młode, dopiero rozpoczynające służbę.

Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, grudzień 2020

Związkowcy biją jednak na alarm. Jak twierdzą, sytuacja kadrowa w formacji jest krytyczna i "należy pilnie powstrzymać odpływ doświadczonych kadr". Pomóc mają w tym właśnie specjalne dodatki motywacyjne, które przyznawane są funkcjonariuszom (służb podległych MSWiA oraz Służby Więziennej) po 25 (1500 złotych) i po 28,5 latach służby (2500 złotych). Jak piszą celnicy, "dodatki te, wg informacji MSWiA nie wymagają wydatków budżetowych, stąd dalsze powstrzymywanie ich wprowadzenia w formacji, w której sytuacja kadrowa jest krytyczna ze względu na nasilające się odejścia doświadczonej kadry, jest działaniem niezrozumiałym".

Wystąpienia w alarmistycznym tonie podpisane przez ogół funkcjonariuszy niektórych komórek organizacyjnych były wysyłane do dyrektorów Izb Administracji Skarbowej i Szefa KAS już ponad rok temu. Sytuacja nie uległa poprawie, a związek jest alarmowany o narastaniu problemu, także w kolejnych sektorach działania SCS, ostatnie zgłoszenia z Pionu Zwalczania Przestępczości i Referatów zajmujących się zwalczaniem przestępczości i kontrolą SENT i e-TOLL.

Fragment pisma przewodniczącego ZZ Celnicy PL do ministra finansów z 3 sierpnia 2021 roku

"Darmowy" dodatek?

Specjalny dodatek motywacyjny wprowadzony przepisami zawartymi w tzw. superustawie, z założenia ma się samofinansować. Wielokrotnie mówił o tym m.in. wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. W maju, podczas rozmowy z InfoSecurity24.pl, Wąsik przekonywał, że "to świadczenie w dłuższej perspektywie będzie się samofinansowało". Czy oznacza to, że dziś tak nie jest? Celnicy postanowili to sprawdzić i wystąpili z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w tej sprawie do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

Zwracamy się do Pana Ministra z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej i odpowiedź na pytanie:
- czy dodatki motywacyjne, po 28,5 i 25 latach służby, które zostały wprowadzone w formacjach podległych pod MSWiA ustawą z dnia 14 sierpnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych finansują się samodzielnie ze środków ZER MSWiA i nie wymagają dodatkowych wydatków z budżetu państwa?

Fragment wniosku przewodniczącego ZZ Celnicy PL do ministra spraw wewnętrznych i administracji 

Odpowiedź jaką uzyskają wydaje się być dla sprawy kluczowa. Jeśli bowiem faktycznie, tak jak zakładano, system dodatków się samofinansuje, argumenty dotyczące kosztów wprowadzenia tego rozwiązania w SCS, jakie teoretycznie mogłyby się pojawić, nie będą miały znaczenia. Pytanie co w sytuacji, w której okaże się, że dodatek przedemerytalny – przynajmniej w tym momencie - wymaga od budżetu państwa jednak dodatkowego finansowego wysiłku? Otwarta pozostaje też wciąż kwestia tego, czy – bez względu na to jakie informacje dotyczące kosztów otrzymają związkowcy – resort finansów zdecyduje się na zainicjowanie zmian w ustawie. Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że w wielu przypadkach Ministerstwo Finansów chciało iść "własną drogą" i nie decydowało się na dopisanie podległych sobie mundurowych, do rozwiązań tworzonych dla innych formacji. Trzeba też pamiętać, że wiceszef MSWiA zapowiadał, że skuteczność wprowadzonych rozwiązań po jakimś czasie poddana zostanie ocenie i wtedy – jeśli wnioski okażą się pozytywne – dodatki mogą zostać rozszerzone na inne formacje i wojsko. Może to być szansa dla mundurowych z SCS, problem jednak w tym, że nie wiadomo kiedy i czy do takiej nowelizacji dojdzie, a z tego co twierdzą celnicy sytuacja kadrowa w formacji do najłatwiejszych nie należy.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Jakub
czwartek, 4 listopada 2021, 00:12

