Reklama

Służby Specjalne

Zmiana na fotelu szefa AW już zatwierdzona

Fot. ABW
Fot. ABW

Transfer z kontrwywiadu do wywiadu. 8 sierpnia 2022 r. Prezes Rady Ministrów powołał na stanowisko Szefa Agencji Wywiadu płk. Bartosza Jarmuszkiewicza. Wcześniej kandydaturę tę pozytywnie zaopiniowali Prezydent RP, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz Komisja ds. Służb Specjalnych. Z funkcji tej zrezygnował w ubiegłym tygodniu Piotr Krawczyk.

Reklama

AKTUALIZACJA 8.08 - GODZ. 16:10

Reklama

Pułkownik Bartosz Jarmuszkiewicz jest oficerem z wieloletnim doświadczeniem operacyjnym - jak podkreśla Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Jest absolwentem kursu oficerskiego dla funkcjonariuszy wywiadu. Służbę w UOP/ABW rozpoczął w 1997 r. Kurs oficerski ukończył w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadu (OKKW) w Starych Kiejkutach. Od początku służby w UOP/ABW zajmował się pracą operacyjną. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach kierowniczych średniego i wyższego szczebla w terenie i w centrali.

Od 20 maja 2020 r. płk Bartosz Jarmuszkiewicz pełnił służbę na stanowisku Zastępcy Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W ABW sprawował nadzór m.in. nad Departamentem Kontrwywiadu. Aktywnie współpracować miał z wywiadem i kontrwywiadem służb specjalnych państw sojuszniczych.

Reklama

Z dniem 8 sierpnia 2022 roku Premier odwołał natomiast ze stanowiska Szefa AW Piotra Krawczyka, który - oficjalnie - złożył rezygnację z przyczyn osobistych.


AKTUALIZACJA 5.08 - godz. 15:30

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych wydała w piątek pozytywną opinię o powołaniu płk. Bartosza Jarmuszkiewicza na szefa Agencji Wywiadu, który do tej pory pełnił funkcję zastępca szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pozytywnie zaopiniowali również, podczas tego samego spotkania, wnioski premiera o zwolnienie z funkcji szefa AW Piotra Krawczyka i odwołanie Jarmuszkiewicza z obecnego stanowiska.


Na stronie Sejmu pojawiła się już informacja, że zaplanowano na dzisiaj zamknięte spotkanie sejmowej komisji do spraw służb specjalnych. Nie wiadomo dokładnie o której się ono rozpocznie, uzależnione będzie to bowiem od głosowań na sali plenarnej. Wiadomo już jednak o czym dokładnie będą rozmawiać posłowie. Zajmą się oni bowiem zaopiniowaniem wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie odwołania Piotra Krawczyka ze stanowiska szefa Agencji Wywiadu, który - po prawie 6 latach na tym stanowisku - miał złożyć dymisję. Jak twierdzi rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, powodem miały być względy osobiste. Część komentujących decyzję tę wiąże jednak z nieudanym zakupem respiratorów oraz śmiercią Andrzeja I. , które miały położyć się cieniem na polskim wywiadzie.

Co więcej jednak, wiadomo już kto najprawdopodobniej zastąpi Krawczyka w fotelu szefa Agencji Wywiadu. Polskie władze zdecydowały się na transfer z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, co potwierdza nieoficjalne doniesienia medialne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowym "zwierzchnikiem" AW zostanie dotychczasowy zastępca szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czyli pułkownik Bartosz Jarmuszkiewicz. Dwa wnioski, o jego odwołanie z obecnego stanowiska i powołanie na nowe, ma właśnie dzisiaj zaopiniować sejmowa komisja do spraw służb specjalnych.

Czytaj też

Zgodnie z przepisami, premier powołuje i odwołuje szefów służb specjalnych po uzyskaniu opinii właśnie sejmowej komisji ds. służb specjalnych, rządowego kolegium ds. służb oraz prezydenta. Dla powołania lub odwołania zastępców szefów służb wystarczy opinia sejmowej komisji. Opinie ta nie są jednak dla szefa rządu wiążące, nawet w przypadku negatywnego stanowiska.

Dlaczego władze zdecydowały się nie na, przynajmniej tymczasowe, obsadzenie stanowiska szefa Agencji Wywiadu przez kogoś z jej struktur (jak np. jeden z zastępców, czyli pułkownik Dominik Duda bądź pułkownik Anetta Maciejewska), tylko człowieka z zewnątrz. Jak ocenia ekspert w rozmowie z InfoSecurity24.pl, może to wynikać z faktu, że stracono do tej instytucji zaufanie, więc decydenci potrzebują kogoś z zewnątrz, kto "uzdrowi" sytuację lub "krótką ławką" samej Agencji Wywiadu. Zaznacza jednak, że tego typu transfery - jak np. z kontrwywiadu do wywiadu - jak najbardziej się zdarzają, aczkolwiek zazwyczaj podyktowane są nadzwyczajnymi sytuacjami.

Powołany przez Prezesa Rady Ministrów na stanowisko Zastępcy Szefa ABW w maju 2020 roku pułkownik Bartosz Jarmuszkiewicz służbę w ABW pełni od 2002 r., wcześniej – od 1997 r. – służył w Urzędzie Ochrony Państwa. W latach 2015-2020 sprawował m.in. funkcje kierownicze. W przeszłości był m.in. dyrektorem Centralnego Ośrodka Szkolenia i Edukacji ABW w Emowie.

Reklama
Reklama

Komentarze