Reklama

Straż Graniczna

Nowe łodzie patrolowe na Bugu [WIDEO]

Autor. Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Trzy aluminiowe łodzie płaskodenne o łącznej wartości 300 tys. zł trafiły do Nadbużańskiego Oddziału SG. Dzięki nim funkcjonariusze SG będą mogli skuteczniej patrolować rzekę graniczną Bug.

Łodzie marki Ultra Marine Explorer E420 już zostały dostarczone do placówek SG w Terespolu, Włodawie oraz Hrubieszowie.  Dwie będą pomagać w ochronie polsko-białoruskiej granicy, a jedna polsko-ukraińskiej.

Wymiary nowo zakupionych łodzi to: długość - 410 cm, szerokość - 174 cm, zanurzenie do 30 cm. Wyposażone są w silniki zaburtowe marki Mercury (moc 40 i 50 KM). Każda z łodzi posiada również belkę świetlną z głośnikiem oraz urządzenie do monitorowania dna akwenu o zasięgu 40 m. Łodzie zostały zakupione wraz z przyczepami podłodziowymi służącymi do ich transportu.

YouTube cover video

Poza patrolowaniem granicy i przeciwdziałaniu nielegalnej migracji przez graniczną rzekę Bug, będą również wykorzystywane do przeciwdziałania zagrożeniom środowiska oraz likwidacji ich skutków na terenie województwa lubelskiego. Zakup łodzi został dofinansowany ze środków NFOŚiGW.

Obecnie Nadbużański Oddział SG posiada łącznie 17 łodzi śródlądowych. Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG ochraniają granicę na rzece Bug o łącznej długości prawie 400 km, ponad 171 km to granica z Białorusią, a 228 km z Ukrainą. Granica na Bugu to nie tylko granica Polski, ale również granica zewnętrzna UE.

Autor. Straż Graniczna

W czwartek, 6 stycznia 18 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. "W tym jeden obywatel Kirgistanu, który przepłynął na stronę polską przez rzekę graniczną Bug na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Janowie Podlaskim. Do zdarzenia doszło przed północą. Mężczyźnie udzielona została oczywiście od razu pomoc medyczna, w tym również zapewniono suche ubrania, ciepłe jedzenie, napoje. Jest w dobrym stanie zdrowia. Rano przeprowadzane będą czynności z jego udziałem" -- poinformowała por. Anna Michalska. Jak oceniła, prób przekroczenia granicy nie jest dużo, ale "te przypadki wskazują, że osoby są coraz bardziej zdeterminowane, np. próbują przepłynąć rzekę, czy są agresywne".

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama
Reklama

Komentarze