Reklama

Straż Graniczna

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej: wartość nielegalnie przemycanych towarów wyniosła ponad 23 mln złotych

Autor. bieszczadzki.strazgraniczna.pl

W ubiegłym roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odprawili o 820 tys. więcej podróżnych i o 600 tys. więcej pojazdów niż rok wcześniej. Łącznie odprawiono ponad 5,5 mln podróżnych; blisko 17 proc. więcej niż w 2020 roku. BOSG podał także dane dotyczące przemytu i nielegalnych naruszeń granicy.

Jak zaznaczyła we wtorek rzeczniczka komendanta BOSG mjr Elżbieta Pikor, we wspomnianym okresie ujawniono także "rekordową w ciągu ostatnich lat liczbę fałszywych dokumentów; przeszło trzy tysiące". "Na granicy zatrzymano również 220 nielegalnych imigrantów" - dodała.

W 2021 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili łącznie ponad 5,5 mln podróżnych. Największy ruch graniczny zanotowano na przejściach w Medyce (2,4 mln osób) oraz w Korczowej (2,1 mln). Na tych przejściach granicznych odprawiono też odpowiednio ok. 781 i 786 tysięcy pojazdów.

Natomiast w związku z ograniczeniem ruchu międzynarodowych pociągów z Ukrainy - zauważyła rzeczniczka - "mundurowi skontrolowali o 70 proc. mniej podróżnych przekraczających granicę koleją; 36 tys. osób".

W poprzednim roku na podkarpackich przejściach granicznych ujawniono 3075 fałszywych dokumentów; 59 proc. więcej niż w 2020 roku. Połowa z nich to różnego rodzaju zaświadczenia niezbędne do podjęcia przez cudzoziemców pracy w Polsce.

Funkcjonariusze BOSG w 2021 roku odmówili wjazdu do Polski ponad 18 tys. osób, w tym 17,1 tys. stanowili obywatele Ukrainy. Głównymi powodami wydania decyzji o odmowie wjazdu były kolejno: brak dokumentów potwierdzających cel i warunki wjazdu (8 tys.), zagrożenie dla zdrowia (5 tys.), osoby zastrzeżone w bazach danych ( 3 tys.), wykorzystanie dopuszczalnego okresu pobytu (ok. 1,6 tys.).

Czytaj też

W ubiegłym roku granicę Polski z Ukrainą i Słowacją na odcinku chronionym przez BOSG nielegalnie przekroczyło 220 imigrantów; rok wcześniej takich przypadków było 137. Wśród nich dominowali obywatele Afganistanu (69), Turcji (33), Syrii (21) oraz Somalii (17). "Biorąc pod uwagę statystyki przekroczeń granicy z lat ubiegłych, presja migracyjna w ubiegłym roku była nieco wyższa niż w latach ubiegłych, ale nie można tutaj mówić o jej radykalnym wzroście" - powiedziała mjr Pikor.

Z kolei łączna wartość nielegalnie przemycanych towarów wyniosła ponad 23 mln złotych; 3,5-krotny wzrost w stosunku do roku 2020.

Rzeczniczka BOSG podkreśliła, że "w 2021 roku duże środki finansowe zainwestowano w infrastrukturę wspierającą ochronę podkarpackiego odcinka granicy z Ukrainą". Oddano do użytku trzy kolejne wieże obserwacyjne z kamerami termowizyjnymi na masztach. Zainstalowano kilka mobilnych zestawów perymetrycznych. Wykonano także prace związane ze wdrożeniem stacjonarnego systemu perymetrycznego. Są to czujniki połączone z kamerami, które całodobowo przekazują obraz i alarmy dotyczące zdarzeń na granicy.

Rok 2022 w wykonaniu BOSG zaczął się aktywnie. W okolicach Michniowca patrol Straży Granicznej ujawnił troje obywateli Turcji, którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy. Zatrzymano także organizatorów przerzutu, którzy się okazali członkami rodziny imigrantów.

PAP/MB

Reklama

Komentarze

    Reklama