14 lat kolonii karnej dla Polaka. FSB: chciał wywieźć części do S-300 [WIDEO]

25 czerwca 2019, 12:16
Rosja S-300
Fot. mil.ru
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Moskiewski Sąd Miejski skazał we wtorek obywatela polskiego oskarżonego o szpiegostwo na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - poinformowała agencja TASS. Według FSB, skazany próbował organizować przewóz do Polski części do systemów rakietowych S-300.

TASS, powołując się na służby prasowe sądu, podaje, że skazany nazywa się Marian Radzajewski. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ sprawie nadano status tajnej. Wyrok nie jest prawomocny i można się od niego odwołać.

Rosyjska agencja przekazała komunikat Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która podała, że funkcjonariusze tych służb zatrzymali Polaka na "gorącym uczynku". Według FSB, polski obywatel "próbował organizować wywiezienie z Federacji Rosyjskiej do Polski produkcji o przeznaczeniu wojskowym, zawierającej informacje stanowiące tajemnicę państwową".

"Cudzoziemiec poszukiwał możliwości uzyskania tajnych części zestawu rakietowego S-300 w celu ich późniejszego nielegalnego wywiezienia do Polski" - głosi oświadczenie FSB. Służby te utrzymują, że zatrzymanie nastąpiło podczas próby dokonania transakcji. Oświadczyły też, że w toku śledztwa ustalono, że zatrzymany "działał w interesach polskiej organizacji będącej czołowym dostawcą narodowych sił zbrojnych i służb specjalnych".

Proces rozpoczął się 10 czerwca. Artykuł kodeksu karnego, którego dotyczyły zarzuty wobec polskiego obywatela, przewiduje karę od 12 do 20 lat pozbawienia wolności. TASS podaje, że sprawę karną wszczął i prowadził zarząd FSB w Moskwie i obwodzie moskiewskim.

Reakcja MSZ

Do sprawy skazanego polaka, odniosła się rzecznik prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. "Ministerstwo Spraw Zagranicznych zna sprawę obywatela Polski skazanego we wtorek w Rosji i co za tym idzie udziela mu pomocy, pozostaje w kontakcie z nim i jego bliskimi" - poinformowała rzeczniczka resortu Ewa Suwara.

Rzeczniczka MSZ podkreśliła, że resort nie komentuje wyroku dla "obywatela Polski skazanego w Rosji".

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych zna sprawę i co za tym idzie udziela pomocy obywatelowi polskiemu i pozostaje w kontakcie z nim i jego bliskimi" - powiedziała Suwara.

"Jeśli chodzi o decyzje, co do dalszych działań, to obywatel Polski podejmie ją w konsultacji ze swoim obrońcą, natomiast konsul jest gotów przekazać pomoc zgodnie z kompetencjami i obowiązującym prawem oraz oczywiście wolą obywatela polskiego, bo to jest najważniejsze - konsul działa tylko wtedy, kiedy obywatel o pomoc wystąpi" - dodała rzeczniczka MSZ.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
Machniom
środa, 26 czerwca 2019, 19:42

Przygotowania do wymiany szpiegów cz3. NASTĄPI ZA 4 Miesięce Trzebamiec kogoś na wymianę

prawieanonim
środa, 26 czerwca 2019, 19:10

Nie trzeba szukać analogii daleko. Przypomnijcie sobie sprawę Huawei. Kiedy aresztowano dyrektora za szpiegostwo Chińczycy na zawołanie "złapali" Polaka który chciał wwieźć do Chin 200 kg narkotyków.

1234
środa, 26 czerwca 2019, 17:18

z jakiej firmy był?

wyborca
środa, 26 czerwca 2019, 13:29

MSZ jak zwykle bez pomysłu i zamiarze pomocy.Jeśli pytał o cz.zam. do S-300, to ktoś go po to wysłał.Należy mu więc pomóc (wymiana??).

piątek, 28 czerwca 2019, 22:39

MSZ nawet się nie zainteresowało a wypowiada się rzeczniczka że jest w kontakcie i z nim i z jego rodzina, to jest chore.

prawieanonim
środa, 26 czerwca 2019, 13:25

Pewnie porwali pierwszego lepszego obywatela i przybili mu łatkę szpiega, bo chcą się o kogoś ważnego targować.