Reklama

Straż Pożarna

Strażackie drony coraz bliżej

Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay/CC0
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay/CC0

Znamy chętnych do realizacji przetargu na nowe strażackie bezzałogowe statki powietrzne (bsp). Przypomnijmy, że przetarg był podzielony na dwie części, gdzie w pierwszej chodziło o zakup bsp z głowicą optyczną, a w drugiej na zakup bsp wraz z zestawem głowic optycznych. Dziś wiemy, że Państwowa Straż Pożarna zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 1 768 000 zł brutto.

Do prawie dwumilionowego przetargu dla PSP zgłosiło się pięć firm. Oferty wpłynęły od aeroMind sp. z o.o. z Poznania (gdzie doprecyzowano, że chodzi o 1 część zamówienia), TPI Sp. z o.o. z Warszawy (obie części zamówienia), Dilectro Sp. z o.o. z Warszawy (obie części zamówienia), SOLECTRIC GmbH Polska Sp. z o.o. Sp. Komandytowa z Warszawy (tylko 2 część zamówienia) oraz NaviGate Sp. z o.o. z Krakowa (2 część zamówienia).

Zgłoszone oferty 

Poznański aeroMind zaproponował realizację dostaw w ramach pierwszej części zamówienia za 290 278,77 zł brutto. Określił również, że jest w stanie zrealizować dostawy do 14 grudnia bieżącego roku i objąć sprzęt 24 miesięczną gwarancją. Bsp w jego ofercie, w ramach kryterium ilości i rodzajów sensorów podlegających ocenie, posiadają 1 czujnik akustyczny z przodu przeznaczony do wykrywania przeszkód znajdujących się platformą.

TPI zaproponował, w pierwszej części zamówienia, bsp w cenie 645 750 zł brutto z 36 miesięczną gwarancją. Jednocześnie firma zastrzegła, że może zrealizować dostawy do 20 grudnia bieżącego roku. Ich drony, zaoferowane w pierwszej części przetargu, mają posiadać 2 sensory (dół i przód. Firma TPI zgłosiła się również z ofertą do drugiej części przetargu. W tym przypadku jej bsp mają kosztować 1 350 294 zł brutto i być objęte również 36 miesięczną gwarancją. Dostawy mają nastąpić do 20 grudnia bieżącego roku, a oceniane mają być 3 sensory – przód, góra, dół.

Czytaj też:  Nowoczesny system w rękach strażaków. Satelity i drony pomogą walczyć z powodzią

Firma Dilectro zaproponowała PSP drony także w obu częściach przetargu. W pierwszej, ich oferta została określona na 584 925 zł brutto, a w drugiej na 1 232 848,04 zł brutto. W obu przypadkach firma ma potencjalnie, w przypadku wyboru jej oferty, dostarczyć drony do 20 grudnia bieżącego roku. Okres gwarancji to 36 miesięcy, a oferowane dla obu części bsp mają mieć 3 sensory, tj. przód, góra i dół.

Oferta SOLECTRIC, tylko dla drugiej części przetargu, to bsp w sumie za 1 316 541,57 zł brutto. Mają one trafić do PSP w terminie do 20 grudnia bieżącego roku. Ich okres gwarancji ma wynieść 30 miesięcy i mają być wyposażone w 3 sensory, optyczne i ultrasoniczne, działające w kierunku do przodu i do dołu, a także podczerwony, działający w kierunku do góry.

NaviGate oferuje strażakom w części drugiej przetargu bsp za 1 425 570 zł brutto, które objęte są 36 miesięczną gwarancją. W przypadku wyboru oferty tej firmy, dostawy bsp mają nastąpić do 20 grudnia bieżącego roku. Drony mają mieć 3 sensory – przód, góra, dół.

Nowe drony do wykorzystania w akcjach ratowniczo-gaśniczych

Czytaj też:  Straż Pożarna kupi 26 dronów

Przypomnijmy tylko, że PSP zamierza pozyskać platformy latające przeznaczone do wykorzystania w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczych wraz z oprzyrządowaniem, których zadaniem ma być uzupełnienie funkcjonalności wykorzystywanych obecnie samochodów dowodzenia i łączności. Chodzi przede wszystkim o możliwość bezprzewodowej transmisji bieżącego obrazu wysokiej rozdzielczości w relacjach z miejsca prowadzenia działań ratowniczych do stanowiska kierowania.

Samo zamówienie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej przedmiotem zamówienia jest dostawa 15 fabrycznie nowych bezzałogowych platform latających wraz z głowicą, a w drugiej dostawa 11 fabrycznie nowych bezzałogowych platform latających wraz z zestawem głowic optycznych. Po otwarciu ofert, ocena oparta będzie będzie o kryteria obejmujące gwarancję (25 proc.), ocenę sensorów (15 proc.) oraz cenę (60 proc.).

Przetarg na szkolenia 

W tym samym czasie, gdy ważą się losy przetargu na nowe bsp dla strażaków, pojawił się inny przetarg obejmujący organizację i przeprowadzenie szkolenia w zakresie obsługi oraz użycia dronów. Tego rodzaju szkolenie ma być zakończone jednocześnie egzaminem państwowym z uzyskaniem świadectwa kwalifikacji UAVO BVLOS 25 kg. Szkolenie, jeśli uda się wyłonić organizatora, ma odbyć się do 14 grudnia 2018 r., zaś oferty mają być otwarte 14 listopada bieżącego roku. Decydującym, o wyborze konkretnej oferty, kryterium ma być cena.

Szkolenie ma obejmować 60 kursantów, którzy mają ostatecznie uzyskać uprawnienie podstawowe do wykonywania lotów w zasięgu i poza zasięgiem wzroku (wspomniany BVLOS) w kategorii wielowirnikowce o masie do 25 kg. Samo szkolenie ma odbywać się w czterech maksymalnie 15 osobowych grupach. Ma być poprzedzone przeprowadzeniem badań potrzebnych do uzyskania orzeczenia lotniczo-lekarskiego niezbędnego w tego rodzaju działaniach z bsp. Szkolenie teoretyczne nie może trwać krócej niż 25 godzin zegarowych, a szkolenie praktyczne w locie musi obejmować co najmniej 15 godzin lotu dla każdego z kursantów. Lokalizacja szkoleń została ustalona przez PSP na Szkołę Podoficerską PSP w Bydgoszczy oraz Centralną Szkołę PSP w Częstochowie.

Reklama

Komentarze

    Reklama