Podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji w rękach ABW

10 czerwca 2021, 09:03
1460x616-18
Fot. ABW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Janusza N., podejrzanego o współpracę z obcymi służbami – poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak przekazał Żaryn, N. pracował na zlecenie ustalonych osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu. Mężczyzna usłyszał już zarzut szpiegostwa.

Jak poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, materiał dowodowy zgromadzony w śledztwie przez ABW wskazuje, że podejrzany prowadził działania na rzecz Federacji Rosyjskiej. "Janusz N. na zlecenie osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu próbował nawiązać kontakt z polskimi oraz zagranicznymi politykami, w tym z pracującymi w Parlamencie Europejskim" – podał dział prasowy PK. Podejrzany miał podejmować swoje działania na terenie Polski, Unii Europejskiej i innych państw. Aktywność ta – jak podkreśla Żaryn - wpisywała się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w UE i na arenie międzynarodowej. Janusz N. miał otrzymywać zlecenia od ustalonych osób, działających na rzecz rosyjskiego wywiadu, i na ich podstawie podejmował próby dotarcia do polskich oraz zagranicznych polityków, w tym pracujących w Parlamencie Europejskim.

Zatrzymanemu 31 maja mężczyźnie przedstawiono zarzut szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej. 2 czerwca 2021 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, po rozpoznaniu wniosku prokuratury, zastosował wobec Janusza N. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.

Śledczy ustalili, że N. prowadził aktywność na rzecz Federacji Rosyjskiej, którą nasilił po tym, jak wcześniej pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano jego współpracownika.

Podczas czynności procesowych śledczy przeszukali miejsca zamieszkania Janusza N. oraz siedziby związanych z nim podmiotów. W toku działań zabezpieczono ponad 300 tys. zł (częściowo w walucie Euro) oraz dużą ilość nośników danych. 

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział Zamiejscowy ABW w Olsztynie Delegatury ABW w Białymstoku, pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

DM/PAP

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
kibic
czwartek, 10 czerwca 2021, 19:36

I co z tego? Jak Ruscy naszego złapią, to moga mu dać nawet dożywocie. Jak potem dokonamy wymiany, skoro u nas górna granica jest niska, a dostanie jeszcze mniej? Choćby dlatego należy podnieść w polskim kk maksymalny wyrok za szpiegostwo.

Takijeden
piątek, 11 czerwca 2021, 18:58

Kara za szpiegostwo powinna być bardzo wysoka plus odebranie mu wszelkich świadczeń, gdyż taki "koleś" naraża na niebezpieczeństwo ~40mln naród, a nie jak nie dawno 5 lat w zawiasach i emerytura od wojska. To śmiech na sali...

Saw
piątek, 11 czerwca 2021, 02:04

Dokładnie. Kara za szpiegostwo jest zwyczajnie śmieszna i tylko zachęca do tego procederu. Działa tu niezłe szpiegowskie lobby, że do tej pory nie naprawili tego ustawą.

hunt
piątek, 11 czerwca 2021, 00:18

A skad wiesz, ze to szpieg, nawet nie rozumiesz pojecia "szpieg".

Stachu wie lepij
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:10

To chyba lobbing a nie szpiegostwo?

Prostak
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:00

Za udowodnione szpiegostwo powinna być kara śmierci.

Bren
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:18

To wygląda na klęsk naszych służb ;)

bbb
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:38

Oby się nie skończyło jak z panem P.Trzy lata w areszcie śledczym i wyroku brak.

Tweets InfoSecurity24