Reklama

Służby Mundurowe

Tatuaże w służbie. MSWiA zmieni przepisy

Autor. Lubuska Policja

MSWiA szykuje nowe regulacje dotyczące tatuaży w służbie. To kolejna w ostatnich latach zmiana „luzująca” przepisy w tym zakresie. Regulacje, które zamierza wprowadzić ministerstwo, to część pakietu mającego zachęcić do wstępowania w mundurowe szeregi.

Nie od dziś wiadomo, że obecne kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji szuka wszelkich możliwości, aby zachęcić potencjalnych kandydatów do wstąpienia w szeregi służb mundurowych. Jednym ze sposobów ma być opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa.

Reklama

„Konieczność zmian podyktowana jest potrzebą ułatwienia powrotu do służby doświadczonym funkcjonariuszom zwolnionym ze służby w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Ochrony Państwa i Biurze Ochrony Rządu. Ponadto wykaz wymaga aktualizacji w zakresie stosowanej terminologii medycznej i kryteriów medycznych oceny zdolności do służby” – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji do projektu rozporządzenia.

Czytaj też

Jak się jednak okazuje wśród zmian znalazły się również nowe regulacje dotyczące osób posiadających tatuaże. W aktualnie obowiązującym rozporządzeniu resortu spraw wewnętrznych i administracji widnieje zapis, że „informację o posiadaniu przez kandydata do służby tatuażu, jako istotną przed badaniem psychiatrycznym, podmiot kierujący zamieszcza w skierowaniu do komisji lekarskiej”.

W noweli rozporządzenia na próżno szukać tego fragmentu, ponieważ został skreślony. Pozostały jedynie stwierdzenia, że „tatuaż nie podlega ocenie komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, oraz mówiące o tym, że „nie traktuje się go jako samouszkodzenia”. Jak dodano, „informacje o tatuażu u kandydata do służby obejmującą lokalizację, umiejscowienie, wielkość, wygląd i treść tatuażu należy zamieścić w orzeczeniu”.

Przypomnijmy. To już kolejne „luzowanie” podejścia do funkcjonariuszy posiadających tatuaże. Poprzednio, zmiany w przepisach wprowadzono w 2018 roku, kiedy to z rozporządzenia zniknął zapis mówiący o tym, ż osoby z tatuażami są obowiązkowo kierowane do do poradni zdrowia psychicznego. „Jest wymagana opinia psychiatryczna.” - brzmiał zapis skreślony 6 lat temu.

Czytaj też

Oprócz tego, w styczniu 2023 roku w życie weszła zmieniona wersja także regulaminu musztry w Policji. Wskazano tam, że umundurowanemu policjantowi zabrania się eksponowania widocznego tatuażu jedynie na głowie, szyi i dłoniach. „W przypadku posiadania przez policjanta widocznego tatuażu na innych częściach ciała, którego symbolika, forma lub treść mogą być postrzegane jako godzące w powagę munduru oraz społeczny wizerunek policyjnej formacji, przełożony wydaje policjantowi polecenie zasłonięcia tatuażu w szczególności elementami umundurowania zgodnymi z obowiązującym zestawem przedmiotów umundurowania, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach nie dopuszcza go do służby lub odsuwa od jej pełnienia” – czytamy w regulaminie musztry w Policji. Przed zmianami przepisy w ogóle zabraniały pokazywania tatuaży.

Podejście do tatuażu zmodyfikowało też Ministerstwo Obrony Narodowej. Od 1 września regulamin w wojsku dopuszcza żołnierzom możliwość noszenia dłuższego zarostu oraz eksponowania tatuaży, o ile jego treść nie jest obraźliwa.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze