Służby Mundurowe
Ustawa usprawniająca działanie służb na granicy wraca do Sejmu
Senatorowie przyjęli ustawę usprawniającą działanie służb w ochronie granicy. Dokument ma zapewnić szerszy wachlarz środków dla żołnierzy oraz funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej. Senatorowie wprowadzili jednak do ustawy poprawki, do których teraz odniosą się posłowie.
Głosowanie nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa odbyło się w czwartek w Senacie. Za przyjęciem zagłosowało 83 senatorów, przeciw było 3 senatorów, a 5 się wstrzymało.
Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa
— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) July 25, 2024
🟢Za: 83
🔴Przeciw: 3
⚪️Wstrzymało się: 5
Ustawa wprowadza możliwość…
Senat wprowadził jednak do dokumentu poprawki, którymi – według harmonogramu – Sejm zajmie się w piątek. Wprowadzone zmiany przesądzają m.in., że decyzja o użyciu sił zbrojnych RP do pomocy Policji powinna być niezwłocznie przekazana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesowi Rady Ministrów. Przyjęto też poprawkę, która zakłada, że żołnierz oraz funkcjonariusz Policji i Straży Granicznej ubiegając się o obrońcę z urzędu, nie muszą udowadniać, że nie są w stanie ponieść kosztów obrony, bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.
Senat nie zdecydował się jednak na wykreślenie przepisów zwolniających od odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej oraz żołnierzy, którzy z naruszeniem zasad użycia środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej używają ich w związku z wykonywaniem czynności lub zadań służbowych. Aprobaty nie znalazła też poprawka, która zmieniała katalog środków przymusu bezpośredniego dodając do niego urządzenia dźwiękowe dalekiego zasięgu (LRAD).
Przypomnijmy. Przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt przewiduje możliwość użycia wojska do samodzielnych działań – nie tylko do wsparcia służb MSWiA – w czasie pokoju na terytorium kraju. Zakłada też zapewnienie pomocy prawnej żołnierzom i funkcjonariuszom służb MSWiA w razie postępowania związanego z użyciem przez nich broni. Proponuje się również – o co zabiegali związkowcy z Policji i Straży Granicznej – możliwość zachowania pełnego uposażenia nie tylko dla żołnierza, ale też dla policjanta i funkcjonariusza SG w przypadku zawieszenia w czynnościach służbowych.
Czytaj też
Dokument wprowadza również do Kodeksu karnego przepis, który wyłącza odpowiedzialność za czyny popełnione w określonych warunkach. Chodzi o użycie przez żołnierza albo funkcjonariusza broni lub środków przymusu bezpośredniego z naruszeniem zasad, jeżeli zostały one zastosowane m.in. w celu odparcia bezpośredniego zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza lub innej osoby, a także przeciwdziałania czynnościom zmierzającym do zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza lub innej osoby.