Tysiące pistoletów dla policji

3 lipca 2019, 10:33
policja
Fot. Policja.pl

Komenda Główna Policji rozpoczęła przetarg na dostawę pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parabellum. Formacja zainteresowana jest pozyskaniem nawet ponad 5,5 tysiąca kompletów tej broni. 

Jak uściśla KGP w ogłoszeniu o zamówieniu, policja chce zakupić pistolety samopowtarzalne kal. 9x19 mm Parabellum w liczbie 4 666 kompletów. To jednak tylko podstawowa, gwarantowana część zamówienia. Do formacji może trafić bowiem nawet tysiąc kompletów więcej, które zakupione zostaną już w ramach realizacji prawa opcji. Broń ma zostać dostarczona KGP do 16 grudnia br. (także w przypadku skorzystania z opcji). Przypomnijmy, że jest to podstawowy rodzaj uzbrojenia indywidualnego funkcjonariusza formacji, nie tylko na służbie, ale również podczas szkolenia. 

Wszystkie oferty, które trafią "na biurko" KGP ocenione zostaną pod względem ceny, okresu gwarancji, kompatybilności (punkty za zaoferowanie broni wprowadzonej na uzbrojenie policji w liczbie ponad 900 sztuk), żywotności oraz niezawodności (średnia liczba zacięć dla całkowitej liczby strzałów oddanych podczas badania). Na propozycje od zainteresowanych realizacją zamówienia podmiotów policja czeka do 2 sierpnia br. 

KGP przypomina również, że po otwarciu ofert w postępowaniu będzie wymagała przeprowadzenia testów w zakresie ergonomii broni, a negatywny wynik tych testów skutkować będzie oczywiście równoznaczny z uznaniem oferty za niespełniającą wymagań i z jej odrzuceniem.

Nie wiadomo na razie ile środków policja zamierza przeznaczyć na zakup wskazanej broni, jednak podmioty zainteresowane realizacją zamówienia muszą wnieść wadium w wysokości 130 tysięcy złotych, które zgodnie z pzp stanowi maksymalnie 3 proc. wartości zamówienia.

Glocków nie będzie

Przypomnijmy, że w drugiej połowie czerwca Komenda Główna Policji unieważniła przetarg na 1000 pistoletów Glock 17 3. generacji. W postępowaniu udział brały dwie firmy, jednak jak się okazało, żadna z ofert nie spełniła wymagań formalnych. Był to pierwszy tak duży przetarg na broń krótką dla policjantów od czasu kupna blisko tysiąca pistoletów Rex w ubiegłym roku. Postępowanie ma zostać powtórzone. 

W połowie 2018 roku policja wybrała najkorzystniejsze oferty w przetargu na dostawę pistoletów samopowtarzalnych kalibru 9x19 mm. Zamówienie podzielone było wtedy na dwa zadania. W pierwszym chodziło o zakup 965 pistoletów samopowtarzalnych kalibru 9x19 mm Parabellum, bez ładownicy i kabury. Tą część zamówienia zrealizowała firma Works 11 Sp. z o.o. z Katowic, która dostarczyła Policji pistolety ReX Zero 1.

W drugiej części KGP szukała dostawcy 350 kompletów pistoletów samopowtarzalnych P99 lub równoważnych, kalibru 9x19 mm Parabellum w wersji szkoleniowej i przeznaczonych do treningu bezstrzałowego. Tutaj wybrana została oferta Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. Broń powinna znaleźć się w rękach policjantów do 14 grudnia 2018 roku.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Kims
niedziela, 7 lipca 2019, 14:24

A może każdy kupi sobie sam potrzebny pistolet a policja zwróci koszty zakupu?

Adam
środa, 30 października 2019, 21:58

A kto zapłaci za serwis i części zamienne?

Obserwator
czwartek, 4 lipca 2019, 12:31

Kupują broń, kamery (te po zakupie leżały prawie półtorej roku), a tym czasem brakuje kamizelek kuloodpornych, a te które są tracą swoje właściwości. Niech wreszcie ktoś rozumny zajmie się zakupami, i to tych rzeczy które są najbardziej potrzebne. Nie mówiąc o braku możliwości zakupu sortow mundurowych w przypadku ich zużycia. Nie mam na myśli zakupów w internecie, gdyż te nie spełniają określonych przepisami specyfikacji

Adam
czwartek, 4 lipca 2019, 02:06

Warto dodać że GROM kupił ostatnio nowe karabiny, karabinki, pistolety maszynowe i pistolety.

sten
środa, 3 lipca 2019, 19:35

5 tys? Proponuje kupic kazdy inny i bez kabur.

Sokół Sokołowski Bajkopisarz Polski
środa, 3 lipca 2019, 18:49

Pytanie do zamawiającego.kiedy w końcu zrobicie przetqrg na broń krórką małogabarytową dla wydzialów kryminalnych cbś...poszukiwaczy..wywiadowców.czy ktoś z was myśli jak wiosną i latem można ukryć skutecznie klasyczną broń...magazynek i kajdankinpod koszulką? Kiedy Glock 43 lub Walther PPS...

Adam
środa, 3 lipca 2019, 22:00

Przecież od dawna je mają

Tweets InfoSecurity24