Szef NSZZP o policyjnej pracy w czasach epidemii. "Jest pełna mobilizacja"

27 marca 2020, 11:46
policja, telefon, koronawirus, fot .śląska policja
Fot. Śląska Policja

"Jesteśmy w tej chwili bardzo obciążeni służbą" - mówił w TVN24 Rafał Jankowski, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Jak dodał, jest to bardzo trudny czas dla funkcjonariuszy policji, ale mundurowi robią to, czego oczekuje od nich społeczeństwo. 

Rafał Jankowski zwracał uwagę, że oprócz nowych zadań - jakie na policję zostały nałożone w ostatnim czasie - funkcjonariusze codziennie wykonują swoją "normalną" policyjną pracę. "Ciemna strona każdego z miast nie śpi. Przestępcy nie śpią" - mówił Jankowski.

Z informacji jakie przekazał szef NSZZ Policjantów wynika, że w tej chwili zarażonych koronawirusem jest 11 policjantów, a około 600 przechodzi kwarantannę. Jak dodał, można się spodziewać, że liczba mundurowych odbywających kwarantannę będzie większa, bowiem zdarzały się już takie sytuacje, że osoba zatrzymana informowała, że jest zarażona koronawirusem i wtedy policjanci muszą udać się na kwarantannę, a co za tym idzie jest ich mniej na ulicach.

Jankowski przypomniał też, że choć dziś każde ręce przydadzą się do pracy, a mundurowi składali ślubowanie mówiące o tym, że służbę wykonywać będą "z narażeniem zdrowia i życia", nie oznacza to, że mają to robić bez środków ochrony osobistej. "Razem z komendantem głównym policji codziennie podejmujemy działania by tych środków ochrony osobistej nie zabrakło w żadnej jednostce policji" – zapewniał szef policyjnych związkowców.

Jest pełna mobilizacja i wiemy, że jesteśmy w tej chwili ludziom potrzebni.

Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów

Szef NSZZP podkreślił też, że policjanci różnych pionów realizują dziś różne zadania. "Każdy z nas jest funkcjonariuszem policji i w razie potrzeby można mu przydzielić różne zadania. Wszyscy noszący ten niebieski mundur się z tym liczą" – dodał. Jak mówił, policjanci będą musieli podejmować działania, jeśli napotkają grupy powyżej dwóch osób. "Od tego jesteśmy, taka jest nasza rola. Tego oczekuje od nas społeczeństwo" – podkreślał.

Taki jest nasz apel. Zostańcie w domu. Nie narażajcie siebie i bliskich. Nie narażajcie na taką sytuację, żeby mogło zabraknąć służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na ulicach.

Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów

TVN24/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Kolos
sobota, 28 marca 2020, 13:49

Panie związkowy w Policji są ogromne pokłady ludzkie dlaczego na sprawdzanie ludzi objętych kwarataną nie wysyła się tych którzy siedzą w tych dziwnych wydziałach gaciowych. Za chwilę nie będzie komu jechać na interwencję a gaciowi nie pojadą. Są na etatatatach policyjnych. Widocznie Pan pochodzi z tych gaciowych służb

Polikasa
sobota, 28 marca 2020, 10:43

Panie Jankowski a czemu nic pan mówisz o pseudopolicjantach którzy po uciekali z pracy na opiekę nad dziećmi a nawet nad rodzicami. Są ich tysiące w Policji SG. Zostali w robocie ci nazywani przez tych pierwszych jako frajerzy. Czynny policjant.

Policjant w służbie
niedziela, 29 marca 2020, 10:34

Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka też pracuje nie jestem na wolnym u mnie na jednostce też są osoby które poszły na opiekę i nie mam nich pretensji bo wiem że faktycznie nie mają możliwości z nikim zostawić małych dzieci troszkę odsiej ziarno od plew bo nie brakuje wiem też tych co poszli bo mogli A nie musieli

Ja
sobota, 28 marca 2020, 10:03

Pracuje prewencja i ruch reszta w większości snuje się po budynkach i opowiada historię z mchu i paproci.jak zawsze Ci co są obciążenie i tak już ledwo łażą.bravo zarzadzanie

Bert
sobota, 28 marca 2020, 08:01

Ciężko pracują Ci którzy zostali oszukani, na pewno nie ci którzy dostaną po 1500 i 2500 dodatku.

Jac
niedziela, 29 marca 2020, 01:49

Oj noni, boli najpierw kilka lat popracuj. I zdrowia życzę.

Byly funkcjonariusz
piątek, 27 marca 2020, 22:23

Znam specyfike służby, ale po co w ciezkich czasach jeździ 3 funkcjonariuszy w jednym aucie? Dwóch żołnierzy jeden policjant?. Zeby zadzwonic do czlowieka co ma kwarantanne potrzeba trzech funcjonaruszy?

Bd
sobota, 28 marca 2020, 07:24

Zgadzam się z Tobą wczoraj jedzil patrol SM a w środku 4 miejskich patrzą się na siebie i słuchają jak megafon ogłasza by pozostać w domu

obecny
sobota, 28 marca 2020, 01:38

Dwóch pełnoprawnych funkcjonariuszy i jeden ze szkoły, po paru miesiącach, bez broni, po zdanym spb. To zapewne taka sytuacja. A kwarantannę sprawdza się często między interwencjami

Tweets InfoSecurity24