Straż Graniczna
Komplety perymetryczne dla bieszczadzkich strażników
Tylko jeden podmiot okazał się zainteresowany realizacją dostaw systemów ochrony perymetrycznej dla Straży Granicznej, w ramach przetargu koordynowanego przez Bieszczadzki Oddział formacji. Do wydania, przynajmniej na zamówienie podstawowe, SG ma ponad 2,77 mln złotych, co oznacza, że wspomniana propozycja mieści się w jej budżecie.
Pruszkowski SILTEC chce dostarczyć Straży Granicznej systemy ochrony perymetrycznej, a wartość tych dostaw wycenił, w opcji podstawowej, na ponad 2,67 mln złotych brutto. Natomiast łączną cenę oszacował na ponad 2,98 mln złotych brutto. Przedmiotem zamówienia jest bowiem dostawa, w ramach podstawy, dwóch fabrycznie nowych systemów, pierwsze ich uruchomienie we wskazanych miejscach oraz realizacja szkoleń z ich obsługi dla 24 osób. Przy czym, systemy mają mieć odmienne ukompletowanie. Pierwszy z nich składać ma się z jednej stacji bazowej, 24 bezprzewodowych czujników sejsmicznych, pięciu kamer TV, pięciu retransmiterów radiowych dla sygnału z kamer TV, odbiorników ręcznych oraz innych akcesoriów, sprzętu transportowego czy okablowania. Drugi zestaw to już dwie stacje bazowe, 36 bezprzewodowych czujników, sześć kamer TV, sześć retransmiterów radiowych dla sygnału z kamer TV, odbiorniki ręczne, a także inne akcesoria, sprzęt transportowy czy okablowanie.
Zamówienie opcjonalne, o którym pisze Straż Graniczna, to natomiast do sześciu dodatkowych bezprzewodowych czujników sejsmicznych do pierwszego kompletu oraz do 14 dodatkowych bezprzewodowych czujników sejsmicznych do drugiego kompletu.
Montaż całego sprzętu formacja planuje w trzech lokalizacjach wybranych spośród: Placówka Straży Granicznej w m. Horyniec Zdrój, Korczowa, Medyka, Hermanowice, Huwniki, Krościenko, Czarna Górna, Stuposiany, Placówka Straży Granicznej Lubaczów – Przejście Graniczne Budomierz.
Straż Graniczna wymaga również, by sprzęt był objęty gwarancją min. 24 miesięcy na całość systemu włącznie z akumulatorami/bateriami, które w przypadku zużycia będą wymieniane w całym okresie gwarancyjnym. Na realizację zamówienie zwycięzca będzie miał 90 dni kalendarzowych od podpisania umowy.
Przypomnijmy, że sprzęt perymetryczny wykorzystywany jest do monitorowania doraźnych odcinków granicy państwowej, położonych w trudno dostępnym terenie, jak również szlaków przerzutowych lub tymczasowych miejsc nielegalnych migracji.
Zamówienie realizowane jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Jak informował w zeszłym roku InfoSecurity24.pl, w ramach tego programu do lwowskiej jednostki Państwowej Straży Granicznej Ukrainy trafiły cztery mobilne systemy termowizyjne zabudowane na terenowych autobusach Tarsus Praetorian. Umieszczona na wysuwanym maszcie głowica optoelektroniczna umożliwia wykrycie pojazdu z odległości 12 km, a człowieka na dystansie 4 km.
MR