Reklama

PSP i związkowcy uzgodnili zasady rozdziału podwyżek

24 grudnia 2019, 12:22
gaszenie pożaru fot mswia flickr cc by 20
Fot. MSWiA/Flickr, CC BY 2.0

W Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyło się spotkanie kierownictwa Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z przedstawicielami ogólnokrajowych organizacji związków zawodowych działających w Państwowej Straży Pożarnej. Tematem spotkania było uzgodnienie zasad rozdziału podwyżek uposażeń funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, planowanych od 1 stycznia 2020 r. w wysokości przeciętnie 500 zł brutto na etat, z uwzględnieniem nagrody rocznej w wysokości 37,97 zł.

Jak podaje KG PSP, podczas spotkania ustalono, że od 1 stycznia 2020 r. podwyżka wyniesie 380 zł w grupach uposażenia zasadniczego, w równej kwocie dla wszystkich strażaków. Ponadto uwzględniona zostanie wysługa lat. Przewidziano również wolne środki na ewentualne awanse w stopniach i przeszeregowania poprzez pozostawienie łącznie kwoty 15,78 zł na etat.

Powyższe ustalenia powodują, że w Państwowej Straży Pożarnej na ten cel rozdysponowana jest kwota 500 zł. Na kwotę tę składa się:

  • podwyżka w każdej grupie – 380 zł (średnio 379,96 zł na etat);
  • wzrost wysługi – średnio 66,34 zł na etat;
  • 1/12 równowartości nagrody rocznej – średnio 37,97 zł na etat;
  • awanse w stopniach – średnio 11,55 zł na etat;
  • przeszeregowania związane z projektowanym rozporządzeniem Ministra SWiA
    w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej – średnio 4,18 zł na etat, pozostawione w budżetach komend wojewódzkich PSP na potrzeby całego województwa oraz w budżetach jednostek centralnych.

Zasady rozdziału wskazanych środków na awanse w stopniach i przeszeregowania będą podlegać uzgodnieniu ze stroną społeczną odpowiednich szczebli - dodaje KG PSP. 

W spotkaniu uczestniczyli m.in. bryg. Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, oraz mł. bryg. Arkadiusz Przybyła, Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Stronę społeczną reprezentowali: Bartłomiej Mickiewicz, wiceprzewodniczący KSP NSZZ "Solidarność"; Paweł Dela, wiceprzewodniczący KSP NSZZ "Solidarność"; Krzysztof Oleksak, przewodniczący Zarządu Krajowego ZZ Strażaków "Florian"; Krzysztof Jędrachowicz, wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego ZZ Strażaków "Florian" i Paweł Borek, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa.

Przypomnijmy, że - jak wyrokował Związek Zawodowy Strażaków "Florian" jeszcze w sierpniu br., "wdrożenie podwyżek zapisanych w Porozumieniu z dnia 8 listopada 2018 r., a nawet zrealizowanie zapowiadanego kolejnego programu rozwoju służb mundurowych nie gwarantuje stabilności w służbach resortu". Związkowcy skomentowali w tej sposób m.in. opublikowany na początku tego samego miesiąca raport Najwyższej Izby Kontroli, dotyczący "marszu" polskiej mundurówki "ku nowoczesności". 

Jak podkreślali związkowcy, "strażak to bardzo odpowiedzialny zawód, który wiąże się z ciągłym ratowaniem ludzkiego życia, zdrowia, mienia oraz środowiska przed pożarami, klęskami żywiołowymi oraz innymi zagrożeniami", a "zakres zadań Państwowej Straży Pożarnej od początku powstania formacji jest ciągle rozszerzany". Nie odzwierciedlają jednak tego uposażenia strażaków i wynagrodzenia pracowników cywilnych PSP, które - jak podkreślał "Florian" - nie są "proporcjonalne do rangi wykonywanej służby i pracy". Co więcej, związkowcy zaznaczyli, że są one "najniższe wśród innych służb mundurowych resortu spraw wewnętrznych oraz niekonkurencyjne w obecnej sytuacji na rynku pracy zarówno w odniesieniu do wynagrodzeń w gospodarce narodowej, a szczególnie w zderzeniu ze średnimi płacami w sektorze przedsiębiorstw".

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
CYWIL w PSP
czwartek, 16 stycznia 2020, 09:44

Bardzo się cieszę, że związkowcy tak walczą o funkcjonariuszy, ale my pracownicy cywilni PSP chcielibyśmy żeby przy okazji powalczyli też o nas, ponieważ każdy nas ignoruje jako tanią siłę roboczą (zwłaszcza na stanowiskach pomocniczych). Wykonujemy te same zadania (których jest coraz więcej) co funkcjonariusze, podczas gdy oni zarabiają po kilka tysięcy, my mamy nie wiele ponad najniższą krajową. Dodam, że jestem doświadczonym pracownikiem z 25 stażem pracy. Gdzie tu sprawiedliwość?

Łuki
wtorek, 31 grudnia 2019, 00:13

Wszystko ok ale dalej nie zmienia to faktu że uposażenia w PSP są najniższe z wszystkich służb podległych MSWiA.W Policji młody zaraz po kursie dostaje drugą grupę z automatu i podwyżkę ok. 300 zł a w straży może dostać po roku a musi po 3 jak skończy służbę przygotowawczą co skutkuje tym że niektórzy na pierwszej grupie bujają się 2-3 lata bo wiadomo jak komendant nie musi to średnio chce dać.Ustawa o PSP mówi że pierwszy stopień podoficerski można nadać w służbie stałej czyli po 3 latach a w Policji po 2 latach już sierżant się należy i kilka groszy więcej. Piszę,bo czytam jak na tym forum piszą że za pieniądze z Policji to nie da się wyżyć itd. W PSP zarabia się jeszcze mniej.

Strażak
piątek, 27 grudnia 2019, 13:17

A co z przepisem kwalifikacyjnym w PSP czy coś wiadomo. Po 380 dla każdego to i tak lepiej niż średnio!!!

Michał
czwartek, 26 grudnia 2019, 05:10

Bravo związki w Straży Pożarnej. Reszta związkowców niech się uczy. Teraz wszyscy funkcjonariusze poprosimy tak samo w pozostałych służbach.

Olo
wtorek, 24 grudnia 2019, 15:54

Czyli jak zwykle ci na dole najmniej. No ale to w końcu generały się licznie przyłączyły do protestu...

Reklama
Tweets InfoSecurity24