Reklama

Straż Graniczna

Zapora elektroniczna na granicy z Rosją zacznie działać w połowie lipca

Autor. Mariusz Błaszczak/Twitter

Według deklaracji wykonawcy, w połowie lipca włączymy pierwszy odcinek zapory elektronicznej na granicy z Rosją - poinformowała rzecznik prasowa komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska. Na granicy zainstalowanych zostało prawie tysiąc słupów pod kamery i ponad 50 m kabli sieciowych i transmisyjnych.

Reklama

Budowa zapory elektronicznej na granicy z obwodem królewieckim, czyli systemu kamer i czujników ruchu, trwa od kwietnia. Bariera o długości ok. 199 km będzie podzielona na 12 odcinków. Zainstalowanych zostanie na nich w sumie 2 tys. słupów kamerowych, 3 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 500 km kabli zasilających i transmisyjnych oraz 200 km kabli detekcyjnych, a także 12 kontenerów elektro-technicznych.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rzeczniczka szefa SG poinformowała, że na granicy stoi już prawie tysiąc słupów pod kamery, czyli połowa potrzebnych. Ułożonych zostało też ponad 50 km kabli sieciowych i transmisyjnych. W przyszłym tygodniu zainstalowany zostanie pierwszy kontener. Wykonawca - jak podkreśliła por. Michalska - na placach budowy przy granicy zgromadził już wszystkie potrzebne materiały budowlane.

"Według deklaracji wykonawcy w połowie lipca pierwszy odcinek ma już zostać uruchomiony" - zaznaczyła rzeczniczka SG. Jak dodała, podczas prac na granicy jest spokojnie. Przez pierwszych sześć miesięcy tego roku granicę Polski z obwodem królewieckim nielegalnie przekroczyły dwie osoby - obywatele Rosji, zostali zatrzymani.

Czytaj też

Oprócz robót na granicy przygotowywane jest też Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie, gdzie będą spływały sygnały z kamer i czujników. Znajdzie się w nich 12 stanowisk operatorskich, dwa stanowiska techniczne i stanowisko kierownika grupy. Centrum ma być gotowe do końca lipca.

Cały system elektroniczny na granicy z Rosją ma być gotowy do końca września. Buduje go polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł.

"Zapora" także na rzece

Straż Graniczna planuje budowę kolejnych zabezpieczeń także na rzecznych odcinkach granicy, np. na Bugu. Jak poinformowała na początku maja por. Michalska, w tym roku ma rozpocząć się procedura wyłonienia wykonawcy.

Nowe inwestycje na granicy umożliwi m.in. zaproponowana przez MSWiA nowelizacja ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Nowe regulacje pozwalają, aby na budowę i modernizację zabezpieczeń wykorzystane zostały środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa EFTA lub pochodzące z innych źródeł zagranicznych. Rzecznik prasowa komendanta głównego SG wyjaśnia, że pieniądze te w pierwszej kolejności mają zostać wykorzystane na zabezpieczenie rzecznych odcinków granicy zewnętrznej (z Rosją, Białorusią i Ukrainą), np. na rzece Bug, Świsłocz i innych. SG planuje zainstalować tam urządzenia elektroniczne. "W tym roku ma rozpocząć się procedura wyłonienia wykonawcy" - przekazała por. Michalska.

Czytaj też

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (1)

  1. user_1047923

    Co tam zapora. Pole minowe.

Reklama