"Funkcyjni" jednak z płatnymi nadgodzinami? KGP i NSZZP chcą zmian w przepisach

9 kwietnia 2020, 10:53
Policjant, policja, fot. policja.pl

"(…) w KGP trwają prace nad poszerzeniem katalogu policjantów uprawnionych do płatnych nadgodzin (policjanci z dodatkiem funkcyjnym) oraz zwiększenia limitu płatnych nadgodzin powyżej 8 tygodniowo, dla wszystkich policjantów i wprowadzenia tych zmian na okres trwania epidemii COVID 19" – poinformowało Biuro Prasowe Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Taką informację miał przekazać podczas posiedzenia Prezydium ZG NSZZP przewodniczący związku Rafał Jankowski.

W związku z trwającą epidemią koronawirusa może się okazać, że już niedługo płatne nadgodziny obejmą też policjantów otrzymujących dodatek funkcyjny. Tak wynika z informacji jaką po posiedzeniu Prezydium ZG NSZP przekazał szef związku Rafał Jankowski. W katalogu stanowisk objętych płatnymi nadgodzinami mieliby pojawić się m.in. naczelnicy, komendanci komisariatów, a nawet komendanci miejscy i powiatowi. Jak miał zapewnić podczas spotkania Jankowski, to wspólna propozycja Komendy Głównej Policji i NSZZ Policjantów. Zmiany – jak podkreślił  zakładają również zwiększenie "limitu płatnych nadgodzin powyżej 8 tygodniowo". 

Szanse na spełnienie tego postulatu, o którym NSZZ Policjantów mówił kilka miesięcy temu są całkiem realne, ponieważ opracowaniem projektu nowelizacji zajmuje się w tej chwili KGP, a Komendant Główny Policji osobiście wystąpił o wsparcie tej inicjatywy przez NSZZ Policjantów. Ten projekt poparł Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

fragment komunikat Biura Prasowego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

Jak przekonuje szef NSZZP - "w obecnych warunkach wymaga się wyjątkowej dyspozycyjności od wszystkich policjantów", a "na zwiększonych obrotach swoje obowiązki wykonują dziś również ci, którym ustawa nie daje prawa do płatnych nadgodzin".

Różnica zdań

Przypomnijmy, zgodnie ze stanowiskiem, jakie szef MSWiA Mariusz Kamiński przesłał do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek we wrześniu ubiegłego roku, zdaniem resortu płatne nadgodziny dla funkcjonariuszy otrzymujących dodatek funkcyjny się nie należą. "Dodatkowo należy mieć na uwadze, że ewentualne objęcie płatnymi nadgodzinami ponadnormatywnymi również funkcjonariuszy uprawnionych do otrzymania dodatku funkcyjnego zlikwiduje przesłankę wprowadzenia dodatku, mówiącą o braku możliwości odbioru godzin ponadnormatywnych" – pisał 11 września w piśmie do marszałek Witek minister spraw wewnętrznych i administracji.

Inne zdanie, od początku tworzenia przepisów wprowadzających do służb mundurowych płatne nadgodziny, mieli policyjni związkowcy. Chcieli oni by płatne nadgodziny przysługiwały wszystkim funkcjonariuszom, także tym pełniącym służbę na stanowiskach kierowniczych. W maju ubiegłego roku, w Sejmie, szef NSZZP mówił, że jego zdaniem, brak płatnych nadgodzin dla mundurowych uprawnionych do dodatku funkcyjnego, doprowadzi do licznych sytuacji, w których podwładni będą otrzymywać wynagrodzenie wyższe od przełożonych. Jak przekonywał, będzie to miało miejsce zwłaszcza w niewielkich jednostkach, w których specyfika służby i wakaty wymuszają wykonywanie pracy w pierwszej linii przez również tych funkcjonariuszy, którzy otrzymują dodatek funkcyjny. Jankowski zauważył wtedy, że w przypadku braku istotnej różnicy wynagrodzeń między podwładnymi i przełożonymi brak będzie chętnych do objęcia stanowisk kierowniczych. 

Wszystko na to wskazuje, że teraz sytuacja może ulec zmianie, a nowe regulacje mogą zbliżyć się do rozwiązań o których od dawna mówią związkowcy. Zmiany mają być wprawdzie wprowadzone na czas trwania epidemii koronawirusa, jednak być może po jej zakończeniu temat płatnych nadgodzin dla "funkcyjnych" powróci.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Stefan
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 23:54

Jak zwykle tym do góry trzeba dać a ci na dole to nawet dodatków nie mają wyrównanych

były glina
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 17:39

Mnie zatrważa stan wyprowadzenia na ulice, w celu wymuszenia posłuszeństwa obywateli wojska, jak bym znowu przeżywał stan wojenny, którego jakoby obecnie w RP nie wprowadzono.

F-GZCP
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 12:59

myślę ,że w tej formacji na chwilę obecną są większe problemy i potrzeby niż kolejna kasa dla funkcyjnych

Krzyś
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 10:31

Już teraz moich dwóch wodzów w KP pilnuje się nawzajem i pomimo, że w grafiku mają do 16 to jak wyjdą o 20 to jest dobrze. To teraz będą siedzieli 24h w robocie i mieli zapłacone za nic. Bo ogólnie to poza dekretacją pism nic nie robią. Kolega, który ich zastępuje gdy ich nie ma mówi, że robotę OBU przerabia w 2, 3 godziny dziennie. Więc nie jest w stanie zrozumieć ich siedzenia ponadto co w grafiku i jeszcze narzekanie, że z robotą się nie wyrabiają. No ale otoczkę dookoła siebie trzeba zrobić.

Policjant z krawężnika.
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 23:33

Prawdopodobnie zastępujący kolega ogranicza się do niezbędnego minimum w zakresie zastępowania i nie wykonuje wszystkich obowiązków jakie mają ci przełożeni, dlatego to, co robi zajmuje mu jedynie 2-3 godziny. Jeśli ktoś ma pojęcie na temat zadań na stanowiskach funkcyjnych, to wie, że nie jest to tylko dekretowanie, czy podpisywanie pism. Poza tym są też tacy funkcyjni, którzy nie chcą widzieć pracy lub nie mają pojęcia co jeszcze można lub należy zrobić ii robią tylko to, co im ktoś inny wskaże palcem. Tacy zawsze mieszczą się w 8 godzinach i dziwią się tym, którym 8 godzin nie wystarcza na wykonanie pracy.

czwartek, 16 kwietnia 2020, 14:52

Uświadom mnie nieuświadomionego jakie to obowiązki mają przełożeni poza: 1. Dekretowaniem i podpisywaniem pism 2. Planowaniem służby 3. Obłożeniem się rejestrami, potwierdzeniami zapoznania przez podwładnych

ege szege
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 12:56

oni na siłę udowadniają i będą to nadal czynić aby pokazać jak bardzo są ważni i potrzebni... ileż to się człowiek napoci przy dekretacji pism

Piotr
niedziela, 12 kwietnia 2020, 18:47

Rozumiem, że jak będą mieli płacone za nadgodziny to szeregowi policjanci będą mieć dodatki funkcyjne i kwartalniki i w tedy będzie ok.

Tweets InfoSecurity24