Straż Graniczna
Straż Graniczna rekrutuje. Uda się zrekompensować tegoroczne odejścia ze służby?
Prawie pół tysiąca osób złożyło w marcu dokumenty o przyjęcie do służby w Straży Granicznej - poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że duże zainteresowanie służbą w SG cieszy, ale formacja czeka na kandydatów o najlepszych predyspozycjach psychicznych i fizycznych.
Z danych przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że w pierwszym kwartale tego roku dokumenty o przyjęcie do służby złożyło prawie 1,3 tys. osób. Najwięcej, bo 491 osób takie dokumenty złożyło w marcu. W lutym było to 398, a w styczniu 410 osób. Rok wcześniej w pierwszym kwartale roku podania złożyły 1164 osoby. "Cieszymy się, że jest tak duże zainteresowanie służbą w SG. Nie będziemy jednak ukrywać, że stawiamy na najlepszych, nawet kosztem tego, że nie uda się nam przyjąć tylu kandydatów, ilu planujemy" - powiedziała rzeczniczka komendanta głównego SG por. Anna Michalska.
Jesteśmy wysoko oceniani w porównaniu z innymi formacjami granicznymi państw UE, a chcemy być najlepsi. Choć stawiamy na ciągły rozwój, inwestycje w technologie, nowoczesne rozwiązania to najważniejsze dla nas jest pozyskanie jak najlepszych kandydatów do służby, o najlepszych predyspozycjach psychicznych, fizycznych, dobrym wykształceniu, specjalistów w konkretnych dziedzinach, pasjonatów, którzy gotowi są zmierzyć się z różnymi wyzwaniami i przygotowani są do podejmowania odpowiedzialnych decyzji.
por. Anna Michalska, rzeczniczka prasowa komendanta głównego Straży Granicznej
Z danych SG za pierwszy kwartał tego roku wynika, że do służby w formacji przyjęto 328 osób, w tym samym czasie ze służby odeszło na emeryturę ponad 1,1 tys. osób. Jak przekazała rzeczniczka, odejścia na emeryturę już się jednak zakończyły. Zapewniła też, że w tym roku formacja planuje przyjąć do służby ponad 1,1 tys. osób, co zrekompensuje odejścia. Komendanci poszczególnych oddziałów mogą także zdecydować o zwiększeniu naboru.
Czytaj też
Przypomnijmy, postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat wysyłany jest również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf. W drugim etapie postępowania kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Następnie rekruci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.
W pierwszym kwartale 2023 roku ze służby w SG odeszło dwa razy więcej funkcjonariuszy niż w roku poprzednim, kiedy szeregi formacji opuściło 589 funkcjonariuszy i 2,5 razy więcej niż w roku 2021, kiedy liczba odejść wynosiła 418. "Powodem były emerytura, przeniesienia do służb i zwolnienia" – tłumaczyła por. Michalska.