Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna zainstaluje "urządzenia elektroniczne" na rzecznych odcinkach granicy wschodniej

Autor. Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Straż Graniczna planuje budowę kolejnych zabezpieczeń na granicy wschodniej. Na rzecznych odcinkach granicy, np. na Bugu, zainstalowane zostaną urządzenia elektroniczne. W tym roku ma rozpocząć się procedura wyłonienia wykonawcy - poinformowała por. Anna Michalska, rzecznik komendanta głównego Straży Granicznej.

Reklama

O tym, że na rzecznych odcinkach wschodniej granicy Polski mogą pojawić się systemy zabezpieczające InfoSecurity24.pl informował już na początku kwietnia. Nowe inwestycje na granicy umożliwi m.in. zaproponowana przez MSWiA nowelizacja ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Proponowany przepis pozwoli, aby na budowę i modernizację zabezpieczeń wykorzystane zostały środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa EFTA lub pochodzące z innych źródeł zagranicznych.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Por. Anna Michalska, rzecznik prasowa komendanta głównego SG wyjaśnia, że pieniądze te w pierwszej kolejności mają zostać wykorzystane na zabezpieczenie rzecznych odcinków granicy zewnętrznej (z Rosją, Białorusią i Ukrainą), np. na rzece Bug, Świsłocz i innych. SG planuje zainstalować tam urządzenia elektroniczne. "W tym roku ma rozpocząć się procedura wyłonienia wykonawcy" - przekazała por. Michalska.

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej została uchwalona jesienią 2021 roku w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusi. W oparciu o jej zapisy na podlaskim odcinku tej granicy powstała zapora fizyczna i elektroniczna. Jej koszt wyniósł ok. 1,6 mld zł. Obecnie budowana jest też zapora elektroniczna na granicy z Rosją. Na te prace zakontraktowano ponad 373 mln zł. Nowy zapis proponowany do tej regulacji znalazł się w procedowanej jeszcze w parlamencie ustawie dotyczącej uczelni służb mundurowych nadzorowanych przez MSWiA.

Czytaj też

Zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami ustawą dotyczącymi budowy zabezpieczenia granicy do takich inwestycji nie są stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień nie stosuje się Prawa zamówień publicznych, a kontrolę nad nimi sprawuje CBA. Informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zabezpieczenia są niejawne.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze