Amerykanie o "wywiadowczym wyczynie stulecia"

12 lutego 2020, 11:50
cia 1
Fot. CIA
InfoSecurity24
InfoSecurity24

DOTYCZY:


Za pomocą szwajcarskiej firmy sprzedającej urządzenia szyfrujące CIA i BND, agencje wywiadowcze USA i RFN przez dekady szpiegowały inne państwa - ujawnia "Washington Post" w artykule "Wywiadowczy wyczyn stulecia".

"Przez więcej niż pół wieku rządy na całym świecie ufały jednej firmie w utrzymywaniu tajnej komunikacji między ich szpiegami, żołnierzami oraz dyplomatami" - pisze po wspólnym śledztwie z niemiecką telewizją publiczną ZDF dziennik "Washington Post". Żaden z tych klientów nie wiedział jednak nigdy - utrzymuje waszyngtoński dziennik - że za Crypto stoi CIA we współpracy z BND. Agencje wywiadowcze miały tak programować urządzenia szyfrujące tej firmy, by te mogły łatwo łamać tajne kody, w których wysyłano zaszyfrowane wiadomości.

Szwajcarska Crypto rozwinęła się w trakcie drugiej wojny światowej dzięki kontraktowi dla amerykańskiego wojska. Przez lata zarobiła miliony dolarów, sprzedając swój sprzęt do 120 krajów świata, w tym też w XXI wieku. Pieniądze z jej działalności CIA miała wydawać na kupno konkurencyjnych firm i stworzenie pseudo-monopolisty wobec Crypto. Wśród klientów szwajcarskiej firmy był Iran, państwa latynoamerykańskie, Indie, Pakistan, Japonia, a nawet Watykan. Sprzętu sprzedawanego przez Crypto nie używały m.in. ZSRR, Chiny oraz Polska. "Washington Post" i ZDF uznają operację za jedną z najbardziej pilnie strzeżonych tajemnic zimnej wojny.

"To był wywiadowczy wyczyn stulecia" - głosi raport CIA, który cytuje "Washington Post". "Zagraniczne rządy płaciły znaczne pieniądze USA i RFN za przywilej posiadania ich najbardziej tajnej łączności, czytanej przez co najmniej dwa (a prawdopodobnie pięć lub sześć) inne państwa" - dodaje dokument. Dzięki temu agencje wiedziały o komunikacji m.in. władz Iranu w trakcie kryzysu zakładników w 1979 roku czy argentyńskiego wojska podczas Wojny o Falklandy (Malwiny). Zgodnie z danymi CIA w latach 80. przez Crypto przechodziło ok. 40 proc. "depeszy kablowych i innych informacji zagranicznych rządów".

Agencja BND uznała, że ryzyko jest zbyt duże i opuściła program na początku lat 90. CIA dalej jednak działała za pomocą firmy i - jak informują źródła "Washington Post" - sprzedała aktywa Crypto dopiero w 2018 roku.

Przedstawiciele dwóch firm, które je zakupiły, utrzymują, że nie wiedzieli o przeszłości Crypto i nie mają powiązań z wywiadem. Urządzenia Crypto wciąż używane są w kilkunastu państwach na całym świecie - pisze "Washington Post". Pomarańczowo-białe logo firmy widnieje nad wieloletnią siedzibą firmy w pobliżu szwajcarskiego Zug.

"Washington Post" pisze też o "oszukanych pracownikach" firmy. Część z nich mówi, że po nowych informacjach na temat działalności Crypto czuje się zdradzona.

Rzeczniczka szwajcarskiego ministerstw obrony Carolina Bohren poinformowała we wtorek, że w styczniu rząd Szwajcarii zatrudnił byłego sędziego Sądu Najwyższego, by wszczął śledztwo w sprawie i złożył raport do końca czerwca. "Wydarzenia, o których mówimy, sięgają 1945 roku i są trudne do zrekonstruowania i zinterpretowania we współczesnym kontekście" - dodała.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Niuniu
czwartek, 13 lutego 2020, 14:06

A My obecnie podniecamy się ruskimi i chińskimi szpiegami. I do tego mamy o to do nich o to pretensje. To, że USA zawsze w pełni kontrolowało swych sojuszników i kraje zależne to jes oczywiste. A taka kontrola bez dostępu do tajnych informacji jest niemożliwa. W Kanadzie do dnia dzisiejszego krążą dowcipy o tym jak w przerwach przed ważniejszych głosowaniach w Kanadyjskim Parlamencie Premier Kanady biegał podziemnym łącznikiem łączącym Budynek Parlamentu z amerykańską ambasadą po szczegółowe instrukcje do amerykańskiego Ambasadora. Zapewne do dziś się nic tu nie zmieniło tylko wraz upadkiem ZSRR Państw do kontroli znacznie przybyło.

Davien
piątek, 14 lutego 2020, 02:36

Niuniu, to były casy zimnej wojny, myslisz ze ZSRS nie odstawiał takich numerów( nie mówie o UW tu i tak mieli kontrolę nas słuzbami) Aha co do tych niby dowcipów z kanady.... Ech panei niuniu:))

dywersant
czwartek, 13 lutego 2020, 13:50

Może czasy się zmieniły, ale wniosek jest jeden. Rozwijać własną kryptografie i strzec własnych osiągnięć w tej dziedzinie jak oka w głowie, również przed "sojusznikami". Zresztą jak to jest z sojusznikami to się Merkel przekonała jak jej amerykanie telefon zhakowali.

Pentagram
czwartek, 13 lutego 2020, 12:26

Historia sięga bruku a dokładnie szefa Allen Dulles, to jego pomysly na prywatna kasę, zreszta robi sie coraz bardziej ciekawiej

Andrzej
czwartek, 13 lutego 2020, 12:00

Teraz nie trzeba kombinować,amerykanie wszystko czytają przez BlackBerry i inne.

Kolo
czwartek, 13 lutego 2020, 11:38

Byłbym sceptyczny co do tego typu rewelacji . Przecież tych najbardziej tajnych informacji nie ujawnia się nigdy. Nie rozumiem jaki jest cel wypuszczenia tego newsa

Tweets InfoSecurity24