Biden wybrał dyplomatę na stanowisko szefa CIA

11 stycznia 2021, 14:20
joe biden
Fot. Gage Skidmore/Flickr, CC BY 2.0
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Amerykański prezydent elekt Joe Biden wybrał doświadczonego dyplomatę, byłego ambasadora USA w Rosji Williama Burnsa na stanowisko szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) - poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press.

64-letni Burns był też ambasadorem USA w Jordanii i negocjatorem międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem. Ma za sobą 33 lata w Departamencie Stanu, w którym pracował zarówno dla republikańskich, jak i demokratycznych prezydentów.

W 2014 roku Burns przeszedł na emeryturę, ale objął stanowisko szefa think tanku Carnegie Endowment of International Peace, specjalizującego się w polityce międzynarodowej.

"Bill Burns jest przykładem znakomitego dyplomaty z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem na scenie światowej dotyczącym gwarantowania bezpieczeństwa naszemu krajowi (...) Podziela moje głębokie przekonanie, że wywiad musi być apolityczny i że oddani służbie profesjonaliści (wywiadu) służący naszemu narodowi zasługują na wdzięczność i szacunek" - napisał Biden w oświadczeniu.

"Burns wniesie wiedzę, celny osąd i szerokie perspektywy, które są potrzebne, aby zapobiegać zagrożeniom i stawiać im czoło, zanim znajdą się blisko naszych granic. Amerykanie będą spali spokojnie, gdy zostanie naszym następnym dyrektorem CIA" - oznajmił prezydent elekt.

Burns otrzymał trzy Prezydenckie Nagrody za Wybitną Służbę Publiczną i najwyższe odznaczenia przyznawane cywilom przez Pentagon i służby wywiadowcze USA. Ma doktorat Uniwersytetu Oksfordzkiego w dziedzinie stosunków międzynarodowych.

W piątek zespół Bidena ds. przejęcia władzy poinformował, że prezydent elekt stworzy stanowisko członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. zdrowia, który będzie monitorował zagrożenia zdrowotne na świecie, a funkcję tę obejmie była urzędniczka Rady Elizabeth Cameron. 

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Ech
wtorek, 12 stycznia 2021, 02:22

Szef CIA byl przeciwko TRuampowi. Za jego wola powstal "przeciek" o rzekomym "placeniu za zabicie amerykanow w Afgastanie przez Rosjan". Ta hisytryjka spowodowala ze Trump pokazany zostal jako prezdent ktory "obiecal wycofanie wojska usa z Afgastanu na reke Rosji". Wedlog niektrych analitykow kosztowalo go to ok 4-5% glosow. W ten sposb CIA - ktora nie moze dzilac wewnatrz USa, wplwa na wybory. 4-5% glosow + kilka % dzieki blokowaniu na FB, Tinderze i innych medjanych koropracjach i mamy kto naptrawde rzadzi w tym kraju demokracji. Biden raczej bedzie szedl z estabiszmentem za pan brat.

Borsuk
wtorek, 12 stycznia 2021, 15:16

W tej narracji - ziemia jest płaska a koronawirus to spisek ! Ech - daj spokój tym spekulacjom.

Tweets InfoSecurity24