Reklama

Służby Mundurowe

"Wysokość waloryzacji uposażeń to kluczowa kwestia". Mundurowi czekają na projekt przyszłorocznego budżetu [AKTUALIZACJA]

Autor. KPRM

W ubiegłym tygodniu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych działających w służbach podległych resortowi z jego wiceszefem Maciejem Wąsikiem. Z informacji do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl wynika, że nie przyniosło ono jednak – jak na razie - żadnych konkretów. Prace nad rozwiązaniem kilku kluczowych spraw trwać będą wiec nadal. Jednak to nie jedyna rzecz, na którą dziś czeka mundurowe środowisko. Jedną z kluczowych kwestii – jak usłyszeliśmy – jest wysokość przyszłorocznej waloryzacji uposażeń i pensji w sferze budżetowej. Czy rządowe propozycje zadowoloną funkcjonariuszy, którzy liczą, że osiągnie ona nawet na 20-proc.?

Reklama

AKTUALIZACJA - 14 czerwca 15:50

Reklama

Z informacji jakie podczas konferencji prasowej, która odbyła się po dzisiejszym posiedzeniu rządu, przekazała minister finansów Magdalena Rzeczkowska wynika, że w przyjętych założeniach do ustawy budżetowej na 2023 rok znalazły się propozycje wzrostu płac w sferze budżetowej na poziomie 7,8 proc. Jak dodała minister zostaną one przekazane Radzie Dialogu Społecznego.


Wysoka inflacja nie napawa optymizmem, a sytuacji nie poprawiają płynące, tak z banku centralnego jak i z rządu, sygnały mówiące o tym, że na jej realny spadek mamy szansę dopiero za jakiś czas. W związku z tym, mundurowi liczą – co zostało im obiecane w podpisanym jesienią ubiegłego roku porozumieniu – że zostaną objęci waloryzacją uposażeń. Co do tego, że dotyczyć ona będzie także ich, wątpliwości raczej nie ma, zupełnie inaczej ma się jednak sprawa dotycząca jej wysokości. Jak mówił w niedawnej rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów, funkcjonariusze liczą nawet na 20 proc. To jednak, patrząc na stan finansów państwa oraz liczbę osób, których owa waloryzacja miałaby dotyczyć (cała sfera budżetowa), może się to okazać trudne do realizacji. 

Reklama

Czytaj też

"Czekamy, aż rząd przedstawi założenia do przyszłorocznego budżetu i wysokość waloryzacji w sferze budżetowej. To dziś kluczowa kwestia – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl jeden ze związkowców. Jak dodaje, poziom kilkunastu procent byłby akceptowalny, jednak jeśli waloryzacja będzie "kosmetyczna", zapowiada on, że trzeba będzie wszystkie kwestie, czyli m.in. sprawy dotyczące dodatku progresywnego i wysokości waloryzacji, "zebrać i uderzyć pięścią w stół".

Na jakim poziomie rząd określi przyszłoroczną waloryzację pensji, nie wiadomo. Wiadomo jednak, że już propozycja dotycząca rent i emerytur nie do końca odpowiadała oczekiwaniom strony społecznej. Z drugiej strony zarówno rząd jak i MSWiA z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że brak odpowiednich "rekompensat" w przyszłym roku, mimo innych działań, jakie być może zostaną podjęte by zatrzymać mundurowych w służbie, może okazać się znamienne w skutkach.

Rząd projektem propozycji średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2023 zająć ma się już podczas dzisiejszego posiedzenia. Może się więc okazać, że propozycje konkretnych wartości procentowych poznamy już niebawem.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Fire

    ?

Reklama