Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Likwidacją CBA w grudniu stanie na rządzie

Autor. CBA

„Spodziewam się, że najpóźniej 10 grudnia Rada Ministrów przyjmie projekt o likwidacji CBA” – poinformował szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że projekt ten w ubiegły piątek przyjął Stały Komitet Rady Ministrów.

W rozmowie z wp.pl minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak został m.in. zapytany o likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Szef MSWiA przyznał, że w ubiegły piątek Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt likwidacji CBA, a w tym tygodniu pracować ma nad nim Komisja Prawnicza.

Dodatkowo, jak zaznaczył szef MSWiA, jeszcze dokument zostanie przyjęty przez rząd. „Spodziewam się, że najpóźniej 10 grudnia ten projekt będzie przyjęty przez Radę Ministrów” – podkreślił Siemoniak.

Reklama

Przypomnijmy. W kwietniu szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych przekazała, że „nie ma zgody prezydenta na likwidację CBA”.„Dzięki działaniom CBA poziom korupcji w Polsce radykalnie się zmniejszył, a nasz kraj w statystykach europejskich i światowych jest wymieniany na niskich pozycjach” – zaznaczała Ignaczak-Bandych.

Na zapowiedź o zawetowaniu przez głowę państwa ustawy likwidującej CBA, szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak poinformował, że „projekt będzie czekał na zmianę prezydenta”. Kadencja Andrzeja Dudy kończy się w sierpniu 2025 roku.

Czytaj też

Projekt ustawy zakładającej likwidacje Centralnego Biura Antykorupcyjnego na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się pod koniec maja tego roku i pierwotnie miał zostać zdrożony w życie 1 stycznia 2025 roku. W uzasadnieniu wskazano, że „wielość postulatów likwidacji CBA”, która jest „proporcjonalna do wielości ujawnianych sygnałów co do nieprawidłowości w zakresie stosowania przez Biuro metod i technik operacyjnych (…), wymusza podjęcie radykalnych kroków”. Zwrócono uwagę, że wobec CBA jako instytucji wyspecjalizowanej w zwalczaniu przestępstw korupcji, formułowane są zarzuty naruszenia praworządności i swobód obywatelskich. Po zmianach w lipcu projekt otrzymał nową nazwę oraz termin. Termin likwidacji CBA wyznaczono na 1 kwietnia 2025 roku. 

Reklama

Projekt zakłada, że w miejsce CBA powstanie nowa struktura policyjna - Centralne Biuro Zwalczania Korupcji (CBZK). Nowa jednostka przejmie zadania dotychczas realizowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw m.in. przeciwko działalności instytucji państwowych, samorządowych, czy przeciwko obrotowi lekami. Dodatkowo cześć zadań przekazana ma zostać do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) oraz Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama