Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zatrzymania w sprawie fikcyjnego obrotu metalami szlachetnymi

Fot. CBŚP
Fot. CBŚP

Policjanci z Zarządu w Olsztynie CBŚP oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, pod nadzorem Prokuratury Krajowej, wyjaśniają okoliczności sprawy dotyczącej wyłudzenia podatku VAT na ponad 100 mln zł. Tym razem w Warszawie i w powiecie nowodworskim zatrzymano kolejne cztery osoby, trzech przedsiębiorców i ich księgową. Łącznie jest to już 17 osób podejrzanych o udział w tej zorganizowanej grupie przestępczej.

Samo śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku od 2015 roku. Wówczas to, śledczy wpadli na trop grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT w związku z obrotem metalami szlachetnymi. Jej członkowie działali w latach 2015–2016 na terenie Polski, Niemiec i Estonii. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że podejrzani mogli wyłudzić ponad 100 milionów złotych.

Przestępczy proceder związany był między innymi z obrotem metalami szlachetnymi, w tym granulatem srebra i platyną. Fikcyjny obrót towarami odbywał się przy wykorzystaniu kontrolowanych przez grupę spółek kapitałowych, które wystawiały poświadczające nieprawdę co do zaistniałego obrotu tymi towarami, nierzetelne faktury VAT oraz podrobione faktury dokumentujące fikcyjny zakres usług wykonywanych przez podstawione spółki.

Wczoraj funkcjonariusze CBŚP z Zarządu w Olsztynie i CBA zatrzymali kolejne cztery osoby podejrzane o przestępczy proceder. Na terenie Warszawy i powiatu nowodworskiego zatrzymano przedsiębiorców zawiadujących firmami buforami oraz księgową obsługującą te podmioty. Funkcjonariusze przeszukali ich miejsca zamieszkania oraz siedziby firm, zabezpieczając przy tym dokumentację oraz nośniki komputerowe stanowiące obecnie dowody w sprawie.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej ogłoszono im zarzuty dot. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz pomocnictwa w popełnieniu oszustw podatkowych i narażenia na nienależny zwrot podatkowej należności publicznoprawnej.

Dotychczas w toku postępowania zarzuty usłyszało 13 osób. Wobec czterech podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Zabezpieczono również majątek należący do podejrzanych o wartości ponad 5,5 miliona złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

CBŚP

Reklama

Komentarze

    Reklama