Reklama

Służby Mundurowe

Straż Graniczna ćwiczy z Podhalańczykami [FOTO]

 • Fot. 1bsp.wp.mil.pl
  Fot. 1bsp.wp.mil.pl
 • Fot. Defence24.pl
  Fot. Defence24.pl
 • Jeden ze zdalnie sterowanych zestawów artyleryjskich 30mm DS30M Mark 2 kalibru 30 mm. Fot. M.Dura
  Jeden ze zdalnie sterowanych zestawów artyleryjskich 30mm DS30M Mark 2 kalibru 30 mm. Fot. M.Dura

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wzięli udział w kolejnej edycji szkoleń zorganizowanych przez żołnierzy 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich w dniach 20-21 kwietnia.  

Tym razem funkcjonariusze z Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) Straży Granicznej udali się do Ośrodka Szkolenia Górskiego 21 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Trzciance, gdzie pod czujnym okiem instruktorów z 1 BSP doskonalili umiejętności z tzw. „czarnej taktyki”. Oznacza to, że przygotowywano się do działań bojowych w obszarze zurbanizowanym.

Czytaj także: Kolejna próba przemytu broni z Ukrainy do Polski

Fot. 1bsp.wp.mil.pl

W trakcie ćwiczeń funkcjonariusze Straży Granicznej byli uzbrojeni w karabiny wz. 96 Beryl, wprowadzone niedawno na uzbrojenie tej formacji. Zakup broni długiej dla SG jest też elementem obowiązującej od początku bieżącego roku ustawy o ustanowieniu "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020".

Czytaj także: Beryle w Straży Granicznej. "Powrót" broni typu wojskowego

Oprócz karabinów i pistoletów maszynowych do Straży Granicznej mają też trafić np. gogle i okulary noktowizyjne. Innym elementem modernizacji SG jest rozbudowa systemu wież obserwacyjnych, wcześniej do tej formacji trafiły też bezzałogowe systemy rozpoznawcze typu FlyEye polskiej Grupy WB.

Fot. 1bsp.wp.mil.pl

Jak poinformował Michał Tokarczyk, zajęcia były również okazją do wymiany doświadczeń i wypracowania najlepszych praktyk w zakresie prowadzenia działań bojowych na terenie zurbanizowanym, doskonalenia sztuki kamuflażu oraz skrytej obserwacji. Prowadzenie ćwiczeń współdziałania Straży Granicznej i Sił Zbrojnych RP jest istotne z punktu widzenia przygotowania obu formacji do działań w trakcie kryzysu i wojny.

Czytaj także: Okrętowa armata przemycana z Ukrainy do Polski. Realne zagrożenie?

Reklama

Komentarze

  Reklama