Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

W CBA "występują braki środków finansowych". Pieniędzy nie ma m.in. na kamizelki kuloodporne

Zdjęcie ilustracyjne, Fot. CBA
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. CBA

Sejmowa speckomisja wystąpiła z dezyderatem do premiera, w którym zwraca się o przyznanie dodatkowych środków dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Pieniądze potrzebne są na „zaspokojenie najpilniejszych potrzeb Biura”, w tym m.in. zakup kamizelek i hełmów kuloodpornych.

Reklama

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych Jarosław Krajewski we wtorek w rozmowie z PAP został zapytany m.in. o uchwalony ostatnio przez komisję dezyderat, w którym zwraca się ona z prośbą do premiera o przyznanie dodatkowych środków dla CBA w kwocie 7,6 mln zł. Pieniądze miałyby zostać przeznaczone na "zaspokojenie najpilniejszych potrzeb Biura", w tym np. zakupu kamizelek i hełmów kuloodpornych, paliwa, remontów siedzib czy opłacenie składek ubezpieczeniowych. Jak czytamy w dokumencie, "konieczne jest również zasilenie dodatkowymi środkami zaciągniętych zobowiązań na dostawę energii elektrycznej oraz gazu".

Reklama
Nic nie wskazuje na to, aby wojna na Ukrainie miała się szybko zakończyć, a to powoduje, że służby specjalne potrzebują dodatkowych środków, żeby działać skutecznie. My jako posłowie z Komisji do Spraw Służb Specjalnych jesteśmy o tym przekonani i stąd to wystąpienie do rządu.
Jarosław Krajewski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych
Reklama

Poseł PiS podkreślił, że rozmowy o zwiększeniu budżetów na rok 2022 oraz zabezpieczeniu funduszy na rok 2023 prowadzone były w ramach niejawnych prac komisji od kilku miesięcy. Oprócz CBA dotyczą one także Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. Przypomniał, ze "poprzednio (na początku kwietnia - przyp. red.) jako komisja zwróciliśmy się z dezyderatem do premiera po wybuchu wojny na terytorium Ukrainy z prośbą, o zabezpieczenie dodatkowych blisko 150 mln zł dla ABW jako służby kontrwywiadowczej i dla Agencji Wywiadu jako służby wywiadowczej".

Czytaj też

W wyniku znacznego wzrostu cen towarów i usług przeprowadzona została analiza potrzeb finansowych Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotycząca zadań do wykonania na 2022 r., która wykazała braki w kwocie 7.607 tys. zł, w tym: na wydatki bieżące 3.707 tys. zł, na wydatki majątkowe 3.900 tys. zł.
Fragment dezyderatu Komisji do Spraw Służb Specjalnych do Prezesa Rady Ministrów, sprawie przyznania dodatkowych środków finansowych na funkcjonowanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2022 r.

Jak zaznaczono w piśmie, "pomimo dokonanych zmian w planie finansowym CBA na 2022 r., mających na celu zaspokojenie najpilniejszych potrzeb Biura, których ceny drastycznie wzrosły w ostatnim czasie, nadal występują braki środków finansowych".

Poseł PiS zapytany, czy CBA rzeczywiście brakuje środków na zakup hełmów i kamizelek kuloodpornych odpowiedział, że "to jest kwestia zakupów, które są zaplanowane". "To jest ta część jawna, ale jakby zdajemy sobie sprawę z tego, że służby specjalne po prostu muszą mieć zarówno na fundusze operacyjne, na te działania niejawne, które powodują, że każdy z nas żyje w bezpiecznym państwie" - dodał poseł. Krajewski podkreślił, że niejawne wydatki służb omawiane są na niejawnych posiedzeniach komisji, w których "uczestniczą przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych".

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze