Reklama

Służba Więzienna

Pożegnania i powołania, czyli kadrowe roszady w więziennictwie

Fot. Służba Więzienna, Facebook
Fot. Służba Więzienna, Facebook

W Służbie Więziennej trwa duża rotacja kadrowa na stanowiskach dyrektorów okręgowych. Nowe twarze przy biurkach szefów pojawiły się w czterech inspektoratach - w Krakowie, Szczecinie, Gdańsku i Lublinie. Komunikatów personalnych spodziewać się możemy również z Katowic, Poznania oraz Olsztyna, gdzie stanowiska te pozostają nieobsadzone.

Jak informuje Służba Więzienna, 1 marca br. minister sprawiedliwości, na wnioski Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, powołał dwóch nowych Dyrektorów Okręgowych Służby Więziennej. Stanowisko to w Krakowie objął płk Tomasz Wierciocha, który wcześniej pełnił funkcję dyrektora Zakładu Karnego w Tarnowie. Tego samego dnia powołany na stanowisko dyrektora okręgowego został płk Arkadiusz Tomczak, który pracować będzie w Szczecinie. Do 1 marca dowodził on Zakładem Karnym w Gorzowie Wielkopolskim.

Parę dni wcześniej, bo 28 lutego na stanowiska dyrektorów okręgowych w Gdańsku i w Lublinie powołano odpowiednio płk. Andrzeja Tesarewicza (wcześniej dyrektora Zakładu Karnego Nr 1 w Strzelcach Opolskich) oraz płk. Dariusza Bernata (wcześniej dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu). Ta druga zmiana, na wschodzie kraju, związana jest zresztą z awansem dotychczasowego szefa okręgu, ppłk Krzysztofa Stefanowskiego, na stanowisko zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Wszystkim funkcjonariuszom akt powołania wręczył wiceminister Michał Wójcik, w obecności szefa Służby Więziennej, gen. Jacka Kitlińskiego. 

W przypadku Katowic, stanowisko dyrektora okręgowego pozostaje obecnie nieobsadzone. Na stronie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach, w zakładce "kierownictwo" znajdziemy na razie jedynie informację, że funkcję zastępcy dyrektora okręgowego w tym inspektoracie pełni ppłk Łukasz Górny. Pułkownik Andrzej Baliński odszedł bowiem na emeryturę 28 lutego br. Nieobsadzone pozostaje również stanowisko szefa inspektoratu w Poznaniu, gdzie jeszcze w styczniu na emeryturę odszedł płk Marceli Sauermann. Natomiast w Olsztynie 25 lutego 2020 r. w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej odbyła się uroczystość "pożegnania ze służbą" płk Elżbiety Jankowskiej, na stanowisku od 2017 roku.

Sporo zmian zaszło również zarówno na poziomie Centralnego Zarządu Służby Więziennej, jak i w kierownictwach jednostek penitencjarnych w całej Polsce. Jak wspomniano wcześniej, na stanowisko zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej powołano pod koniec lutego br. ppłk. Krzysztofa Stefanowskiego. Wcześniej, na tym stanowisku, odwołanego płk. Grzegorza Fedorowicza zastąpił płk. Andrzej Leńczuk. Obaj funkcjonariusze dołączyli do sprawującego tę funkcję od 2011 płk. Artura Dziadosza. Nowych szefów otrzymali również funkcjonariusze kilkunastu jednostek penitencjarnych w całej Polsce.

Zmiany kadrowe w Służbie Więziennej, choć dla części środowiska są zaskakujące, fakt ich przeprowadzenia na początku roku nie jest niczym niezwykłym. Jak podkreślają wielokrotnie sami funkcjonariusze, to właśnie pierwszy kwartał nowego roku jest najlepszym czasem na pożegnanie się ze służbą - najlepszym m.in. ze względów finansowych. Pytanie o to, czy zmiany są częścią szerszej "reformy kadrowej" pozostaje otwarte. Bez wątpienia jednak, jeśli do i tak niemałej grupy byłych już dyrektorów w niedługim czasie dołączą kolejni, można będzie mówić o kadrowym trzęsieniu ziemi w Służbie Więziennej.

MR

Reklama

Komentarze

    Reklama