Reklama

Straż Graniczna

Koniec z kontrolami na granicy ze Słowacją

Autor. Straż Graniczna

W sobotę kończą się tymczasowe kontrole na granicy polsko-słowackiej. Taką decyzję podjął szef MSWiA Marcin Kierwiński. „Kontrole będą trwały do północy 2 marca 2024 roku” – poinformował resort spraw wewnętrznych i administracji.

Decyzję ministra o zakończeniu tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicy ze Słowacją przekazał w piątek resort SWiA. „Decyzja ta spowodowana była ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tzw. szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej” – podało MSWiA.

Reklama

Jak zapewnił resort w sytuacja migracyjna będzie na bieżąco monitorowana i „w przypadku wzrostu zagrożenia działania kontrolne na granicy mogą zostać wznowione”. „Straż Graniczna nadal będzie prowadzić kontrole wewnątrz kraju ukierunkowane na zwalczanie nielegalnej migracji na głównych szlakach komunikacyjnych i w innych wytypowanych miejscach” – dodało MSWiA.

Czytaj też

Tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją zostały wprowadzone 4 października 2023 roku w trybie pilnym na podstawie kodeksu granicznego Schengen. Decyzję o tymczasowych kontrolach MSWiA tłumaczyło to tym, że są niezbędne do „zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego w związku z wystąpieniem poważnego zagrożenia nielegalną imigracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej”.

Kontrola graniczna na granicy ze Słowacją była przedłużana sześć razy: od 14 października do 2 listopada, od 3 listopada do 22 listopada, od 23 listopada do 3 grudnia, od 4 grudnia do 2 stycznia 2024 roku, od 3 stycznia do 1 lutego oraz od 2 lutego do 2 marca.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze