Straż Graniczna
Termowizja na wschodnią granicę
Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie ma docelowo otrzymać przenośne, chłodzone kamery termowizyjne. Rozpisany obecnie przetarg został podzielony na cztery części. W sumie kupionych zostanie 46 fabrycznie nowych kamer. Jeśli uda się wyłonić dostawcę, kamery mają trafić do Straży Granicznej do 30 kwietnia 2020 r.
Przetarg Straży Granicznej na fabrycznie nowe, wyprodukowane nie wcześniej niż w 2018 r., chłodzone, przenośne kamery termowizyjne został podzielony na cztery części. W pierwszej części zakłada się pozyskanie 5 zestawów kamer, w drugiej 17 zestawów, w trzeciej 8 zestawów, a w czwartej 16 zestawów. W sumie do Nadbużańskiego OSG ma trafić 46 nowych kamer. Zakup ma być współfinansowany ze środków unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Oferty na nowe kamery termowizyjne dla Nadbużańskiego OSG mają być składane do 4 czerwca bieżącego roku i wówczas najprawdopodobniej poznamy przede wszystkim zaoferowane ceny nowego wyposażenia. Jest to o tyle istotne, iż cena brutto oferty ma stanowić jedno z dwóch kryteriów oceny (60 proc.), obok okresu udzielonej gwarancji (40 proc.).
Kamery termowizyjne dla Nadbużańskiego OSG mają być urządzeniami tylko trzeciej generacji, zasilanymi akumulatorowo z wymiennych źródeł zasilania. Przy czym, dodatkowo, dopuszcza się możliwość ich podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania. Straż Graniczna podkreśla, że mają być one wykorzystywane głównie przez patrole piesze oraz mobilne naszych pograniczników, jak również w ramach zasadzek, w przypadku obserwacji najbardziej zagrożonych odcinków polskiej granicy państwowej. Z tego powodu, podkreślone zostało to, że poziom hałasu emitowanego przez poszukiwane kamery nie może demaskować pozycji funkcjonariuszy w odległości większej niż 0,5 km.
Czytaj też: Straż Graniczna szuka quadów
W specyfikacji technicznej zaznaczono, że szacowany średni czas pracy tego rodzaju kamer w ciągu doby to 4 godziny. Poszukiwane kamery mają oferować przynajmniej dwukrotny zoom elektroniczny, a czas ich uruchomienia ma być nie dłuższy niż 5 minut, jeśli chodzi o użytkowanie w temperaturze otoczenia do ok. 20°C. Kamery mają pozwalać pogranicznikom na skuteczne wykorzystywanie ich możliwości w trudnych warunkach, przy temperaturach od -25°C do nawet +45°C.
Tego rodzaju wyposażenie, ma oferować zasięg wykrycia nie mniejszy niż 5500 m, zasięg rozpoznania celu nie mniejszy niż 1800 m, a zasięg identyfikacji nie mniejszy niż 900 m. Efektywność kamer ma być wzmocniona poprzez zastosowanie detektora podczerwieni, ale dopuszcza się zastosowanie również innych czujników wbudowanych w kamery, tj. GPS, czujników północy DMC, dalmierzy laserowych LRF. Kamery tego rodzaju mają umożliwiać nie tylko samą obserwację, ale także pozwalać na wykonywanie i zapisywanie zdjęć oraz plików wideo na wewnętrznym, zainstalowanym na stałe nośniku danych o pojemności zapewniającej minimum 1 godzinę nagrań wideo.
Jeśli chodzi o wagę, to masa kamery w konfiguracji podstawowej, a więc gotowej do prowadzenia obserwacji wraz z akumulatorem zapewniającym co najmniej 4 godziny pracy, ale bez pozostałych akcesoriów nie może przekraczać 3,5 kg.
jr