Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Szefowa CBA podała się do dymisji. Premier: rezygnacja przyjęta [AKTUALIZACJA]

Autor. cba.gov.pl

Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak złożyła rezygnację z pełnienia funkcji szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. „Rezygnacja przyjęta” – uciął krótko na platformie X premier Donald Tusk.

O szefowej CBA zrobiło się głośno po wtorkowym przesłuchaniu przez komisję śledczą ds. Pegasusa. Podczas jawnej części komisji Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak przekonywała, że nie może w takim trybie udzielać większości informacji. Wielokrotnie zasłaniała się tajemnicą pracy operacyjnej czy tajemnicą śledztw prowadzonych przez prokuraturę. Wiceszef komisji, poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki ocenił, że Kwiatkowska-Gurdak zbyt szeroko interpretowała swoje prawo, aby nie informować komisji o wiedzy, którą posiada.

Reklama

O sprawę był m.in. pytany w środę zarówno wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz jak i szef MSWiA, minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.

Kosiniak-Kamysz informował w środę, że ze względu na swoje obowiązki nie był w stanie obserwować posiedzenia, ale z przekazów medialnych wie, jaki miało ono przebieg. „Wiem, że premier oczekuje na pilne wyjawienia, bo z nim wieczorem jeszcze rozmawiałem” - powiedział. Z kolei Tomasz Siemoniak w rozmowie z portalem TVN24.pl potwierdził, że ma pilnie złożyć premierowi raport z rocznego okresu kierowania Biurem przez jego obecną szefową. Pytany o jej przyszłość, minister odparł, że „wszelkie decyzje zapadną w czwartek” po jego powrocie z oficjalnej wizyty w Szwecji.

Jak się okazuje, w czwartek Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak złożyła rezygnację z pełnienia funkcji szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. „Rezygnacja przyjęta” – napisał krótko na platformie X premier Donald Tusk.

Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak pełniła obowiązki szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego od 19 grudnia 2023 r. do 4 marca 2024 roku. Dzień później – 5 marca 2024 roku – została powołana na to stanowisko. W fotelu szefa CBA zastąpiła odwołanego – po zmianie władzy w Polsce – Andrzeja Stróżnego.

    W latach 2004-2015 pełniła służbę w Centralnym Biurze Śledczym Policji, którą zakończyła w stopniu komisarza policji. W okresie 2004-2007 specjalizowała się w prowadzeniu postępowań przygotowawczych kryminalno-narkotykowych w Wydziale do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej i Narkotykowej. Między 2007 a 2015 rokiem prowadziła postępowania przygotowawcze w Wydziale do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej.

    W Centralnym Biurze Antykorupcyjnym od 2015 roku pełniła służbę w pionie operacyjno-śledczym, w którym zajmowała kierownicze stanowisko w Delegaturze CBA w Bydgoszczy. 5 marca 2024 r. Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii Kolegium i Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych oraz Prezydenta RP, powołał Agnieszkę Kwiatkowską-Gurdak na stanowisko Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Obowiązki szefa CBA pełniła od 19 grudnia 2023 r.

    Reklama
    Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
    Reklama

    Komentarze

      Reklama