Kamiński: Policja nie jest i nie będzie żadną partyjną bojówką

19 listopada 2020, 13:39
840_472_matched__pz1xuc_135148469
Fot. Lubuska Policja

"Ten wniosek jest źle skierowany. To ja od samego początku jako minister spraw wewnętrznych w pełni, codziennie sprawuję realny nadzór nad formacjami mi podległymi, w tym nad polską policją. To ja mogę być rozliczany i będę rozliczony przez wysoką izbę, bo jak każdy minister jestem gotów poddać się procedurom demokratycznym" - zapewnił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński w Sejmie, komentując zapowiedziany przez Koalicję Obywatelską wniosek o odwołanie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego w związku z działaniami policji podczas protestów w Warszawie. Jak dodał, formacja ta jest dziś atakowana przez wszystkie strony politycznego sporu, co świadczyć ma o jej bezstronności. "Policja nie jest i nie będzie żadną <<partyjną bojówką>>" - podkreślił.

W środę w Warszawie miały miejsce kolejne protesty związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Policja użyła gazu pieprzowego oraz pałek teleskopowych. Kilka osób zatrzymano w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej policjantów. Podczas czwartkowej konferencji rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak poinformował, że policja zatrzymała dokładnie 13 osób najbardziej agresywnych wobec policjantów.

Wydarzenia komentował w Sejmie m.in. nadzorujący formację szef MSWiA, który podczas swojego wystąpienia poinformował, że jako minister spraw wewnętrznych ma swoje obowiązki państwowe, które wykonuje. "Jeśli oceniacie, że źle je wykonuję, macie prawo złożyć wotum nieufności wobec mnie. Ale to ja od momentu dużego wybuchu społecznego, jaki nastąpił po 22 października, czyli po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego na bieżąco nadzoruję działania podległych mi służb, w tym policji. I ja ponoszę pełną odpowiedzialność każdego typu, w tym polityczną" - tłumaczył.

"Postawiłem polskiej policji, w sytuacji dużego konfliktu społecznego, proste zadania do egzekwowania. Po pierwsze zabezpieczyć stabilność państwa. Drugim celem, jaki postawiłem policji w związku z tym, że emocje społeczne były ogromne, było niedopuszczenie do fizycznej agresji między poszczególnymi grupami demonstrantów. Często mieliśmy do czynienia z grupami zorganizowanymi pseudokibiców. Często mieliśmy do czynienia ze zorganizowanymi grupami szkolonymi do walk ulicznych związanymi ze skrajnymi lewicowymi środowiskami" - mówił w Sejmie szef MSWiA. Zaznaczył także, że niezależenie od tego, jakie poglądy były głoszone na ulicy, policja zawsze stosowała te same zasady. "Niezależnie od haseł działania policji miały być i były stanowcze tam, gdzie trzeba działać stanowczo i zdecydowane punktowo, tam gdzie trzeba było działać zdecydowanie. Tam gdzie mogła polać się krew niewinnych ludzi, którzy wyszli na ulicę demonstrować swoje poglądy. Mają do tego prawo. Ale są ograniczenia pandemiczne" - powiedział. 

Nadzorujący policję minister dodał, że zadaniem polskiej policji jest czuwanie nad bezpieczeństwem obywateli. "W trakcie tych gwałtownych protestów również funkcjonariusze po cywilnemu mieli obowiązek pilnować, by agresorzy, którzy myślą, że w tłumie są anonimowi i bezkarni nie przyczynili się do tragedii" - zaznaczył, podkreślając równocześnie, że "tak było 11 listopada, wczoraj i na każdym większym zgromadzeniu. To jest standard". 

Atak czy obrona?

Kamiński zwrócił się także do wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego, który w środę miał "zostać zaatakowany przez policję". "Panie marszałku, nie chcę podgrzewać emocji, ale to co Pan zrobił wczoraj, było bardzo niedobre. Podgrzaliście tu wczoraj atmosferę, przekazując nieprawdziwą informację, a funkcjonariusz, który wykonywał swoje obowiązki służbowe przed Sejmem jest w szpitalu w tej chwili. Ma uszkodzone prawe kolano, rzepkę i więzadła. Na wiele tygodni będzie wyłączony ze służby" - dodał. Sam Czarzasty informował, że w środę został zatrzymany przez policję, popchnięty na maskę samochodu i uderzony z tyłu w plecy. Wicemarszałek został również unieruchomiony, "Dziś rano dowiedziałem się, że pobiłem policjanta" - mówił Czarzasty. Nie wykluczył dalszych kroków prawnych. "Na szczęście jest pismo chyba komendanta głównego policji do pani marszałek, który stwierdza, że zostałem rozpoznany jako marszałek, pani posłanka Żukowska pokazała legitymację, zaświadczyła, że jestem marszałkiem i że jestem posłem" - relacjonował wicemarszałek. Jak dodał, mimo tego nie wpuszczono go do Sejmu, a został przepuszczony przez policjantów dopiero po interwencji Straży Marszałkowskiej. 

Minister Kamiński odniósł się również do stawianych przez opozycję zarzutów, że polska policja jest wykorzystywana do "chronienia prywatnych posesji posłów Prawa i Sprawiedliwości". "Jeżeli 30 tysięcy ludzi będzie szło pod wasz dom, wykrzykując nienawistne hasła, to mir domowy i bezpieczeństwo każdego będzie chronione, niezależnie z jakiej jest partii" - powiedział Kamiński. Szef resortu spraw wewnętrznych poinformował, że "w czasie 11 listopada pojawiły się głosy, że <<pójdziemy pod dom Trzaskowskiego>>". Jak zapewnił, komenda stołeczna nawiązała kontakt z prezydentem Warszawy i była tam ochrona policji, na wszelki wypadek. "I każdego z was polska policja będzie broniła, niezależnie od waszych poglądów politycznych, bo takie są obowiązki państwa i policji" - zaznaczył.

