Funkcjonariusze Straży Granicznej 19 marca wyjechali na kolejną misję wspierającą służby Republiki Macedonii Północnej – poinformowała Straż Graniczna. Polscy funkcjonariusze w Macedonii będą pełnić służbę w bezpośredniej ochronie granicy macedońsko – greckiej.
30 funkcjonariuszy Straży Granicznej weźmie będzie wspierało działania zapobiegające nielegalnej migracji na granicy macedońsko-greckiej.
W operacji wsparcia biorą udział funkcjonariusze z Bieszczadzkiego, Morskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Nadbużańskiego, Śląskiego, Karpackiego, Nadodrzańskiego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie oraz Biura Spraw Wewnętrznych SG. Przed wyjazdem odbyli szkolenie, mające na celu zintegrowanie zespołu i przygotowanie grupy do wspólnej służby podczas wyjazdu. Uczestniczyli m.in. w zajęciach z kwalifikowanej pierwszej pomocy w trakcie realizacji zadań służbowych, w tym ewakuację i samoewakuację z pojazdu, technik posługiwania się bronią palną oraz doskonalili taktykę i technikę realizacji czynności w obiektach zurbanizowanych i zasady przemieszczania się pojazdów w kolumnie. Dowódcą grupy jest mjr SG Władysław Gbur, który na co dzień pełni służbę w Podlaskim Oddziale SG.
To już kolejna misja polskich strażników granicznych w Macedonii. Jak wielokrotnie podkreślali przedstawiciele SG oraz MSWiA, dzięki wspólnym patrolom z udziałem funkcjonariuszy macedońskich granica na odcinku ochranianym przez polską Straż Graniczną granica stała się bezpieczniejsza i bardziej szczelna, a główny szlak migracyjny, tzw. "bałkański", w wyniku wzmocnienia granic, przestał być popularny wśród nielegalnych migrantów.
Jak zauważa dr Jacek Raubo, działania naszych funkcjonariuszy w tego rodzaju misjach to bezpośrednia inwestycja w bezpieczeństwo naszego państwa, jak również bezpieczeństwo całej Europy. Dlatego tym bardziej należy doceniać wysiłek, który podejmuje się wraz z procesem przygotowania kolejnych zmian i samej pracy w rejonie wspólnych polsko-macedońskich operacji.
DM