Służba Więzienna
Zmiany w kwarantannie i izolacji dla Służby Więziennej i służb specjalnych
Na początku lutego polskie władze skróciły czas izolacji i kwarantanny dla mundurowych. Jak się jednak okazało, modyfikacje nie objęły wszystkich polskich formacji czy służb. Sytuacja w tej sprawie właśnie się jednak zmieniła.
W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie ministra zdrowia, które zmienia przepisy dotyczące chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Jego poprzednia wersja zakładała, że od 2 lutego izolacja dla służb medycznych i wybranych służb mundurowych trwała będzie siedem dni. Od piątego dnia natomiast, medycy i funkcjonariusze będą mogli wykonać test, a przy wyniku ujemnym zostaną zwolnieni z izolacji. Do 5 dni skrócona została również kwarantanna, a po tym okresie nie trzeba się testować. Nowe zasady nie objęły jednak wszystkich polskich funkcjonariuszy. Na liście znaleźli się żołnierze Wojska Polskiego, żołnierze i funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa. W przypadku struktur wojskowych, czas izolacji i kwarantanny skrócono również dla pracowników cywilnych. Co ciekawe, modyfikacje objęły również żołnierzy wojsk obcych i ich personel cywilny.
Zmiana, którą opublikowano 10 lutego w Dzienniku Ustaw na listę tę "wciągnęła" również Służbę Więzienną, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Agencję Wywiadu. Jak informuje NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, rozporządzenie zostało znowelizowane m.in. na wniosek sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michała Wosia, odpowiedzialnego w resorcie za więziennictwo, po interwencji związkowców.
Czytaj też
W przypadku wspomnianych grup, izolacja kończy się po 7 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 a także w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jednak nie wcześniej niż w piątej dobie odbywania tej izolacji. Tych samych mundurowych (i wybranych pracowników cywilnych) obowiązywać będzie 5-dniowa kwarantanna, chyba że "osoba ta będzie codziennie, przed rozpoczęciem uczestniczenia w udzielaniu tych świadczeń lub rozpoczęciem pracy lub służby, przez okres 5 dni po dniu styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych, badana testem antygenowym".
Listę więc uzupełniono, ale nadal nie uwzględnia ona Służby Celno-Skarbowej i Straży Marszałkowskiej. Warto jednak zaznaczyć, że skrócona izolacja i kwarantanna wprowadzona została w międzyczasie w całym kraju. Dokładnie od 15 lutego izolacja będzie trwała więc 7 dni, a kwarantanna dla domowników osoby izolowanej trwać będzie tyle, ile izolacja. 11 lutego 2022 r. zlikwidowana została także kwarantanna "z kontaktu", a kwarantanna dla podróżujących została skrócona do 7 dni.
Czytaj też
Ogólnie, kwarantannie podlega osoba, która" przekracza granicę RP; mieszka z osobą zakażoną, przebywającą na izolacji domowej, chyba że maksymalne 30 dni wcześniej wyzdrowiała po COVID-19; ma skierowanie na wykonanie testu na obecność koronawirusa. Trwa ona 5 dni, jeśli udzielasz świadczeń chorym na COVID-19 (np. jesteś lekarzem, pielęgniarką), jesteś żołnierzem lub funkcjonariuszem wybranych formacji lub 7 dni po wystawieniu skierowania na test, dla podróżujących ze strefy Schengen i spoza strefy Schengen, a także tyle, ile izolacja współdomownika.
Nadal nie zapadły decyzje w sprawie obowiązkowych szczepień dla mundurowych, a rozmowy w tym temacie trwają. Jak podkreślił w rozmowie z InfoSecurity24.pl nadbrygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, generalnie namawia on i apeluje, by szczepionkę przyjąć, ale ma "problem z tym, żeby kogoś do tego zmuszać". Poinformował również, że zaszczepionych jest ok. 50 proc. funkcjonariuszy PSP. Natomiast gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji, jeszcze w grudniu 2021 roku szacował, że szczepienie przyjęło ok. 70 proc. policjantów.