MSWiA ma nowe propozycje dla mundurowych. NSZZ Policjantów: piłka jest ciągle w grze

14 września 2021, 18:09
wąsik szymczyk jankowski
Fot. MSWiA/Twitter

W przyszłym roku podwyżka w wysokości 500 złotych i 209 złotych w roku 2023, uwolnienie struktury etatowej w komendach i komisariatach, likwidacja drugiej grupy zaszeregowania i zapowiedź waloryzacji uposażeń, a także zwiększenie liczby etatów w policji o ponad 6,7 tys. – z takimi propozycjami, jak mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów, przyszedł dziś na spotkanie ze związkowcami Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. Z informacji, jakie przekazał Koniuszy wynika, że  protestu na razie nie będzie a piłka wciąż jest w grze. Natomiast mundurowi przedstawili ministrowi listę swoich oczekiwań. Resort ma się do nich odnieść podczas spotkania 20 września. 

Na wynik dzisiejszych rozmów w napięciu oczekiwało tysiące mundurowych. Po wczorajszych negocjacjach, które jak można było nieoficjalnie usłyszeć, nie przyniosły spodziewanych efektów, dzisiejsze spotkanie NSZZ Policjantów i wiceszefa MSWiA traktowane było w kategoriach spotkania "ostaniej szansy". Wiele wskazuje jednak na to, że na ostateczne rozstrzygnięcia będziemy musieli poczekać do przyszłego poniedziałku.

Jak podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów, "podczas dzisiejszego spotkania nastąpiła ewolucja w stosunku do tego, co minister proponował wczoraj (13 września, podczas spotkania z FZZ Służb Mundurowych - przyp. red)". Poinformował, że wiceszef MSWiA przyszedł z kilkoma nowymi pomysłami i rozwiązaniami.

Co zatem leżało dziś na stole? Po pierwsze - jak relacjonuje Koniuszy - "podwyżka w przyszłym roku, (łącznie: w ramach ustawy modernizacyjnej i waloryzacji - przyp. red.) miałaby wynieść 500 złotych, a w 2023 roku 209 złotych". 

MSWiA zaproponowało "likwidację ograniczeń struktury etatowej w komendach i komisariatach". Jak tłumaczy Koniuszy, chodzi o to, by mundurowi pełniący dziś służbę na stanowiskach, gdzie maksymalnie przewidziano np. trzecią grupę zaszeregowania, mogli awansować dalej pozostając na danym stanowisku.

Kolejna propozycja, z jaką przyszedł dziś minister Wąsik, to likwidacja drugiej grupy zaszeregowania. Co z funkcjonariuszami pełniącymi dziś służbę w drugiej grupie? Automatycznie awansują na trzecią, oczywiście z wyższymi składnikami uposażenia, natomiast ci z trzeciej grupy zostaną awansowani na grupę czwartą.

Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów 

Jak zdradził Koniuszy, jeśli chodzi o automatyczne awanse w dalszych grupach, "trwają wyliczenia" na ile wystarczy modernizacyjnych pieniędzy.  Co ciekawe, MSWiA ma też zamiar zwiększyć liczbę etatów w podległych sobie formacjach. W policji ma ona wzrosnąć o ponad 6,7 tys. - mówi redakcji przedstawiciel NSZZ Policjantów. Podczas spotkania minister miał też zadeklarować, że jeśli w 2023 roku pensje w sferze budżetowej będą waloryzowane, dotyczyć to będzie też mundurowych uposażeń. 

Związkowe propozycje

Koniuszy podkreśla, że choć minister położył na stół nowe karty, mundurowi także przedstawili swoje oczekiwania. Po pierwsze, związkowcy chcą, by przyszłoroczne podwyżki wynosiły 500 złotych netto, a więc na rękę, a nie brutto, jak zakłada to MSWiA. "Nie zwiększając budżetu ustawy modernizacyjnej proponujemy, żeby przegrupować te środki. Mówiąc wprost, można przesunąć część pieniędzy przewidzianych na inwestycje na te elementy związane ze wzrostem uposażeń" - mówi przedstawiciel NSZZ Policjantów. Dodaje, że związkowcy chcą też, by "każdy funkcjonariusz otrzymał podwyżkę w równej wysokości". Jak przekonuje by w policji było to możliwe, o kwotę podwyżki zwiększony musi zostać dodatek za stopień. 

Chcemy też, żeby w dodatki służbowe i funkcyjne "wpleść" mechanizm progresywny, tak by uzależnić je od stażu służby i wywiązywania się ze swoich obowiązków.

Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów 

Przedstawiciel związkowców przekonuje, że "piłka jest w grze, ale czasu jest mało". Kolejne, i chyba ostanie (na co na pewno liczą mundurowi) już spotkanie zaplanowano na 20 września, i to wtedy - jak mówi redakcji Koniuszy - "minister będzie musiał definitywnie odnieść się do propozycji".

Na razie protestu nie ma, bo dzisiejsze deklaracje są jakimś postępem w naszych negocjacjach. Ale jak rozwinie się sytuacja, tego nie wiemy. Nie ogłaszamy dziś protestu dlatego, że minister zadeklarował wole do rozmowy. Sam powiedział, że to nie jest jeszcze ostatnie zdanie.

Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów 

Koniuszy podkreśla, że najpierw trzeba "zamknąć etap modernizacji i realizacji podpisanego w 2018 roku porozumienia". Potem związkowcy chcą powołać "szeroki zespół" i skupić się m.in. na tym, o czym dziś, w ramach oddolnej akcji, mówi mundurowe środowisko. 

