Reklama

Służby Specjalne

Ukraińskie części dla bliskowschodnich systemów rakietowych

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Oficjalna strona SBU
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Oficjalna strona SBU

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ponownie trafiła na trop prób nielegalnego transferu elementów sprzętu wojskowego. Co więcej, przechwycone części miały być powiązane z popularnym systemem przeciwlotniczym OSA, a ich nieujawniona wprost destynacja końcowa leżała na konfliktogennym Bliskim Wschodzie.

Ukraiński przemysł zbrojeniowy ponownie znalazł się na celowniku międzynarodowych handlarzy bronią, którzy tym razem w sposób nielegalny starali się pozyskać części do komponentów systemu OPL "OSA-AK-M". Według komunikatu ukraińskiego kontrwywiadu SBU, części miały trafić na Bliski Wschód, jednak funkcjonariusze służb specjalnych wpadli na trop przedsięwzięcia i dokonali zatrzymań osób bezpośrednio zaangażowanych w proceder. Jak wskazano, próbowano zakamuflować wojskową specyfikację, stosując opisy odnoszące się do części wykorzystywanych w innych obszarach przemysłu. Tym samym, dążono do ominięcia procedury uzyskiwania specjalnych certyfikatów w instytucjach państwowych na Ukrainie, które umożliwiają legalny obrót specjalnymi produktami zbrojeniówki do innych państw świata. Wraz z ujawnieniem całego procederu, funkcjonariusze SBU przekazali sprawę prokuraturze, mającej kontynuować działania prawne wobec osób, które są podejrzewane o złamanie prawa.

Należy podkreślić, że cała sprawa wpisuje się w szereg podobnych prób omijania legalnej formy transferu uzbrojenia i wyposażenia z Ukrainy do innych państw, z którymi mierzy się obecnie SBU. W ostatnim czasie słyszeliśmy o kanale przerzutowym mającym obejmować silniki do statków powietrznych. W kwietniu tego roku, podobna sprawa, miała dotyczyć części do pojazdów opancerzonych. Wówczas odbiorcami mieli być klienci w nieokreślonych państwach azjatyckich.

Ukraińska zbrojeniówka dysponuje ważnym know-how w zakresie technologii postradzieckich oraz przede wszystkim ich własnych modernizacji. Co więcej, konflikt w Donbasie oraz napięcie w relacjach z Rosją po nielegalnym zajęciu Krymu powoduje, że wiele rozwiązań wojskowych jest niejako dostosowanych do nowych warunków bojowych. Stąd też, nie może zaskakiwać, że pojawiają się próby nielegalnych transferów broni i uzbrojenia, a przede wszystkim istotnych części, mogących służyć do utrzymania parku maszynowego w siłach zbrojnych/paramilitarnych państw/podmiotów niepaństwowych, użytkujących wyposażenie zbliżone do arsenału ukraińskich sił zbrojnych.

Trzeba dodać, że czynnikiem wspierającym możliwość podejmowania prób nielegalnych transferów produktów zbrojeniowych są oczywiście kwestie powiązane ściśle z kondycją finansową państwa. Wobec tego, należy uznać, że rola SBU w tym zakresie, a więc ochrony przed nielegalną próbą proliferacji broni i uzbrojenia, jest strategiczna nie tylko dla samej Ukrainy, ale wpływa na poziom bezpieczeństwa w innych częściach świata (Afryka, Bliski Wschód, Azja).

JR

image
Reklama

 

Reklama
Reklama

Komentarze