Wiceminister zaskoczony uwagami do zmian w art. 15a

8 grudnia 2020, 10:55
Wąsik Maciej MSWiA
Fot. MSWiA

W poniedziałek uwagi do roboczego projektu zmian w art. 15 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym zgłosił Zarząd Główny NSZZ Policjantów, czyli ostatni ze związków, którego dotyczą projektowane zmiany. Jak się okazało, i jak relacjonują sami związkowcy, reprezentujący Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wiceminister Maciej Wąsik miał być zaskoczony taką liczbą proponowanych zmian, które napłynęły nie tylko od policjantów, ale również strażników granicznych i strażaków. Niezależnie od nich jednak, projekt w art. 15 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym zostać miał już zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zebrało już komplet uwag dotyczących roboczego projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym od związkowców. W poniedziałek, 7 grudnia, podczas spotkania Podzespołu Rady Dialogu Społecznego ds. Służb Mundurowych, NSZZ Policjantów przekazał wiceministrowi Maciejowi Wąsikowi, jak ocenia propozycje resortu spraw wewnętrznych i administracji. Jak informują policyjni związkowcy, plusem jest sam fakt, że ministerstwo zdecydowało się zająć sprawą art. 15a, problem jednak w tym, że roboczy projekt nie pokrywa się z ustaleniami z 2018 roku, które pozwoliły podpisać porozumienie kończące mundurowy protest. 

Pierwsza "policyjna" uwaga, z czterech, odnosiła się do mniej korzystnego wskaźnika, na podstawie którego, funkcjonariusze przyjęci do służby po dniu 1 stycznia 1999 r. będą mogli powiększać sobie emeryturę mundurową za pracę w cywilu poprzedzającą przyjęcie do służby. Za każdy rok tzw. okresów pracy cywilnej, doliczanych do wysługi emerytalnej w dokumencie przyjęto jednakowy wskaźnik zwiększenia podstawy wymiaru emerytury, tj. 1,3 proc. Związkowcy uważają, że powinien on wynosić 2,6 proc. Kolejna uwaga dotyczy pominięcia wykluczającego powiększenie emerytury mundurowej o lata pracy w cywilu po zwolnieniu ze służby, w przypadku nie osiągnięcia pełnej wysługi emerytalnej, czyli 75 proc. uposażenia. Natomiast trzeci komentarz odnosił się do warunku 25 lat służby, bez osiągnięcia którego doliczenie pracy z cywila w ogóle będzie niemożliwe. Czwarta, i ostatnia, uwaga to informacja, że likwidacja art. 15a powinna objąć wszystkich funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby w okresie od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. Sprawy, na które uwagę zwrócił NSZZ Policjantów, pokrywają się więc z tym, co zgłosili już wcześniej związkowcy ze Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej. 

Wersja pandemiczna

Według związkowców z NSZZ Policjantów, sekretarz stanu MSWiA Maciej Wąsik był zaskoczony liczbą uwag wniesionych do projektu przez mundurowych. Poinformował również, że dokument w kształcie, który został zaprezentowany trafi do Sekretarza Stanu do Spraw Parlamentarnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasza Szrajbera i zgłoszony zostanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Wąsik zaznaczyć miał, jak relacjonują związkowcy, iż ma nadzieję, że dalsza współpraca między związkami a resortem, dotycząca zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym będzie konstruktywna i odpowiedzialna. Podkreślić miał również, iż ma świadomość, że projekt nie jest doskonały, a na jego kształt wpłynął kryzys spowodowany pandemią, ale każda racjonalna uwaga zostanie w procesie legislacji przeanalizowana i uwzględniona. Pytanie, ile ze zmian, o które wnoszą związkowcy, MSWiA uzna za racjonalne i na ile pozwoli wywołany pandemią koronawirusa kryzys, na który powołuje się wiceminister. 

Co ważne, MSWiA będzie musiało podjąć jeszcze inną ważną decyzję, dotyczącą tego, czy do projektu włączyć mundurowych ze Służby Więziennej i Służby Celno-Skarbowej. Nie bez powodu w spotkaniu nie tylko wzięli udział, ale również wypowiadali się wiceminister sprawiedliwości Michał Woś oraz wiceminister finansów Piotr Dziedzic oraz związkowcy z podległych tym resortom formacji. Woś, który już wcześniej w piśmie do MSWiA wsparł strażników więziennych w dążeniu do włączenia ich do zapisów dokumentu, zadeklarować miał, że Ministerstwo Sprawiedliwości będzie brało udział w pracach nad projektem. Innego zdania, jak to ujęli mundurowi z NSZZ Policjantów, miał być Piotr Dziedzic. "W jego ocenie, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej nie powinni być zaskoczeni zmianą, jaka w przepisach emerytalnych pojawiła się w roku 2003, ponieważ do systemu zaopatrzeniowego przyłączeni zostali dopiero od roku 2018" - piszą. Zgodnie jednak z relacją związkowców z Celnicy.pl, wiceminister zadeklarował, że sprawa jest otwarta jeżeli chodzi o dołączenie funkcjonariuszy SCS.