Rewolucji nie będzie

"Chcę powiedzieć jasno: rozumiem protestujących. Nie akceptuję jako polityk, jako człowiek formy tych protestów, ale rozumiem, że wielu ludzi uznało, że musi zaprotestować i wyrazić swoje poglądy w tej sprawie. Szanuję to, nie akceptując całkowicie formy" - zaznaczył minister. Jak dodał, podczas środowych demonstracji oprócz wielu młodych ludzi, którzy byli na ulicach w tej sprawie, były grupy skrajne, które "wzywają wprost do obalania konstytucyjnych organów".

"W Polsce tylko w jeden sposób można zmienić władzę, tylko demokratyczne wybory o tym decydują. Dodał, że nie będzie w Polsce żadnej rewolucji. "Rewolucji rozumianej nie w sensie politycznym i ideowym, bo na pewne rzeczy nie mamy wpływu, ale rewolucji dokonanej siłą, przy użyciu siły wobec konstytucyjnych organów państwa polskiego. Będą funkcjonowały swobodnie sejm, senat, rząd i prezydent" - mówił Kamiński.

Podkreślił jednocześnie, że każda instytucja publiczna, jeżeli tłum ruszyłby na nią, będzie chroniona przez policję. Jako przykład wymienił ratusz warszawski. "Będzie chroniony i będzie broniony, bo jest to instytucja publiczna. Prezydent Warszawy został wybrany w demokratycznych wyborach" - powiedział Kamiński.

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Arek.
czwartek, 28 października 2021, 12:58

Nie skąd...widać to najlepiej po obsadzaniu stanowiskn w kgp zaraz po wyborach wygranych przez nowe partie. Kiedy będZie kadencyjność komendanta głównego i wojewódzkich?

Elo
niedziela, 21 lutego 2021, 00:45

Panie ministrze... Jako obywatel mam prawo wyrażać swoje zdanie i wolne słowo obywatela i mogę oceniać z roli obywatela Pana jako urzędnika... Już obojętnie czyjim jest Pan sługusem..Barwy partyjne nie mają znaczenia a to co w sercu... A wiemy o kim myślę..Jot Ka... Proszę naprawdę nie udawać że nie widzi Pan do jakiej roli i jak nisko byliście w stanie upodlic Policję która tyle lat walczyła o dobre imię i wychodziła na prostą ... W 6lat doprowadziliście formacje mundurowa uzbrojona do roli partyjnego elementu... ... Policja jest upaartyjniona jak nigdy... I widzi to każdy... Więc na prawdę, Pana uwagi i tłumaczenia że Policja nie będzie partyjna bojówka są ironiczne.. Ludzie są tak wystraszeniu ze wykonują wszystkie rozkazy... Od komendy miejskiej po główna... A są one bezmyślne i stronniczo polityczne... Wiadomo że dana formacja nie może być w 100% apolityczna....Bo tak nie było i nigdy nie będzie... Ale przynajmniej 50na 50..Dzis mamy co mamy i widzi to każdy... Ale historia to oceni a Naród oceni to 2023r...

POLICEMAN
sobota, 19 grudnia 2020, 20:48

OCZYWIŚCI DOSADNIE TO WIDAĆ NA FILMIKU GDZIE LUDZIE CHCĄ ROZWINĄĆ WIELKĄ FLAGĘ UNII EUROPEJSKIEJ A CI "POLICJANCI KTÓRZY NIE SĄ BOJÓWKĄ PARTYJNĄ" NIE WIEDZĄC NAWET CO TO JEST ZA FLAGA PODBIEGAJĄ NAPADAJĄ NA NIEWINNYCH POLAKÓW I SIŁĄ PRÓBUJĄ IM UKRAŚĆ ICH WŁASNOŚĆ, CZYLI TĄ FLAGĘ Art. 257.KK § 1. Kto zabiera innej osobie cudze mienie ruchome w celu przywłaszczenia, podlega karze więzienia do lat 5. Art. 258.KK Kto używa przemocy albo grozi użyciem natychmiastowego gwałtu na osobie, aby utrzymać się w posiadaniu cudzego mienia ruchomego, zabranego komu innemu w celu przywłaszczenia, lub aby uniknąć bezpośredniego pościgu, podlega karze więzienia do lat 10. KOLEDZY POLICJANCI PO ZMIANIE WŁADZY CHYBA PÓJDZIECIE SIEDZIEĆ.... POLECAM FILM NA YOUTUBE "Bitwa z policją o flagę Unii Europejskiej. Wygrana."

Krzys
poniedziałek, 14 grudnia 2020, 12:05

Wypełniacie polecenia partii, w osobie jej wodza, więc jesteście milicją partyjną. Gdyby tak nie było, nie kwestionowalibyście prawa do demonstracji w słusznej sprawie. Covidowe przepisy nie mogą tego prawa zabierać tak nie zabierają tego prawa uczestnikom "słusznych" imprez.

Obserwator
niedziela, 22 listopada 2020, 14:43

Co innego słowa, co innego życie ...

Tweets InfoSecurity24