Reklama

Straż Pożarna

RCB wykupi Alert BIK dla strażaków?

Fot. KG PSP
Fot. KG PSP

Wszystko wskazuje na to, że jak na razie, strażacy – zarówno ci zawodowi jak i ochotnicy – nie otrzymają kodów alertu Biura Informacji Kredytowej. Z komunikatu jaki wydała Komenda Główna PSP wynika, że stanie usługę Alertu BIK, „jeżeli prowadzone czynności potwierdzą, że dane osobowe faktycznie są we władaniu osób nieuprawnionych oraz istnieje realne ryzyko ich użycia”, strażakom wykupi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez PSP, "w związku z potencjalnym incydentem naruszenia ochrony danych osobowych (ujawnienie w sieci 20 kwietnia danych osobowych ponad 20 tys. funkcjonariuszy i pracowników rządowych, w tym funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i druhów ochotniczych straży pożarnych) informujemy, że Policja pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzi dochodzenie w powyższej sprawie". Komenda Główna PSP poinformowała także, że jeżeli prowadzone przez policję i prokuraturę czynności potwierdzą, że dane osobowe mundurowych znalazły się w rękach osób nieuprawnionych "oraz istnieje realne ryzyko ich użycia", Alert BIK wykupi strażakom RCB.

Jeżeli prowadzone czynności potwierdzą, że dane osobowe faktycznie są we władaniu osób nieuprawnionych oraz istnieje realne ryzyko ich użycia, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w celu zminimalizowania ewentualnych negatywnych skutków, zadeklarowało wykupienie funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej i druhom ochotniczych straży pożarnych usługę Alertu BIK.

Fragment komunikatu KG PSP

Przypomnijmy, we wtorek portal Niebezpiecznik.pl poinformował, że z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wyciekły dane osobowe ponad 20 tys. funkcjonariuszy publicznych. Plik zawierał dane m.in. policjantów (także z CBŚP), celników, pracowników Służby Ochrony Państwa, Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Straży Pożarnej (także ochotniczej), Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Miejskiej, Straży Ochrony Kolei czy Służby Więziennej. RCB w opublikowanym komunikacie zapewniło, że wszystkie dane, które były opublikowane w internecie, zostały ponownie i niezwłocznie zabezpieczone. RCB podkreśliło też, że prowadzi wewnętrzną procedurę wyjaśniającą. Jak poinformowano "zamknięto także dalszą możliwość wprowadzania kolejnych rekordów w formularzu". Z informacji przekazanych przez Centrum wynika też, że zdarzenie zgłoszono do CSIRT GOV, powiadomiono także komendantów i szefów służb. "Równolegle powiadomiono Prokuraturę Okręgową w Warszawie o uzasadnionym przypuszczeniu popełnienia przestępstwa". Zgodnie z przepisami, zawiadomiono również Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o naruszeniu bezpieczeństwa danych osobowych. 

Na wykupienie usługi Alertu BIK dla funkcjonariuszy zdecydowali się – jak do tej pory – szefowie Policji i Służby Więziennej.

DM

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze