Sztab kryzysowy w MSWiA. Służby w gotowości do działań

Będziemy stale spotykać się w najbliższych dniach i koordynować działania wszędzie tam, gdzie będzie taka potrzeba - podkreślił w środę w MSWiA premier Donald Tusk. W trakcie środowego sztabu kryzysowego w związku z nocnymi intensywnymi opadami deszczu przedstawiciele Straży Pożarnej, Policji i wojska zapewnili pełną gotowość do działań w sytuacji kryzysowej.
W środę rano w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zebrał się sztab kryzysowy w związku ze intensywnymi opadami deszczu. W posiedzeniu sztabu brał udział m.in. premier Donald Tusk, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Tomasz Siemoniak, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, minister Marcin Kierwiński, a także szef IMGW i przedstawiciele służb.
„Będziemy w tych dniach stale spotykać się i koordynować działania oczywiście wszędzie tam, gdzie będzie taka potrzeba, liczę na waszą obecność w terenie. W miejscach, które będziemy się starali bezpośrednio monitorować, jeśli zajdzie taka potrzeba” – zapowiedział premier Donald Tusk.
Premier dodał, że przed wrześniową powodzią w 2024 r. prognozy pogody nie brzmiały pesymistycznie i z tego niektórzy wyciągali fałszywe wnioski. „Bardzo bym chciał, żebyśmy sobie nie pozwalali na optymistyczne interpretacje prognoz, które nie brzmią w tej chwili alarmistycznie” – zaznaczył szef rządu.
Czytaj też
Zaapelował jednoczenie o pełną mobilizację. „Nawet jeśli ostatnia noc nie obfitowała w dramatyczne wydarzenia, ale jak wiadomo sytuacja pogodowa nie jest stabilna. Musimy być gotowi na każdy scenariusz” – podkreślił Tusk.
W trakcie środowego posiedzenia sztabu kryzysowego głos zabrali także przedstawiciele służb. Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Wojciech Kruczek poinformował o podjęciu działań wyprzedzających – m.in. relokacji dwóch kompanii specjalnych z województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego (142 strażaków i 43 pojazdów) do województwa łódzkiego, a także kompanię specjalną z woj. wielopolskiego (65 strażaków, 21 pojazdów) do woj. śląskiego.
„Sumarycznie, w ramach Centralnego Obwodu Operacyjnego, 251 strażaków i 66 pojazdów zostało relokowanych zgodnie z mapą zagrożeń tam, gdzie spodziewaliśmy się największych opadów i największej ilości zdarzeń” – powiedział nadbryg. Kruczek.
Z kolei komendant główny Policji nadinsp. Marek Boroń zapewnił, że Policja jest w pełnej gotowości i powiedział, że od wtorku zwiększone są partole w miejscach, w których może dojść do przerw w dostawie energii elektrycznej. Podkreślił, że Policja zapewnia bezpieczeństwo i porządek publiczny w rejonie prowadzonych działań, wyznacza objazdy oraz m.in. monitoruje miejsca przebywania zorganizowanych grup dzieci i bierze udział w ewakuacji obozów.
„Do działań w 12 województwach skierowaliśmy i postawiliśmy w stan gotowości 12 767 policjantów dobowo. Do wsparcia mamy dodatkowo 600 policjantów oddziałów prewencji i 200 policjantów ruchu drogowego” – zapewnił generał.
Czytaj też
Natomiast dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Marek Sokołowski podczas sztabu kryzysowego zapewnił, że DGRSZ jest gotowe do realizacji działań zgodnie z planem użycia sił i środków w sytuacji kryzysowej. Poinformował, że na terenie 10 zagrożonych województw utrzymuje w pełnej gotowości do natychmiastowego użycia 3524 żołnierzy oraz 591 jednostek sprzętu.
„Na terenie pozostałych województw o mniejszym zagrożeniu powodziowym DGRSZ utrzymuje w 6-godzinnej gotowości ok. 3 tys. żołnierzy oraz 644 jednostki sprzętu” – dodał gen. Sokołowski.
Według IMGW należy się spodziewać, że w najbliższym czasie silniejsze opady w centralnej Polsce się utrzymają, a ich natężenie wyniesie od 5 do 10 mm/h. Intensywność opadów stopniowo jednak powinna się zmniejszać. Do godzin południowych przewidywane są opady rzędu kolejnych 15-35 mm.
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze