Nowelizacja ustawy o Służbie Więziennej jednak nie w tej kadencji

11 września 2019, 14:39
ministerstwo sprawiedliwości, fot. ms.gov.pl
Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

Sejm przed wyborami zebrał się dzisiaj po raz ostatni. Oznacza to, że wbrew oczekiwaniom funkcjonariuszy Służby Więziennej, najprawdopodobniej nie uda się w tej kadencji uchwalić nowelizacji ustawy o SW, w której znajdują się m.in. zapisy dotyczące nowych dodatków. Sejm nie mógł nawet zacząć prac nad przygotowaną propozycją zmian, bo ta jest dopiero analizowana w resorcie sprawiedliwości.

„3 września 2019 r. wpłynął do Ministerstwa Sprawiedliwości – przekazany przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej – projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej, mający na celu realizację zapisów Porozumienia z dnia 19 listopada 2018 r. zawartego pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości a Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa” – informuje redakcję InfoSecurity24.pl, w odpowiedzi na przesłane pytania, Zespół Prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości.  

Projekt wpłynął wprawdzie do ministerstwa, jednak obecnie jest „analizowany i trwają prace wewnątrzresortowe (przy współudziale CZSW)”. Biorąc pod uwagę, że procedowanie noweli ustawy o SW może potrwać jeszcze jakiś czas w samym ministerstwie, a by projekt mógł trafić do Sejmu musi się nim zająć jeszcze rząd, zapowiadane wcześniej uchwalenie ustawy przed wyborami jest niemożliwe. 

Szans na uchwalenie ustawy w tej kadencji nie daje też raczej wznowienie posiedzenia po wyborach parlamentarnych (Izba zbierze się na dwa dni 15 i 16 października). Tym bardziej, że marszałek Sejmu przekonywała dziś, że „nie będzie wprowadzanych żadnych nowych propozycji (…)” poza tymi, które już teraz znajdują się w harmonogramie. A w nim nowelizacji ustawy o SW nie ma.

Projekt zmiany ustawy o Służbie Więziennej uzgodniony został w ubiegłym tygodniu. Dokument zawiera zapisy dotyczące m.in. świadczenia motywacyjnego w wysokości 500 złotych, które otrzymywać mają wszyscy mundurowi. W projekcie mowa jest też o dodatku funkcyjnym oraz dodatku za wysługę lat. Ich wprowadzenie to realizacja porozumienia jakie funkcjonariusze SW podpisali z ministrem sprawiedliwości w listopadzie ubiegłego roku. 

Przypomnijmy, że w rozmowie z InfoSecurity24.pl szef Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariusz i Pracowników Więziennictwa przekonywał, że funkcjonariusze liczą na szybką ścieżkę legislacyjną. Pytany, czy podczas spotkania w Ministerstwie Sprawiedliwości związkowcy otrzymali zapewnienie, że projekt zostanie uchwalony jeszcze w tej kadencji podkreślił, iż „tak wynikało ze spotkania”. „Nie zostało to jednak powiedziane wprost, ale tak można było odczytać z wypowiedzi ministra Wójcika. Zależy mu na tym, by prace poszły sprawnie i szybko. Apelował, by jak najszybciej dojść do porozumienia i skierować projekt do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie już dalej się nim zajmą” – dodał Tuła. Widać jednak, że wyborcza rzeczywistość pogrzebała oczekiwania funkcjonariuszy. Pytanie, czy nie pogrzebała też samego projektu zmian?

KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Paweł
wtorek, 14 kwietnia 2020, 01:00

Po co te 500+ dla wszystkich f-szy skoro brakuje w służbie tylko oddziałowych, bramowych i strażników. Do administracji na listonosza w stopniu oficerskim jest kolejka pod bramą.

Paweł
niedziela, 15 września 2019, 06:43

Młodzi ludzie za te psie "piniondze" nie chcą pracować i nie będą pracować!!! Maszyna ruszyła.... Masę ludzi odchodzi z SW... Obywatele wkrótce sami będziecie musieli pilnować bandytów

Czesław śpiewa Maszynka do swierkania
czwartek, 12 września 2019, 23:09

W sumie to dobrze że się wyklarowało. Bicie piany ,spotkania , negocjacje,obiecanki związkowe a głupiemu radość -tak teraz ci niezdecydowani będą bardziej zdecydowani a ci nowi młodzi zobaczą że mamienie jest na porządku dziennym a ich przyszłość w kieracie jest obiecująca i pełna zaskakujących przygód.

obiecanka
czwartek, 12 września 2019, 22:59

Brawo wy... reszta sama się napisze i to nie dług. A te nasze związki to............po co? .

Olo
czwartek, 12 września 2019, 22:08

Jeszcze rok i zostaną z ręką w nocniku, w 2020 roku będzie zagwarantowa podwyżka 300 PLN i gdy ją wypłacą kolejna rzesza funkcjonariuszy z prawami emerytalnym odejdzie.

Tweets InfoSecurity24