MSWiA zdradza kiedy zmiana art. 15a może wejść w życie

15 października 2020, 07:36
służby mundurowe
Fot. policja.pl

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zdradził w piśmie skierowanym do Rafała Jankowskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, że MSWiA proponuje, by nowelizacja art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Przed mundurowymi co prawda jeszcze długa droga, gdyż ministerstwo nie przedstawiło nawet projektu dokumentu, ale jak widać wyczekiwane przez funkcjonariuszy zmiany są coraz bliżej. 

Całkiem niedawno, bowiem w ostatnich dniach września br., mundurowi doczekali się zarysu propozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczących zmian zasad ustalania wysokości emerytury funkcjonariuszy służb mundurowych, czyli sprawy art. 15a. Dotyczyć one będą funkcjonariuszy MSWiA, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. "W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć <<pracę cywilną>> do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat udokumentowanej służby, w wymiarze 1,3 proc. za każdy rok pracy, do osiągnięcia maksymalnej podstawy wymiaru, tj. 75 proc." - przypomina Maciej Wąsik w piśmie do Rafała Jankowskiego. Jak dodaje, "oznacza to, że ww. funkcjonariusze będą mogli spełniać warunek osiągnięcia 25 lat służby najwcześniej od 1.01.2023 roku (po uwzględnieniu ewentualnego odbycia zasadniczej służby wojskowej)". Wiadomo, że warunek ten związany jest z tym, że resort i szefowie służb stoją na stanowisku, że nie można pozwolić na odpływ doświadczonych funkcjonariuszy.

Resort szacuje, że skutki finansowe zmian dla budżetu w perspektywie do roku 2030 wyniosą około 200 mln złotych. Propozycja dotyczy wszystkich służb podległych MSWiA, czyli ok. 9 tysięcy osób służących we wszystkich formacjach.

Prace nad projektem zmian nadal jednak trwają, więc jego szczegóły nie są jeszcze znane mundurowym. Cały projekt, zgodnie z wrześniowymi deklaracjami wiceministra Macieja Wąsika, ma "w najbliższym czasie" trafić w ręce związkowców. A dalej, w trakcie jego legislacyjnej drogi, będzie czas na dogadanie szczegółów. Czasu na prace zostało więc niewiele, gdyż MSWiA proponuje, by nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Z doświadczenia wiemy jednak, że jeśli ministerstwu na tym czasie zależy, to prace nad dokumentami potrafią przebiegać w ekspresowym tempie.

Jak podkreślał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, ważne jest to, że pojawił się już jakiś zarys projektu, główne ramy. Jest to bowiem ostatni punkt porozumienia z 2018 roku, który nie został zrealizowany, a na który związkowcy długo i cierpliwie czekali. "W tym czasie wykonaliśmy setki prób, by stało się to wcześniej. Doczekaliśmy się, jesteśmy zadowoleni, że w końcu sprawa została podjęta" - dodał. Szef związkowców zaznaczył jednak, że to oczywiście nie koniec rozmów z resortem na temat omawianych zmian. Pojawiły się już bowiem pytania, dotyczące m.in. tego, czy w lata służby wliczana będzie służba wojskowa.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 86
2003
wtorek, 20 października 2020, 22:02

Naliczane po 25 latach, kogoś pogieło i to dobrze , a szczególnie tych co się cieszą z tego pseudo porozumienia. Panowie z zz opamietajcie się, i zacznijcie działać w interesie Policjantów a nie rządzących.

Policjant zwykły
wtorek, 20 października 2020, 21:50

Poczekajmy do listopada, zobaczymy co wywalczą zz i jak MSWiA liczy się z Policjantami, bo obecna propozycja to jawna kpina i próba zrobienia nas w konia, szkoda tylko że zz cieszą się z tego pseudo porozumienia. Pytanie po co komu takie zz , bo chyba nie zwykłym policjantom.

Członek Związków
wtorek, 20 października 2020, 17:21

Tyle lat walki i proponujecie nam takiego gniota?, wstyd panowie z ZZ, wszyscy mówią ze dostaliście +25 i teraz będziecie wszystko podpisywać jak leci, mam nadzieję ze udowodnicie nam ze jest inaczej. I pamiętajcie jedno, nie dzielcie nas na lepsze i gorsze roczniki i składki, grupa z 15a to roczniki 99-12, a Wy wmawiacie nam jakieś bajki ze sprawa dotyczy tylko 99-03, nie dotyczy, dotyczy nas wszystkich, wszyscy płacimy na Was składki i oczekujemy walki o każdego z nas, mimo trudnego czasu.

Wujas
wtorek, 20 października 2020, 17:15

Mamy wypracowane lata, kapitał na kontach ZUS, świdectwa pracy, uzbierane składki, oddajcie nam to co nasze, nic więcej. Mam 17 lat z munduru i prawie 10 lat z cywila, skoro nie możecie mi oddać moich uczciwie wypracowanych lat, tak jak moim kolegom sprzed 1999 roku, to chcę mieć możliwość wyboru, odbieram lata z 15a albo robię do 25 lat i przechodzę na art.15, zapewniam ze mało kto się zgodzi utracić masę lat z cywila, a obecna propozycja powrotu do art.15 jest tak nędzna ze zastanawiam się nad odejściem do cywila żeby nie stracić lat składkowych.

Edward
wtorek, 20 października 2020, 17:07

Dla nas sprawa jest naprawdę oczywista i prosta, albo zostajemy zrównani zasadami z kolegami przyjętymi przed 1999, albo odbieramy nasze lata na zasadach II emerytury, każdy rok to nasz rok, nikt nam niczego nie będzie zabierał!.

Tweets InfoSecurity24