Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna ma już własny symulator samolotu

GLOMEX symulator samolotu Straż Graniczna
Autor. GLOMEX MS Polska

Funkcjonariusze Straży Granicznej szkolący się w ośrodku w Lubaniu mogą już korzystać z symulatora samolotu. Ma on pozwolić na podnoszenie kwalifikacji i umiejętności mundurowych, poprzez umożliwienie odwzorowania rzeczywistych warunków pracy. Ze sprzętu mają również korzystać funkcjonariusze służb z państw członkowskich UE i z państw trzecich.

Reklama

Zgodnie z postanowieniami umowy ze Strażą Graniczną, mającymi na celu wyposażenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG im. Gen. Bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna w Lubaniu, firma Glomex MS Polska Sp. z o.o. podjęła się dostawy, montażu i uruchomienia symulatora statku powietrznego. Wykorzystany do jego stworzenia został Boeing 737-700 NG, którego operatorem przez 23 lata, do kwietnia 2020 r. były linie lotnicze Jet Time.

Reklama

Jak informuje Straż Graniczna, szkolenia funkcjonariuszy prowadzone są już od dłuższego czasu, ale symulator znacząco zwiększa możliwości treningów. Samolot będzie dawał możliwość podniesienia kwalifikacji i umiejętności funkcjonariuszy, poprzez umożliwienie odwzorowania rzeczywistych warunków pracy. Tak przygotowany personel, będzie miał większe doświadczenie i zmniejszy się prawdopodobieństwo, że dojdzie do sytuacji, która zaskoczy mundurowych.

GLOMEX symulator samolotu Straż Graniczna
Autor. GLOMEX MS Polska

W celu zapewnienia jak najlepszych warunków szkolenia funkcjonariuszy, symulator został wyposażony między innymi w imitacje wyposażenia kabiny pilotów, zjazd ewakuacyjny, schody oraz przeprowadzone zostały prace nad przystosowaniem oświetlenia, nagłośnienia, klimatyzacji, wentylacji i zadymiania. Wykonane czynności miały za zadanie jak najwierniejsze oddanie rzeczywistego funkcjonowania samolotu w różnych sytuacjach. Symulator po adaptacji wszystkich systemów został umieszczony w nowo powstałym budynku, w którym znajdują się również sale szkoleniowe.

Reklama

Prace zakończone zostały dokładnie 07 lipca 2022 r. Tym samym firma Glomex MS Polska Sp. z o.o. przekazała symulator szkoleniowy w ręce Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG im. Gen. Bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna w Lubaniu, gdzie będzie on służył realizacji procesu szkolenia funkcjonariuszy Straży Granicznej, zapewniając możliwie najwierniejsze odwzorowanie realnych warunków panujących na pokładzie samolotu podczas realizacji różnych scenariuszy szkoleń.

GLOMEX symulator samolotu Straż Graniczna
Autor. GLOMEX MS Polska

Umowa na wyposażenie ośrodka SG w symulator samolotu podpisana została pod koniec 2020 roku, po dość sprawnie przeprowadzonym postępowaniu, które wystartowało we wrześniu tego samego roku. Wcześniej, by przygotować się do przetargu, formacja zrealizowała dialog techniczny, który zakończył się w marcu br. Jak podkreśla Straż Graniczna, jego celem było doradztwo i pozyskanie informacji w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia dotyczącego dostawy symulatora statku powietrznego, specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określenia warunków umowy przy realizacji zadania z uwzględnieniem, iż symulator statku powietrznego powinien stanowić rzeczywiste odzwierciedlenie warunków wykonywania czynności służbowych na pokładzie samolotu. Dialog ten został zresztą przeprowadzony właśnie z GLOMEX MX Polska.

Za dostawę sprzętu oraz szkolenie ośrodek w Lubaniu zapłaci ponad 3,2 mln złotych brutto, czyli oferta na spokojnie zmieniła się w wynoszącym 3,6 mln złotych brutto finansowaniu. Aczkolwiek, to nie z budżetu jednostki pokryte zostanie to zamówienie, a ze środków unijnych. A dokładnie z programu Fundusz azylu, migracji i integracji (FAMI). Natomiast projekt, to "Budowa obiektu szkoleniowego i rozbudowa bazy noclegowej na potrzeby prowadzenia szkoleń z zakresu powrotów przymusowych cudzoziemców", na który UE przekazała dokładnie 19,950 mln złotych.

Widok elewacji z bramą wjazdową. Źródło: Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rückemanna
Widok elewacji z bramą wjazdową. Źródło: Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rückemanna

W ramach projektu powstać ma baza szkoleniowa (część dydaktyczna i część noclegowa) przeznaczona do prowadzenia szkoleń rozwijających profesjonalne kompetencje oraz kwalifikacje funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz personelu innych służb z państw członkowskich i z państw trzecich. I tam właśnie, w bazie zamontowany zostanie symulator statku powietrznego, którego dostawę zlecił ośrodek.

Zgodnie z wymaganiami SG, symulator statku powietrznego miał mieć do 24 m długości, a także ok. 7 m szerokości ze skrzydłami lub podporami (szerokość samego kadłuba wskazano na ok. 4 m). Miał mieć on również maksymalnie ok. 7 m wysokości. Kadłub wyposażony miał być w kabinę pilotów, drzwi przednie (po obu stronach), drzwi tylne (po obu stronach), wyjście ewakuacyjne (po obu stronach), toalety pokładowe (z tyłu i z przodu) i kuchnię. Jego nośność miała umożliwiać użytkowanie przez liczbę osób odpowiadającą liczbie miejsc siedzących w symulatorze, jednak nie mniej niż 120 dorosłych osób. Straż Graniczna wymagała również, by zachowane zostały oryginalne elementy, np. foteli pilotów, drzwi wejściowych do kabiny, wózki cateringowe, schowki bagażowe, oszklenie okien czy kamizelki ratunkowe. Na liście nowych instalacji, które miały znaleźć się na wyposażeniu symulatora, znaleźć mogliśmy natomiast m.in. zasilanie, oświetleniowe, klimatyzację, nagłośnienie, zadymianie (do symulacji pożaru) czy monitoring (z możliwością przesyłania informacji on-line do sali wykładowej). Wykonawca miał również dostarczyć ozonator do dezynfekcji wnętrza symulatora.

Reklama

Komentarze

    Reklama