W jedności siła

Siłę mundurowych stanowią w tym przypadku zbieżne stanowiska i jedność. MSWiA może bowiem przeforsować zmiany w zaproponowanej wersji, ale wprowadzenie takich modyfikacji nie zakończy jednak tematu art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym i nie zadowoli mundurowych. Szczególnie, jeśli sam wiceminister podkreśla, że projekt wyglądałby pewnie inaczej, gdyby nie kryzys spowodowany pandemią. 

MR

Reklama
Reklama
InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 96
Pies
niedziela, 13 grudnia 2020, 17:14

W porozumieniach w 2018r nie było mowy o tworzeniu kolejnego systemu tylko o zrównanie z przyjętymi do 1999r zobaczymy jak się z nami liczą i co pokażą związki.

Dawid
sobota, 26 grudnia 2020, 23:43

W porozumieniu z 2018 roku była mowa o zrównaniu przyjętych od 01.01.1999 do 30.09.2003 z tymi przyjętymi przed 1999 rokiem i nic więcej.

03-12
wtorek, 29 grudnia 2020, 16:33

Przez tyle lat walczyli z wami o zniesienie art.15 roczniki 03-12, mam zatem nadzieję ze zrobią wam te 25 lat i będziecie sami cieszyć się sukcesem art.15 dla 99-03, trzymam kciuki!

Dawid
środa, 30 grudnia 2020, 17:41

Co za bzdury - walczyli razem - co najwyżej przykleili się do sprawy. Niektórzy z was dowiedzieli się o w/w problemie w 2016 a większość gdy sprawa wyszła w związku z postulatem strajkowym w 2018 roku które wysuwała grupa z rocznika 99-03 a walczyła w sądach od 2011 roku

Kot
poniedziałek, 14 grudnia 2020, 16:46

W porozumieniu był też nowy program modernizacji. I co z tego?

Szkiel
sobota, 12 grudnia 2020, 20:30

Panowie trzeba będzie ostro walczyć w sądach o likwidację 15a i zrównać wszystko do art. 15 bo nie ma innej możliwości. PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ!!! A tutaj nas oskubali.

Karus
środa, 9 grudnia 2020, 22:16

Oto czwarty system emerytalny stworzony dla garstki osób 99-03, jedno pytanie, co ma wspólnego dziś art.15 z tym który funkcjonuje dla roczników przed 1999?, nic!, bardziej jest podobny do 18a, tworzycie czwarty system, znowu dzielicie ludzi na daty, systemy, zasady, mieszacie ZER z ZUS, mieszacie służby wojskowe, niejasne podziały na daty przyjęcia, a przecież składki płaciliśmy te same, roczniki po 03-12 też, dlaczego znowu wprowadzacie nowe zasady, dlaczego nas dzielicie, zmieniacie totalnie przepis art.15, gdzie tam jest postawione 25 lat?, gdzie?, a jeżeli nigdzie to nie nazywajcie tego art.15, wymyślcie np. art.15 abc, żenada, osobiście nie mam siły po 20 latach patrzeć na to wszystko

Celnik
czwartek, 10 grudnia 2020, 00:50

Skoro rząd poczuwa się do zwrotu lub zmiany wobec jakiejś grupy pracowników to w czym jest problem. ZUS non stop coś zmienia, rewaloryzuje u emerytów. Nikt tam nie płacze w mankiet ministrowi i nie krzyczy że ja też bym chciał. Kobietą z rocznika 53 wypłacono po kilku latach - bo im się należało. W europie też reformują, jest po kilka systemów, niektóre nawet przejściowe w zależności od momentu przyjęcia ale dąży się do włączenie mundurowych w system powszechny, każdy pracuje na tym co ma. Byłem celnikiem 27 lat ale nie spełniam wymogów do emerytury mundurowej. Nie lamentuje jak niektórzy bo ich nie chcą uwzględnić a i tak macie dużo.

Wkurzony Pies
środa, 9 grudnia 2020, 17:18

A co myśleli że będziemy się cieszyć jak głupi z blaszki? Mają nas widocznie za głupków , jedyne rozwiązanie to rezygnujemy z 15a wracamy do 15 , a jak nie to powtórka z 2018r i zobaczycie że można.

Olo
środa, 9 grudnia 2020, 16:09

A jak tam kolejny program modernizacji służb mundurowych? Jest to wynik porozumienia, więc jeden z jego warunków. Dlaczego nikt o tym nie wspomina? Żeby nie było za chwilę kolejnego zaskoczenia...

Sam
środa, 9 grudnia 2020, 18:50

Zaskoczenia nie będzie. Będzie jak zwykle szok, że tylu policjantów złożyło raporty o emeryturę i nie kto pracować na pierwszej linii. I zapewnienia, że przecież robią, działają, że stażowe, że obiecują... Oni chyba poważnie myślą, że policjanci ze stażem 25+ jeżdżą na interwencje czy prowadza sprawy

Tweets InfoSecurity24