Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu

13 października 2021, 14:02
kaczyński, fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Na początku roku wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński zrezygnuje ze stanowiska w rządzie - wynika z informacji do których dodarła PAP. 

W środę rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Tradycyjnie przed obradami zebrał się klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, w którym wziął udział lider ugrupowania Jarosław Kaczyński. Jak wynika z informacji PAP, poinformował on parlamentarzystów ugrupowania, że na początku przyszłego roku zrezygnuje z zasiadania w rządzie. Podkreślił, że decyzja ta podyktowana jest koniecznością większej kontroli nad partią.

Lider PiS pytany we wrześniu, czy planuje opuścić rząd stwierdził, że na pewno w tym roku tego nie zrobi i tłumaczył, że pracuje nad projektami dotyczącymi powszechnego obowiązku obrony. "Kiedy te ustawy będą w procesie uchwalania lub zostaną uchwalone, zastanowię się czy nie wrócić do mojego właściwego zajęcia czyli kierowania partią" - mówił.

Kaczyński został powołany na stanowisko wicepremiera 6 października 2020 r. Wykonuje on zadania przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Jak na razie nie wiadomo kto stanie na czele Komitetu, ani czy ten będzie – po odejściu Jarosława Kaczyńskiego z rządu – jeszcze istniał.

Zgodnie zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 9 października 2020 r., Komitet do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych jest organem pomocniczym Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów. Do jego zadań należy "zapewnienie koordynacji przygotowań, działań oraz sprawnego podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa oraz rekomendowanie Radzie Ministrów lub Prezesowi Rady Ministrów propozycji w tym zakresie". Jego pracami kieruje przewodniczący – Wiceprezes Rady Ministrów wskazany przez Prezesa Rady Ministrów, a w skład wchodzą: Minister Obrony Narodowej, minister właściwy do spraw wewnętrznych, Minister Sprawiedliwości, minister właściwy do spraw koordynowania działalności służb specjalnych, jeżeli został wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów oraz minister właściwy do spraw zagranicznych.

Jak mówił sam Jarosław Kaczyński "komitet do spraw bezpieczeństwa jest instytucją koordynacyjną i zajmuje się problemami związanymi przede wszystkim z obroną narodową, zarówno w jej wymiarze zewnętrznym jak i wewnętrznym i zajmuje się - jeśli chodzi o przyszłość - przygotowywaniem zarówno rozwiązań prawnych jak i praktycznych odnoszących się do tych dziedzin". W ostatnich dniach Komitet zajmować miał się m.in. sprawą budowy bariery na polsko-białoruskiej granicy. Z informacji jakie przekazał wicepremier Kaczyński wynika, że to właśnie w tam zapadły wiążące w tej kwestii decyzje. 

PAP/IS24

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
?
piątek, 15 października 2021, 23:44

Da sobie jaką lepszą fuchę, czy znowu setki policjantów będą pilnować domu szeregowego posła?

Futrzak
czwartek, 14 października 2021, 02:16

Czas najwyższy. To co miał zrobić dla eskimosów już zrobił.

Nie znam gościa
środa, 13 października 2021, 23:51

A kto ,???

Krzys
środa, 13 października 2021, 21:53

Byłbym zadowolony gdyby decyzja dotyczyła pełnego zakresu aktywności.

szczury uciekają
środa, 13 października 2021, 18:22

Pewnie nie zgadzał się z polityką rządu...

Tweets InfoSecurity24