Reklama

Straż Graniczna

Wieże obserwacyjne Straży Granicznej do modernizacji

Fot. Podlaski Oddział Straży Granicznej
Fot. Podlaski Oddział Straży Granicznej

Jeszcze w tym roku Nadbużański Oddział Straży Granicznej najprawdopodobniej będzie mógł monitorować przygraniczne tereny za pomocą nowych systemów obserwacji, zlokalizowanych na wieżach. Ma to być efekt przetargu na wymianę systemów optoelektronicznych, który ma zakończyć się dostawami nowego wyposażenia samych wież oraz Lokalnych Ośrodków Nadzoru do 29 listopada 2019 r. Zakupy nowych systemów mają być kolejnym etapem zmian w zakresie modernizacji Straży Granicznej.

Ochrona wschodniej granicy państwa ma zostać wzmocniona poprzez instalację nowych systemów optoelektronicznych na istniejących tam wieżach, przeznaczonych do obserwacji terenu oraz wykrywania i rozpoznawania obiektów w rejonach przygranicznych. Nowe systemy mają w niedalekiej przyszłości poprawić możliwości działania w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej w zakresie np. wykrywania usiłowań nielegalnego przekraczania polskiej granicy.

Straż Graniczna rozpisała przetarg na dostawy nowych systemów optoelektronicznych dla Nadbużańskiego Oddziału SG. Chodzi o demontaż dotychczas użytkowanych rozwiązań, które znajdują się obecnie na wieżach obserwacyjnych oraz instalację nowej generacji technologii w zakresie systemów optoelektronicznych. Oczywiście wiąże się to z modernizacją Lokalnych Ośrodków Nadzoru, z których odbywa się sterowanie, zobrazowanie oraz rejestracja danych.

Czytaj też: Nowoczesne rozwiązania w obserwacji granic [WYWIAD]

W ramach zamówienia podstawowego, w obrębie części pierwszej zamówienia, planowane jest dokonanie wymian w wieżach ulokowanych w: Woli Uhruskiej, Zbereżu, Kryłowie, Chłopiatynie oraz Herebnnem. W ramach prawa opcji SG zastrzegła możliwość zmodernizowania również wież znajdujących się w Dołhobyczowie oraz w Janowie Podlaskim. W części drugiej zamówienia planuje się wymianę dotychczas użytkowanych systemów w Nowodzielu (wieża) i Kuźnicy (lokalny ośrodek kontroli). SG podkreśliła, że oczekuje realizacji zamówienia na nowe systemy optoelektroniczne do 29 listopada bieżącego roku. Przy czym, planuje się otwarcie złożonych ofert 29 kwietnia bieżącego roku.

Czytaj też: Airbus H135 wyląduje na wschodniej granicy

Nowe głowice optoelektroniczne mają pozwalać funkcjonariuszom SG na wykrywanie zarówno osób, które usiłują dokonać nielegalnego przekroczenia granicy państwowej, ale też do wykrywania aktywności osób oraz pojazdów w pobliżu samej granicy, które mogą być powiązane z przestępczością graniczną. Podstawowym wyposażeniem poszukiwanych głowic optoelektronicznych mają być: chłodzona kamera termowizyjna co najmniej trzeciej generacji, kamera światła dziennego, dalmierz laserowy. Całość ma być zainstalowana w głowicy zlokalizowanej na szczycie wieży i obsługiwanej przez zmechanizowaną platformę obrotową, sterowaną w sposób zdalny z danego Lokalnego Ośrodka Nadzoru. W przypadku oceny poszczególnych ofert, złożonych SG w trakcie przetargu, kluczowe mają być takie kryteria jak cena (60 proc.), okres gwarancji (30 proc.) oraz płynna zmienność pola widzenia kamery w przypadku kamery termowizyjnej (10 proc.).

W przypadku kamery termowizyjnej wskazuje się, że zasięg wykrycia musi być nie mniejszy niż 11 000 m, zasięg rozpoznania nie mniejszy niż 5 000 m, zaś zasięg identyfikacji nie mniejszy niż 2 500 m. Musi ona mieć również przynajmniej dwukrotny zoom elektroniczny i oferować minimalną liczbę pikseli 640x480 p. W przypadku kamery światła dziennego mowa jest o obiektywie pozwalającym na wykrycie obiektu o wymiarach 1,5 na 1,5 m z odległości 10 km, oferując obraz w jakości 1024x768 p. Oczywiście nie wolno zapomnieć o dalmierzu laserowym, pozwalającym na pomiar odległości co najmniej w zakresie 200-10 000 m w warunkach dobrej widoczności. W przypadku zastosowania dalmierza w celu oznaczenia konkretnego obiektu, zostaje on naniesiony na elektroniczną mapę i wyświetlony w Lokalnym Ośrodku Nadzoru. Zebrany materiał będzie mógł być nagrywany, np. w celu późniejszego wykorzystania jako materiał dowodowy.

Czytaj też: Ponad 300 samochodów, dwa śmigłowce, dwa samoloty. Rok w wykonaniu SG

Oprócz zdjęcia dotychczas użytkowanych systemów optoelektronicznych oraz zastąpienia ich nowymi, zwycięzca przetargu ma zapewnić SG szkolenie w zakresie nowych systemów. W trakcie szkoleń ma być przeszkolonych po 4 przedstawicieli SG z każdej placówki lub przejścia granicznego w których zainstalowane zostaną nowe rozwiązania technologiczne w ramach Lokalnego Ośrodka Nadzoru, a także 4 pracowników Komendy Głównej SG.

Przypomnijmy, że jak pisaliśmy na InfoSecurity24.pl, przygotowana została też dokumentacja na budowę kolejnych placówek oraz właśnie wież obserwacyjnych. Straż Graniczna przeznaczyła na to łączną kwotę prawie 96 mln zł, w tym 85 mln zł pochodzić ma z Programu Modernizacji.

Czytaj więcej: Straż Graniczna zdradziła co kupi w 2019 roku

jr

Reklama

Komentarze

    Reklama