Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

10 delegatur terenowych ABW do likwidacji [AKTUALIZACJA]

Dotychczasowa struktura delegatur ABW, źródło: www.abw.gov.pl
Dotychczasowa struktura delegatur ABW, źródło: www.abw.gov.pl

W połowie września zostaną zlikwidowane delegatury terenowe Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze – wynika z zarządzenia prezesa Rady Ministrów, opublikowanego we wtorek w Monitorze Polskim. W strukturze ABW pozostaną delegatury w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu. 

Podpisane przez premier Beatę Szydło zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 września 2017 r. Przewiduje ono likwidację 10 z 15 istniejących obecnie delegatur ABW w:

 1. Bydgoszczy,
 2. Krakowie,
 3. Łodzi,
 4. Olsztynie,
 5. Opolu,
 6. Radomiu,
 7. Rzeszowie,
 8. Szczecinie,
 9. Wrocławiu,
 10. Zielonej Górze.

Dokument został podpisany 9 sierpnia i opublikowany w Monitorze Polskim 22 sierpnia. Zgodnie z nim w statucie ABW zostały uchylone punkty przesądzające o istnieniu 10 wspomnianych delegatur terenowych. 

Dotychczasowa struktura delegatur ABW, źródło: www.abw.gov.pl
Dotychczasowa struktura delegatur ABW, źródło: www.abw.gov.pl

Oznacza to, że w strukturze Agencji pozostaną delegatury w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu. 

Departament Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie siedzibę ma minister-koordynator służb specjalnych, w odpowiedzi na pytania Defence24.pl, poinformował, że zmiana struktury jednostek terenowych ABW, w "żadnym wypadku nie oznacza likwidacji placówek".

Przekształcenia te mają charakter porządkowy, a ich celem jest usprawnienie funkcjonowania Agencji, podniesienie efektywności jej działań, jak również lepsze wydatkowanie środków publicznych.

Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM

Choć biuro ministra-koordynatora tego nie napisało, można się więc domyślać, że delegatury w 10 miastach zostaną przekształcone w jednostki organizacyjne niższego szczebla. Nie wiadomo jednak, jaka będzie ich formuła organizacyjna.

To najpoważniejsza zmiana w strukturze ABW od czasu objęcia władzy przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W kwietniu 2016 r. została zlikwidowana Delegatura Stołeczna ABW w Warszawie (utworzona w 2011 r.). Powstał wówczas także Departament Zwalczania Terroryzmu i Zagrożeń Strategicznych w centrali Agencji.

Reklama

Komentarze

  Reklama