Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Ukrainiec szpiegował na rzecz Rosji? Trafił w ręce ABW

Autor. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejną, piętnastą już osobę, która na terenie Polski miała brać udział w działaniach siatki szpiegowskiej pracującej na rzecz Rosji. Zatrzymany to Ukrainiec.

Reklama

Śledztwo prowadzone przez ABW pod nadzorem lubelskiej Prokuratury Krajowej dotyczy siatki szpiegowskiej, która na terenie RP realizowała zadania na rzecz Rosji.

Reklama

"Do zatrzymania podejrzanego doszło 21 czerwca br. Zatrzymany jest 15 osobą, której przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej w związku z prowadzeniem działalności szpiegowskiej" - poinformowało biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych.

Czytaj też

Dział prasowy Prokuratury Krajowej przekazał, że zatrzymany to obywatel Ukrainy, który przebywał na terytorium Rzeczypospolitej od 2019 roku.

Reklama

Śledczy ustalili, że mężczyzna obserwował infrastrukturę krytyczną, w tym obiekty militarne i porty morskie. Na bieżąco informował zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za które otrzymywał wynagrodzenie.

Prokurator przedstawił zatrzymanemu zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej.

"Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności" - wyjaśnił dział prasowy PK.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę ucieczki podejrzanego, grożącą mu surową karę prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Dział prasowy poinformował, że jest to już kolejna osoba zatrzymana w śledztwie dotyczącym siatki szpiegowskiej współpracującej z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani zidentyfikowani jako cudzoziemcy zza wschodniej granicy, prowadzili działania wywiadowcze, ale również propagandowe przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu.

Czytaj też

Prowadzona przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawa - jak zaznaczono - dynamiczna i rozwojowa. ABW kontynuuować ma działania mające na celu ustalenie szczegółów dotyczących aktywności siatki szpiegowskiej oraz wykrycie wszystkich powiązanych z nią osób.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama