Reklama
Ekspozycja łódzkiej firmy mTower na targach Granica 2025. Od lewej: Power Bank QR 2024, maszt QR 2025 i mobilna wieża z masztem teleskopowym mTower

Mobilne maszty dla Tarczy Wschód od mTower

Maszty teleskopowe firmy mTower, zaprezentowane na targach Granice 2025 w Lublinie, pozwalają szybko uzupełnić system bezpieczeństwa budowany na granicy, wynosząc w powietrze sprzęt o łącznej masie do 100 kg i autonomicznie go zasilając, przede wszystkim z paneli solarnych.

Produkty zaprezentowane przez polską firmę mTower na Targach Ochrony Granic - GRANICE 2025 Tarcza Wschód, zorganizowanych w Lublinie, w dniach 24-25 czerwca 2025 roku, bardzo dobrze wpisują się w potrzeby programów realizowanych dla wzmocnienia ochrony, a w przyszłości obrony polskiej granicy z Rosją i Białorusią. Inwestycje realizowane wzdłuż linii granicznej obejmują bowiem głównie obiekty stałe, które są oczywiście użyteczne w czasie pokoju, jednak są również wrażliwe na zniszczenia w czasie kryzysu oraz wojny.

Reklama

Tymczasem firma mTower zaprezentowała rozwiązania mobilne, które można bardzo szybko i łatwo przemieścić na wskazany obszar tworząc w danym miejscu doraźny system zabezpieczeń lub uzupełniając ten, który został zniszczony. Wśród tych produktów są przede wszystkim rozkładane teleskopowo maszty zainstalowane na jednoosiowej przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej 750 kg (która może być holowana przez dowolny pojazd wyposażony w standardowy hak).

Standardowy „odciągowy” maszt QR 2025 firmy mTower z najczęściej obecnie zamawianą głowicą „oświetleniową”
Standardowy „odciągowy” maszt QR 2025 firmy mTower z najczęściej obecnie zamawianą głowicą „oświetleniową”
Autor. M.Dura

To, co zostanie zamontowane na maszcie, zależy tak naprawdę tylko od użytkownika. W instalowanym ładunku, ważącym do 100 kg, mogą to być „tylko” systemy oświetlające, pomagające w nadzorze nad danym terenem, ale mogą to być również różnego rodzaju sensory i zintegrowane systemy monitoringu alarmujące np. o pojawiającym się zagrożeniu. W ten sposób można szybko stworzyć swoisty system odstraszania, który sygnałami dźwiękowymi (po zainstalowaniu głośników) lub świetlnymi (po zainstalowaniu reflektorów) będzie ostrzegał intruzów, że zostali dostrzeżeni i powinni opuścić chroniony teren.

Reklama

Na masztach mTower można także instalować stacje pogodowe, monitorujące takie parametry jak temperatura, wilgotność, czy siła wiatru. Dane te pomagają w ocenie warunków atmosferycznych i mogą mieć istotne znaczenie zarówno dla ochrony obiektu, jak i planowania działań na jego terenie. Maszty mTower mają systemy integrujące wszystkie urządzenia z możliwością analizy w czasie rzeczywistym poprzez urządzenia od VICTRON połączone z aplikacją VRM, pozwalające na zdalny nadzór nad stanem zasilania, poziomem paliwa, temperaturą i uruchomieniem agregatu. Poszczególne zestawy mogą więc pracować bezobsługowo przez większą cześć roku, a w miesiącach zimowych konieczności interwencji obsługi wymagana jest średnio co 21 dni i polega jedynie na uzupełnieniu paliwa.

To co jest montowane na masztach  mTower zależy tylko od użytkownika z preferowanym napięciem zasilania 12/24/48V DC i wadze do 100 kg. Na zdjęciu zestaw „obserwacyjno-ostrzegawczy”
To co jest montowane na masztach mTower zależy tylko od użytkownika z preferowanym napięciem zasilania 12/24/48V DC i wadze do 100 kg. Na zdjęciu zestaw „obserwacyjno-ostrzegawczy”
Autor. M.Dura

W ten sposób można np. bardzo szybko zapewnić kompleksowe wsparcie w zakresie ochrony i nadzoru nad różnorodnymi obszarami i obiektami, np. poprzez:

-       zbudowanie system obserwacji technicznej;

-       zbudowanie systemu ostrzegawczego i nagłośnieniowego;

-       zabezpieczenie monitoringu placów budowy, terenów przemysłowych i imprez masowych oraz oświetlenie parkingów, wydarzeń plenerowych;

-       zbudowanie lub odtworzenie systemu łączności radiowej, telefonii komórkowej, Wi-Fi, itd. (szczególnie przydatne w sytuacjach kryzysowych – np. podczas powodzi).

Reklama

Ważną zaletą tych produktów jest również fakt, że powstały one w polskiej firmie mTower (z Łodzi), która dzięki własnemu zapleczu inżynieryjnemu, może tworzyć rozwiązania przystosowane do potrzeb użytkownika, jak również rozwijać produkty na bazie doświadczeń, pojawiających się w czasie eksploatacji. Firma mTower wprowadza do swoich produktów również własne, wcześniej opatentowane pomysły. Były one szczególnie widoczne w jednym z dwóch masztów teleskopowych, prezentowanych w czasie tragów Granice 2025. O ile pierwszy z nich (QR 2025) był standardowo rozwiany i stabilizowany za pomocą linek odciągowych, to na drugim zastosowano już bezodciągowy system stabilizacji.

Ten opatentowany system został ukryty we wnętrzu masztu, w którym po pełnym rozłożeniu (do maksymalnej wysokości 6 metrów) następuje blokada wewnętrznych modułów za pomocą sprężyn „rozpychających” specjalne rozpory. W ten sposób każdy moduł po rozłożeniu się usztywnia, co daje stabilizację odpowiednią nawet dla tak wymagających sensorów, jak kamery obserwacyjne wspomagane sztuczną inteligencją. Sam maszt w pozycji złożonej mieści się w prostopadłościennym kontenerze metalowym o bokach 1 metr i wysokości około 2 metrów.

Wnętrze kontenera rozłożonego masztu mTower z widoczną korbą do rozsuwania konstrukcji teleskopowej, „skośnymi”, unikalnymi podporami stabilizującymi, agregatem zasilania pomocniczego oraz panelem solarnym zamontowanym na prawej stronie kontenera
Wnętrze kontenera rozłożonego masztu mTower z widoczną korbą do rozsuwania konstrukcji teleskopowej, „skośnymi”, unikalnymi podporami stabilizującymi, agregatem zasilania pomocniczego oraz panelem solarnym zamontowanym na prawej stronie kontenera
Autor. M.Dura

Unikalnym rozwiązaniem (też chronionym patentem) teleskopowego masztu mTower są również podpory o specjalnej konstrukcji, wysuwane pod kątem, a nie prostopadle do terenu. Dodatkowo ważną cechą konstrukcyjną wieży jest bardzo niskie położenie środka ciężkości. Osiągnięto to poprzez zamontowanie najcięższych elementów wyposażenia (akumulatorów) poniżej samej komory masztu. W ten sposób zapewniono większą stabilizację, która pozwala na pozostawienie rozłożonego masztu bez groźby przewrócenia, nawet przy wietrze osiągającym prędkość 100 km/h.

Ważne jest także to, że maszty mTower mają zapewnioną pełną „autonomię energetyczną”. Nie trzeba więc podłączać zasilania zewnętrznego, by utrzymać ciągłość pracy dla zamontowanych na maszcie urządzeń (w tym, by utrzymywać z nimi łączność).

Reklama

Zastosowano w tym celu hybrydowe źródło zasilania na bazie paneli słonecznych wspomagane awaryjnie agregatem prądotwórczym o napięciu znamionowym 24V DC (ponieważ doładowywane są tylko akumulatory). Przy czym agregat uruchamia się automatycznie, doładowując akumulatory w momencie, gdy napięcie w nich spadnie do wskazanego poziomu. W rzeczywistości głównym źródłem zasilania jest więc słońce. Doświadczenie pokazało bowiem, że praca tylko na panelach solarnych jest w Polsce możliwa od początku marca do końca października. Później ze względu na krótsze dni i „mniej słońca” włączany jest okresowo agregat.

Mobilny Power Bank QR 2024 ze złożonymi panelami PV prezentowany na targach Granica 2025
Mobilny Power Bank QR 2024 ze złożonymi panelami PV prezentowany na targach Granica 2025
Autor. M.Dura

Firma mTower zaprezentowała na targach Granice 2025 także dodatkowe wsparcie zasilające dla masztów, którym jest mobilny Power Bank QR 2024. Zestaw ten, dzięki zastosowanym, trzem rozkładanym panelom solarnym PV o mocy 1500/3000 W może samodzielnie zasilić aż pięć masztów. Zasadniczo chodzi o ładowanie akumulatorów prądem stałym o napięciu 24V DC. Jednak dodatkowa, specjalna przetwornica 24V DC na 230V AC pozwala na zasilania z jednego gniazdka także standardowych urządzeń elektrycznych (takich np. jak elektronarzędzia).

Mobilny Power Bank QR 2024 z rozłożonymi panelami PV
Mobilny Power Bank QR 2024 z rozłożonymi panelami PV
Autor. mTower

Panele słoneczne w Power Bank QR 2024 są przymocowane do stabilnej konstrukcji (w urządzeniach mTower jest ona zawsze wykonana ze stali S235J, cynkowanej ogniowo), odpornej na warunki atmosferyczne, zainstalowane na jednoosiowej, homologowanej przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej 650 kg lub 750 kg. Masywna podstawa z podporami zapewniającymi stabilność całej konstrukcji pozwala na pracę nawet przy wietrze o prędkości do 100 km/h. Pomaga w tym obniżony środek ciężkości uzyskany dzięki niskiemu zamontowaniu akumulatorów żelowych 12V 220Ah. Dodatkowym wsparciem jest agregat 24V DC/1,8 kW z autostartem. Przy czym proces przygotowania do pracy całego zestawu jest bardzo szybki i nie wymaga dodatkowych narzędzi.

Targi Ochrony Granic - GRANICE 2025 Tarcza Wschód pokazały, że firma mTower to solidny, polski producent wież z masztami teleskopowymi. Konstrukcja rozwijana przez lata doświadczeń gwarantuje niezawodną pracę urządzeń w każdych warunkach. I to dlatego produkty firmy mTower znajdują zastosowanie w sektorze cywilnym i mogą również służyć jako solidna i sprawdzona konstrukcja do zastosowań militarnych, ochrony granic oraz systemów infrastruktury krytycznej.

Artykuł sponsorowany

Reklama
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze
Reklama

Komentarze

    Reklama