W połowie września zostaną zlikwidowane delegatury terenowe Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze – wynika z zarządzenia prezesa Rady Ministrów, opublikowanego we wtorek w Monitorze Polskim. W strukturze ABW pozostaną delegatury w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu.
Podpisane przez premier Beatę Szydło zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 września 2017 r. Przewiduje ono likwidację 10 z 15 istniejących obecnie delegatur ABW w:
- Bydgoszczy,
- Krakowie,
- Łodzi,
- Olsztynie,
- Opolu,
- Radomiu,
- Rzeszowie,
- Szczecinie,
- Wrocławiu,
- Zielonej Górze.
Dokument został podpisany 9 sierpnia i opublikowany w Monitorze Polskim 22 sierpnia. Zgodnie z nim w statucie ABW zostały uchylone punkty przesądzające o istnieniu 10 wspomnianych delegatur terenowych.
Oznacza to, że w strukturze Agencji pozostaną delegatury w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu.
Departament Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie siedzibę ma minister-koordynator służb specjalnych, w odpowiedzi na pytania Defence24.pl, poinformował, że zmiana struktury jednostek terenowych ABW, w "żadnym wypadku nie oznacza likwidacji placówek".
Przekształcenia te mają charakter porządkowy, a ich celem jest usprawnienie funkcjonowania Agencji, podniesienie efektywności jej działań, jak również lepsze wydatkowanie środków publicznych.
Choć biuro ministra-koordynatora tego nie napisało, można się więc domyślać, że delegatury w 10 miastach zostaną przekształcone w jednostki organizacyjne niższego szczebla. Nie wiadomo jednak, jaka będzie ich formuła organizacyjna.
To najpoważniejsza zmiana w strukturze ABW od czasu objęcia władzy przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W kwietniu 2016 r. została zlikwidowana Delegatura Stołeczna ABW w Warszawie (utworzona w 2011 r.). Powstał wówczas także Departament Zwalczania Terroryzmu i Zagrożeń Strategicznych w centrali Agencji.