Reklama

Straż Graniczna

Coraz tłoczniej na przejściach granicznych

Autor. Straż Graniczna/Twitter

W pierwszej połowie roku funkcjonariusze SG odprawiali średnio na dobę ponad 106,5 tys. podróżnych, to wzrost o 18 proc. w porównaniu z pierwszą połową ubiegłego roku – poinformowała rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Łącznie w tym roku na przejściach granicznych odprawiono 19,3 mln podróżnych.

Reklama

Michalska poinformowała, że w pierwszej połowie tego roku funkcjonariusze SG odprawiali średnio ponad 106,5 tys. podróżnych na dobę. Dla porównania w takim samym okresie ubiegłego roku było to 90 tys. podróżnych na dobę. Łącznie w tym roku na przejściach granicznych odprawiono 19,3 mln podróżnych. W takim samym okresie 2022 roku - 16,3 mln.

Reklama

Ruch graniczny najbardziej wzrósł w przejściach lotniczych, taki sposób podróżowania najczęściej wybierają Polacy, którzy stanowią ponad 66 proc. (6 mln osób) wszystkich podróżnych. W pierwszej połowie tego roku było to łącznie 9 mln osób.

Czytaj też

Z danych SG wynika, że ruch na granicy z Ukrainą pozostał na tym samym poziomie co rok temu – w pierwszej połowie 2023 r. odprawiono na tym odcinku granicy 8,6 mln osób. W takim samym okresie ubiegłego roku było to 8,4 mln.

Reklama

"Spośród wszystkich przejść granicznych najwięcej podróżnych w 2023 r. odprawiono w przejściu lotniczym Warszawa-Okęcie – prawie 3 mln podróżnych, co daje średnio na dobę 16,5 tys. osób. Na drugim miejscu znalazło się przejście graniczne w Medyce na granicy z Ukrainą – 2,1 mln, czyli 11,8 tys. osób na dobę, a na trzecim przejście lotnicze Kraków - Balice – 1,5 mln podróżnych, czyli 8,4 tys. osób na dobę" - przekazała rzeczniczka SG. Dodała, że w tym przejściu granicznym ruch wzrósł o 47 proc. W pierwszej połowie 2022 roku odprawiono tam 5,7 tys. osób dziennie.

Michalska poinformowała, że wśród podróżnych, którzy przekraczali granice Polski w pierwszej połowie 2023 najwięcej było obywateli Ukrainy – 8,7 mln, którzy stanowili ponad 45 proc. wszystkich podróżnych. Obywatele Polski stanowili 33 proc. wśród wszystkich podróżnych – 6,3 mln.

Czytaj też

Najwięcej osób w tym roku odprawiono w czerwcu, czyli od momentu, kiedy rozpoczęły się wyjazdy wakacyjne – 4,1 mln podróżnych na obu kierunkach. To o pół miliona więcej niż w czerwcu 2022 r. – 3,5 mln podróżnych.

Nieznacznie na granicach zewnętrznych wzrósł również ruch środków transportu. Mowa tutaj m.in. o samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach i motocyklach - z 2,6 mln środków transportu w 2022 roku do 2,7 mln w 2023 r. roku. "O ponad 18 proc. wzrosła liczba statków powietrznych na granicach Polski – z 48 tys. w 2022 roku, do 55,7 tys. w 2023 roku" - przekazała rzeczniczka SG.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama