Od lipca łatwiej o policyjny mundur. Będzie więcej kandydatów?

27 sierpnia 2020, 10:00
podlaska policja przysiega twitter
Fot. Podlaska Policja, Twitter

Resort spraw wewnętrznych i administracji uznał, że zaszła konieczność "dostosowania procesu doboru do służby w Policji do stale zmieniających się potrzeb tej formacji i zapewnienia skutecznego realizowania jej ustawowych zadań". Jak podkreśla sekretarz stanu w MSWiA, Maciej Wąsik, w odpowiedzi na poselskie zapytanie, dostosowanie przepisów powinno "przyczynić się do wzrostu liczby kandydatów do służby, a tym samym uzupełnienia wakujących stanowisk" w formacji.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji zostało opublikowane 21 lipca 2020 r. w Dzienniku Ustaw RP. Jak tłumaczy Maciej Wąsik, w "rozporządzeniu dokonano w szczególności zmiany zakresu tematycznego testu wiedzy celem jego dostosowania do wymogów, które winny być stawiane przed kandydatami do służby w Policji". Jak informował InfoSecurity24.pl jeszcze w marcu br., ma on obejmować zasady funkcjonowania Policji. "Zatem zasadne jest, aby test sprawdzał wiedzę kandydata właśnie z tego zakresu, co potwierdzi jego motywację do pojęcia służby w Policji, a także przybliży mu zagadnienia związane z jej funkcjonowaniem" - czytamy jeszcze w uzasadnieniu do projektu, opublikowanego przez resort na początku roku. Wiedza uzyskana podczas przygotowywania się do tego testu ma być weryfikowana, utrwalana oraz pogłębiana podczas odbywania szkolenia zawodowego podstawowego, na które każdy nowo przyjęty funkcjonariusz kierowany jest od razu po przyjęciu do służby w Policji. Obecnie test wiedzy przeprowadza się z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego. 

Co więcej, przyjęto, że w przypadku uzyskania przez kandydata negatywnego wyniku z etapów postępowania kwalifikacyjnego będzie mógł on szybciej ponownie przystąpić do postępowanie, gdyż skrócono okresy karencji. Modyfikacji uległ także system punktowy stosowany podczas oceny preferencji z tytułu posiadanego przez kandydata wykształcenia i umiejętności.

Wprowadzono jednocześnie zmiany dotyczące testu psychologicznego, które polegają na zwiększeniu liczby metod badawczych stosowanych na etapie "test psychologiczny". Powyższe pozwoli na poszerzenie oceny psychologicznej o pomiar dodatkowych cech oraz kompetencji, czego skutkiem będzie bardziej szczegółowa i wielostronna opinia psychologiczna. Umożliwi to pełniejszą ocenę predyspozycji intelektualnych i osobowościowych kandydatów do służby w Policji.

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA

Zmianom uległy również przepisy dotyczące wykorzystania przez komisje lekarskie opinii przygotowywanej przez psychologów policyjnych na etapie testu psychologicznego. Wydłużono również okres ważności opinii pozytywnych z tego testu, co pozwolić ma na efektywniejsze wykorzystanie potencjału osób spełniających wymagania do ww. służby w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Przypomnijmy, że rekrutacja do policji to cztery etapy, czyli test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny oraz rozmowa kwalifikacyjna. Największe kandydatów ma żegnać się z szansą na założenie policyjnego munduru na etapie testu psychologicznego. Zgodnie z danymi przekazanymi przez rzecznika Komendy Głównej Policji, insp. Mariusza Ciarkę, to właśnie na tym etapie odpadać ma nawet 70 proc. kandydatów. 

W opinii MSWiA, wszystkie zmiany dokonane w rozporządzeniu to odpowiedź na aktualne potrzeby i wymagania Policji. Ich celem jest uproszczenie postępowania kwalifikacyjnego do formacji, co ma przełożyć się na wzrost liczby kandydatów do służby i uzupełnienie wakatów. A wakaty te stanowią dla formacji, szczególnie w bieżącym roku, spory problem. Zgodnie z danymi na 1 lipca 2020 r. jest ich już ponad 7800. Uzupełnianie braków utrudniła znacząco trwająca pandemia koronawirusa i wstrzymanie naborów do formacji na początku roku. 

To nie jedyna próba walki z rosnącą liczbą wakatów w policji, którą w tym roku podjął resort spraw wewnętrznych i administracji. Lekarstwo stanowić ma również wprowadzenie dwustopniowych dodatków motywacyjnych. Zgodnie z rządową propozycją funkcjonariusz Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, który zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie. Dokumenty wprowadzające to rozwiązanie czekają już na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 68
Arek
piątek, 28 sierpnia 2020, 00:50

1.Sam nabór to patologia-wiecznie umęczone panie z kadr i pielęgniarki. 2.Same badnia lekarskie zamiast umówione na termin to sie robi i 3 miesiace od lekarza do lekarza w kolejkach pomiędzy emerytami wyczekiwanie. 3. TO co wielu pisze od 15 lat co roku wysługa +100zł na rękę a nie po 12zl rocznie. 4.Sam system szkolenia nie przygotowuje kandydata na wysokim poziomie i trwa za długo.3 miesiące to powinien być max.Uczy się strzelań ala sportowych...technik walki wręcz których w 90% przypadków się nie zastosuje na ulicy-duszenia rzuty parter itd. Zamiast prostych metod które nie wyglądają agresywnie dla gapiów a są skuteczne i mało inwazyjne - potem mamy na youtube jak dwóch policjantów nie umie zakuć nastolatka lub pijanego kierowcy...mają gaz pałkę a tańczą chocholi taniec. 5.Wielodniowe wykłady prawa człowieka książkowe strony przEstępstwa musztra etyka inne bzdety a po wyjściu ze szkoły nie umie wypisać mandatu...obsłużyć kolizji zrobić oględzin czy protokołów przeszukania i zatrzymania. Ale kto ma uczyć jak 80% kadry to osoby które do niczego się nie nadawały...trzeba ich było gdzieś przEtrzymać,były na nie skargi padłybpsychicznie lub nadużywały alkoholu ( i tacy byli po turnusach) itd. Chory plan dnia na szkole wszystko w biegu jedzenie mycie wf jako pierwsza godzina zamiast ostatnia itd. System szkolenia w policji nic nie uczy kandydata-on tylko nakreśla książkowe teorie z każdego akademickiego zakresu. To takie mini! studia zamiast szkolenia do pracy. A tematu sprzątania placów czy służb na szlabanach i budynkach tonjuż nie skomentuje.Zamiast lekvjindodatkowych wyrywać trawę z kostek i grabić liście - ludzie to nie wojsko PRLu i nie każdy ma 18-25lat wielu kursantów to ludzie z bagażem doświadczeń życiowych/zawodowych a nie dzieci.

.
piątek, 28 sierpnia 2020, 15:53

Nikt nie zmusza. Pewnie powinny być sprzątaczki i wykładowcy z w11

Jasio
piątek, 28 sierpnia 2020, 00:43

Trzeba porostu sięgnąć po straż miejską, inspekcję transportu drogowego czy Sokistów oczywiście nie pytając o przyzwolenie ich kadry i nie brać w struktury pseudo-oficerów. Myślę że jak by im zaliczyć pracę w poczet służby chętnych i doświadczonych nie brakowało by...

Off
sobota, 29 sierpnia 2020, 11:10

Ha ha. Zapraszamy panów strażników, ITD, sokistów. Już widzę jak chętnie służą 10-15 nocy w miesiácu na 8-kach i mają jeden, powtarzam jeden weekend wolny w miesiącu, non stop zmiany w grafiku, brak życia rodzinnego. Przyjmować owszem ale bez zaliczenia lat z tych formacji bo zaraz uciekną jak odsłużą 25 lat. W Policji jest taki mióóód !!!!!

BB
piątek, 28 sierpnia 2020, 18:01

Ewentualnie można byłoby zmienić ustawę i do tej grupy dołączyć Służbę Więzienną ... Sam jestem ciekaw jak ta grupa zawodowa zareagowałaby na możliwość zmiany munduru ...

Hart
piątek, 28 sierpnia 2020, 17:18

Chyba dobra myśl

asker
czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:47

Taka atrakcyjna praca ,że pchają się oknami i drzwiami.I trzeba zmiejszyć nacisk na sito..bo nikt nie przejdzie....

Roger
czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:13

Dodatki 1.500/2.500 to demontaż i demotywacja od wewnątrz, to blokada awansów na grupach, większe kominy a w zasadzie to już kratery płacowe, co to spowoduje?, masowe odejścia grup +26 rok życia i +15 rok służby, różnica na pensji osiągnie absurdalne wartości, 50% a nawet ok. 100% ... Co to pokazało?, ze dodatki można sobie załatwić ekspresowo, dla swoich, a na art.15a dla przyjętych 1999-2012 czekają 20 lat ...

poll
czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:08

nikt nie zastanowi się dlaczego kandydatów jest mało i na dodatek są słabi. Nie długo bedą wcielac kandydatów po wyroku

Tweets InfoSecurity24