Czy dzisiejsze spotkanie uspokoi nastroje wśród funkcjonariuszy? Rozgoryczenie sporej części środowiska, jest - jak się wydaje - na tyle duże, że załagodzenie sytuacji nie będzie takie łatwe, choć nie jest też niemożliwe. Wiele zależy od tego, jak w przyszłym tygodniu zachowa się MSWiA oraz jak szybko, po tym jak związkowcy i minister dojdą już do kompromisu, rozpoczną się rozmowy o dalszych reformach i zmianach.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 393
Wc
czwartek, 16 września 2021, 19:14

Na pocieszenie... w przyszłym roku rewaloryzacja rent i emerytur prawdopodobnie na poziomie 7,1%!

Miras
czwartek, 16 września 2021, 23:13

Ta, a może na poziomie 15%, i tak skorzystają sami emeryci, a takich wskaźników nam nie życz

Olo
czwartek, 16 września 2021, 18:01

Chorowitym przypominam, że w 2018 chorowały wszystkie służby. I to chorowały w przeddzień 100-lecia odzyskania niepodległości, kiedy to szykowały się huczne obchody. Więc termin nie był przypadkowy jak teraz. Poza tym OPP dostały specjalne dodatki, które dość skutecznie je motywują do pozostania w służbie. Więc wbrew pokrzykiwaniom ma kto robić interwencje. Policjanci teraz dobrowolnie rezygnując z 20% wynagrodzenia robią krzywdę nie tylko sobie, bo na przyszłość osłabiają argumenty. I tak nic nie podniosą od października. Teraz jak najbardziej zasadny jest protest pod tytułem Art. 41 kw. Z tym, że musi być ogólnopolski i solidarny. I utrzymany do momentu wpłynięcia podwyżek na konta.

...
czwartek, 16 września 2021, 22:46

Tak. 41kw. Jak dla sporej liczby policjantów mandat to sens służby, żeby nie powiedzieć życia. Druga strona, że młodzi niewiele ponad wypisanie mandatu potrafią.

Berni
czwartek, 16 września 2021, 17:19

Ludzie, ogarnijcie trochę, grupy to temat zastępczy, skupcie się na tym co ważne, na podwyżkach, wszystko inne to temat zastępczy, rzucony żeby odciągnąć waszą uwagę od rzeczy ważnych. Wysokość uposażenia, tylko to ma znaczenie, że też tak łatwo można znaleźć temat który staje się ważniejszy niż podwyżki. Zrozumcie, 15aa jest już klepnięty, żadnych 20 lat nie będzie, jest 25 lat i tak zostanie, tak naprawdę modernizacja może wam zapewnić byt i dobre wynagrodzenia bo tylko i wyłącznie to jest pewne, reszta to mrzonki, fantazje, patrzcie realnie

Bieszczadnik
czwartek, 16 września 2021, 18:29

Powiedz to misiu funkcjonariuszom którzy 10, 11 i więcej rok robią na drugiej grupie prosto w oczy to cię szybko uświadomią w jakim błędzie żyjesz

Uruchom wyobraźnię
piątek, 17 września 2021, 14:15

Obudź się, te grupy będą uznaniowe lub stażowe .. wiadomo co to oznacza

prawie emka
piątek, 17 września 2021, 12:56

Odpowiem w bardzo prosty sposób. Jakoś nie widzę kolejek tych pokrzywdzonych f-szy mających 10 - 11 lat służby do zaszczytnego kontynuowania kariery w np. kryminalnym. Wniosek prosty - widocznie im dobrze . . .

Saxon
piątek, 17 września 2021, 00:18

Biesczadnik, wielu z nas robiło ciężko na 2,3 grupach po naście lat, potem ciężka praca żeby coś złapać, każdy może się przeniesc i mieć wyższą grupę, nie narzekaj, pracuj ciężko

Eeeech
czwartek, 16 września 2021, 23:14

Ta, jasne, dostaniesz grupę, optymista z rocznym stażem

Tru
czwartek, 16 września 2021, 20:55

Może prawda ale likwidacja grup i całej reszty otoczki z tym związanej zmotywuje tych co pracują 14 i więcej lat a są na czwartych czy piątych grupach

A'tomek
czwartek, 16 września 2021, 20:32

Bieszczadnik ile ty lat pracujesz żeby wierzyć w te opowieści o grupach?, może jeszcze co rok kolejna, przecież one też będą obwarowane kryteriami, nikt darmo pieniążków nie daje, najwyżej poczekasz kolejne 10 lat na 3 czy 4 grupę

czwartek, 16 września 2021, 20:18

Ja robię na 3 grupie 12 lat , młody przyszedł teraz , nie płaci podatku i ma tyle co ja ! Notatkę trzeba mu dyktować.

Olo
czwartek, 16 września 2021, 17:47

Realnie to istotna jest coroczna waloryzacja uposażeń. Patrząc na inflację widać, że nawet 1000 zł podwyżki za 2-3 lata zniknie.

Jurand
czwartek, 16 września 2021, 17:16

A co z nepotyzmem? Skonczy sie wkońcu??? Awanse po układach itd kasa nie jest najważniejsza

Oszukany
czwartek, 16 września 2021, 18:57

Nepotyzm jest tez w PSP . Sam tego doświadczyłem, po 15 latach służby przeniosłem się do biura. I zostalem gorzej potraktowany niz pracownik z miesięcznym stażem. Mimo moich kwalifikacji , on został na stanowisku. A mnie zepchnieto..

Olo
czwartek, 16 września 2021, 17:50

To się nigdy nie skończy bo mamy taką mentalność więc raczej niemożliwe.

Paweł
czwartek, 16 września 2021, 17:06

Panowie czy ktoś wie co z art.15a?

Tweets InfoSecurity24