Reklama

Służby Specjalne

FSB przyjęła kryteria uznania obywateli za "zagranicznych agentów"

Fot. Andrey Stenin/Wikipedia (CC-BY-SA-3.0)
Fot. Andrey Stenin/Wikipedia (CC-BY-SA-3.0)

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa zatwierdziła kryteria uznania obywateli za tzw. zagranicznych agentów. Taki status może otrzymać osoba, która zbiera w celu przekazania za granicę dane np. o agencji kosmicznej Roskosmos czy metodach szkoleń w armii.

Dokument FSB został opublikowany w piątek na oficjalnym portalu prawnym Federacji Rosyjskiej. Głosi on, że osoby celowo zbierające pewne dane mogą być uznane za "zagranicznych agentów". Wykaz, o jakie dane chodzi, liczy 60 punktów. Znalazły się wśród nich np. informacje o dyslokacji sił zbrojnych Rosji i struktur siłowych, o atmosferze moralno-psychologicznej w armii i o metodach przygotowania bojowego. Kolejny punkt dotyczy danych dotyczących oceny sytuacji wojskowo-politycznej i sytuacji strategicznej, a także prognoz na ten temat. 

Na liście FSB znalazły się też dane o wynikach prac doświadczalnych i badawczych związanych z projektowaniem i modernizacją sprzętu wojskowego, jak również informacje na temat stosowania sztucznej inteligencji i technologii kwantowej w pracach nad nową bronią.

Znaczna część wykazu dotyczy państwowej agencji kosmicznej Roskosmos i różnego rodzaju danych na jej temat, w tym informacji o problemach finansowych firmy czy o stanie technicznym rosyjskich rakiet kosmicznych.

Żadne z tych danych nie stanowią tajemnicy państwowej. FSB ocenia jednak, że po przekazaniu ich za granicę mogą one zostać wykorzystane przeciwko bezpieczeństwu Rosji.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze