Reklama

Służby Mundurowe

Z ziemi włoskiej do Polski, czyli włoska broń w ofercie UMO [FOTO]

Fot. J. Sabak
Fot. J. Sabak

W czasie pokazów UMO Live Fire Days, zorganizowanych w lipcu na poligonie w Zielonce, firma UMO Sp. z o.o., dostawca i dystrybutor technologii policyjnych i militarnych, zaprezentowała liczne typy uzbrojenia znajdujące się w jej ofercie. Wśród nich znalazły się nowości od renomowanych włoskich firm proponowane polskim służbom mundurowym.

Karabinek ARX-160A3 

Wśród prezentowanego uzbrojenia uwagę zwracał karabinek nowej generacji Beretta ARX 160A3 kalibru 5,56 mm X45. Uzbrojenie to w ofercie UMO znajduje się od marca 2018 roku i wkrótce potem z powodzeniem zaoferowano je Służbie Więziennej. Jeszcze w ubiegłym roku udało się jej sprzedać 350 sztuk tego karabinka, a w roku bieżącym uzyskano zamówienie na kolejnych 50 egzemplarzy w wersji szkolnej. Broń oferowana jest także innym klientom w Polsce. UMO spodziewa się, że do końca tego roku w kraju będzie już 700 sztuk tych karabinków.

Fot. J. Raubo
Fot. J. Raubo

Karabinek Beretta ARX-160 to lekka broń (masa bez magazynka to 3 kg) stworzona z dużym wykorzystaniem polimerów. Do jej cech szczególnych należy możliwość kompletnego rozebrania broni bez potrzeby użycia jakichkolwiek narzędzi. Przedstawiciele UMO wskazują na jej dużą niezawodność - w czasie pokazów z pojedynczego karabinka tego typu oddano około 1500 strzałów bez jednego zacięcia. 

ARX-160 posiada system umożliwiający szybką zmianę lufy bez użycia narządzi. Użytkownik może tego dokonać w czasie mniej więcej 30 sekund. Dzięki temu karabinek bardzo szybko może zostać przystosowany do nowego typu zadań. W oferowanym asortymencie znajdują się lufy o długościach od 8,5 do 18 cali. Inną cechą jest możliwość szybkiego przełożenia dźwigni zamka i wyrzutu łusek z karabinka na lewą lub prawą stronę. Także i tego można dokonać bez potrzeby używania żadnych dodatkowych narzędzi. Broń zaopatrzona jest w standardzie w cztery szyny Picatinny, a UMO oferuje ją wraz z celownikiem kolimatorowym firmy Aimpoint.

Pistolety APX

Jeśli chodzi o pistolety ze stajni Beretty to prezentowane były trzy egzemplarze z rodziny pistoletów APX. Były to 9-milimetrowe: APX wersji standardowej, APX Centurion, która stanowi kompaktową wersję tej broni oraz APX Compact, należąca już w zasadzie do klasy Sub-Compact. Rodzina pistoletów APX to pierwsza broń Beretty oparta o system bijnikowy, a nie jak dotychczas – kurkowy. Zastosowany mechanizm przypomina ten w Glocku 17 i jest to właśnie konkurencję dla tej broni stanowią pistolety Beretta APX.

Fot. J. Raubo
Fot. J. Raubo

Pistolety można rozebrać bez użycia narzędzi. Możliwe jest też m.in. dobieranie w nich odpowiedniej grubości rękojeści i integrowanie z nimi różnego typu akcesoriów w tym celowników laserowych czy kolimatora (odpowiednio pod lufą na szynie Picatinny lub na grzbiecie broni po założeniu odpowiedniej płytki montażowej). Ich najbardziej charakterystyczną, jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, cechą jest indeksacja zamka, dzięki której broń można wygodnie i bez ryzyka ślizgania się dłoni przeładowywać - niezależnie od tego czy chwyci się za przód czy tył pistoletu. Pistolety APX mają też nieznacznie obniżone położenie lufy w szkielecie. Obniża to dodatkowo odrzut, co pozytywnie wpływa m.in. na powtarzalność strzałów.

Strzelby

Ofertę broni produkcji Beretty uzupełniała strzelba półautomatyczna Beretta 1301 Tactical, reklamowana jako broń o 36 proc. szybsza od wszystkich innych półautomatycznych strzelb dostępnych na rynku. Umożliwia to zaimplementowany na niej system odprowadzania gazu BLINK. Beretta 1301 Tactical jest używana do celów sportowych, ale stosują ją też służby mundurowe. Broń ta cechuje się charakterystycznym wyglądem przyrządów optycznych (muszka-szczerbinka) i dużą celnością. 

Zapas amunicji to sześć nabojów plus siódmy w lufie, ale możliwe jest zwiększenie go poprzez dokupienie, większego zasobnika. Broń zaopatrzona jest w regulowaną kolbę i szynę Picatinny na grzbiecie. Dodatkowo w zestawie, UMO oferuje służbom mundurowym kompensator, czyli nakładkę na lufę umożliwiającą strzelanie z niedużej odległości bądź z przyłożenia w celu forsowania drzwi.

[GALERIA_2971]

Drugą włoską strzelbą prezentowaną przez UMO była Benelli Nova 20. Wykonana z odpornego na temperatury technopolimeru, niezwykle lekka (2,85 kg przy zastosowaniu lufy 66 cm) broń klasy „pump action” zasilana jest amunicją kalibru 20 i ma zapas czterech naboi. Broń cechuje się dużą ergonomią i łatwością użycia. Podobnie jak 1301 Tactical może być oferowana wraz z zakładanym opcjonalnie kompensatorem. W standardzie Benelli Nova 20 wyposażona jest w przyrządy optyczne muszka + szczerbinka. Ma jednak także grzbietową szynę Picatinny, na której można montować bardziej zaawansowane urządzenia celownicze.

Karabin wyborowy Victrix Corvus 

Victrix Armaments to włoska marka karabinów wyborowych produkująca broń o kalibrach 300, 308, 338, 408 i 50, która została niedawno przejęta przez Berettę, a co za tym idzie jej produkty są dzisiaj również firmowane przez jej markę. W czasie pokazów prezentowało należący do rodziny Minerva Tactical (linia produktowa Victrix-a) karabin wielkokalibrowy Corvus (.50 BMG – 12,7X99 mm) przeznaczony dla wojska i policji. 

[GALERIA_2973]

Corvus to karabin z manualnym przeładowaniem o długości lufy 27 cali i o masie 13 kg, zasilany polimerowymi magazynkami mieszczącymi po pięć naboi. Broń wyposażona jest w regulowaną w pionie i poziomie kolbę składaną na prawy bok i łoże zgodne z systemem montażowym M-LOK. Karabin Corvus premierę miał w 2017 roku i jest promowany jako konstrukcja wyjątkowo lekka i kompaktowa w swojej klasie. Na tle konkurentów wyróżnia się także wysoką celnością. Broń zaopatrzona jest w liczne szyny Picatinny umożliwiające instalację różnego rodzaju wyposażenia, w tym górną szynę 45 MOA. Wśród demontowalnych elementów znajduje się także hamulec gazów wylotowych. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym odrzut odczuwalny przez strzelca jest stosunkowo niewielki, a jego siłę odczuwają bardziej ewentualne osoby postronne stojące z boku "na ścieżce" gazów wylotowych.

Reklama
Reklama

Komentarze