Tak czy tak pójdą za fajere dorabiać i psuć rynek. Amen

Mirosław
piątek, 6 sierpnia 2021, 14:00

Jak ludzie w SC pracowali do 65 lat to było OK i dodatki starcze nie były potrzebne.... Włączono SC do systemu emerytalnego służb.... I nagle wszyscy starzy potrzebują pilnie wsparcia

przed 99
sobota, 7 sierpnia 2021, 16:18

Jak były granice przed wejściem do UE i strefy Schengen to celnicy byli jak w raju, pracowali i nie myśleli o emkach - kasa aż z kieszeń wypadała. Jak eldorado się skończyło, to nagle okazuje się że praca jest ciężka i stresująca - wymaga uprawnień emerytalnych, szybszej emki a obecnie dodatków przedemerytalnych

15a oddano za 25+
czwartek, 5 sierpnia 2021, 21:32

Siłą sprawczą protestu z roku 2018 byli szeregowi policjanci, a akcja na Kraj rozlała się spontanicznie od m.Łòdź. Widząc sytuację Związki Zawodowe podpisały się gdyż wespòł z KGP nie były w stanie ugasić pożaru. Efekt tego to dodatek stażowy 25-1500zł i 28-2500zł. Poza podwyżką w latach 2019 i 2020 inne pkt. porozumienia ( art.15a, waloryzacja,L4 )padły, ale òw dodatek ma się dobrze, a jego beneficjenci to głòwnie kadra kierownicza i związkowcy. Wyciągnijcie wnioski.

Templar
czwartek, 5 sierpnia 2021, 18:03

Dodatki za 25 i 28,5 dadzą tyle, że w biurach będą ludzie siedzieć do śmierci blokując najspokojniejsze, "urzędnicze" etaty, a "w terenie" i tak ludzie będą odchodzić, bo kto wytrzyma 30 lat na przejściu granicznym???

Celnik
czwartek, 5 sierpnia 2021, 22:42

30 lat na przejściu granicznym nikt nie wytrzyma. Kontakt z przyjaznym i uśmiechniętymi turystami po 20 latach niszczy funkcjonariusza. A co dopiero po 30 -tu. Koledzy z SG po 15-tu mieli dość. Koledzy z SW jeszcze wcześniej. Wiem co piszę....

Klawy
czwartek, 5 sierpnia 2021, 02:01

Czytam komentarze tych co się oburzają na wpisy o celnikach więc coś dorzucę z własnego podwórka. Pracowałem 25 lat w SW. Wielu celników się przewinęło, szczególnie dużo było gdy likwidowali "spółdzielnie" w Jędrzychowicach. Z lektury akt wyłaniała się smutna prawda. Rozmowy jeszcze bardziej rozjaśniały co tam się działo i obecnie w mniejszym stopniu bo brak sposobności ale się dzieje. Mówili wprost że kto szedł wiedział na co się pisze i po co przyszedł - każdy brał na zmianie, ten co odmawiał był podejrzany, miał podłożoną świnie i na zielona trawkę. To i tak pikuś - koledzy ze wschodu opowiadali o tych co u nich siedzieli i ich numerach. Np. w 2000 roku wyrzucili wszystkich celników ze wszystkich zmian z Bezled, część posadzili bo towarzystwo straciło hamulce i prócz tego że brali, po pracy sami wsiadali do samochodów jeździli do Kaliningradu po fajki które sprzedawali tym co je skupywali.

Celnik
czwartek, 5 sierpnia 2021, 21:47

Wszystko fajnie Kolego Funkcjonariuszu ze SW ( z pełnym Szacunkiem dla Waszej Służby-Nie zazdroszczę czytam na Waszym forum i osobiście uważam że macie bardzo ciężką służbę nawet mam w rodzinie funkcjonariusza SW więc chociażby z tego powodu co nieco wiem ) ale i u Was zamykają funkcjonariuszy za współpracę z osadzonymi. A co do celników to ilu aresztowanych celników sądy uniewinniły ? A ilu było aresztowanych policjantów czy strażników granicznych ? Patologie są wszędzie w każdej że służb.

Pol
piątek, 6 sierpnia 2021, 20:19

Wszystko się zgadza tylko skala i kaliber są inne. Policjantów jest osiem razy więcej a mniej zostało skazanych. Poza tym w policji nie ma takiej zmowy milczenia itp.

Tweets InfoSecurity24